David Pastrňák (vlevo) z Bostonu překonává brankáře Henrika Lundqvista z New...

David Pastrňák (vlevo) z Bostonu překonává brankáře Henrika Lundqvista z New York Rangers. | foto: AP

Skvělý Pastrňák hattrickem a dvěma asistencemi zazářil proti Rangers

• 57
Jeden z nejvydařenějších večerů své dosavadní kariéry v NHL zažil ve středu nejproduktivnější Čech v NHL David Pastrňák. Opora Bostonu zazářila u výhry 6:3 nad Rangers hattrickem a dvěma přihrávkami. Dva body si za vítěze díky asistencím připsal i David Krejčí. Dařilo se i dalším Čechům, gól slavil obránce Radko Gudas a centr Radek Faksa jednou asistoval.

České duo David Pastrňák (19:32, 3+2, +2, 5 střel) - David Krejčí (17:41, 0+2, +2, 1 střela) ovládlo středeční zápas mezi Bostonem a Rangers. Na výhře domácích Bruins 6:3 se oba dohromady podíleli sedmi body a obsadili posty první a druhé hvězdy utkání. Ve výčtu nejlepších hráčů je jako třetí doplnil ještě autor tří přihrávek Brad Marchand.

Pěti zápisy si Pastrňák vytvořil své nové osobní maximum v NHL, stalo se tak v pátém startu (během dané série nasbíral úctyhodných 11 bodů, 5+6) po nedávné 16zápasové absenci způsobené zraněním palce levé ruky.

„Po tak dlouhé pauze mi to určitě pomůže. Na začátku to pro mě rozhodně nebylo lehké,“ řekl zámořským novinářům 22letý rodák z Havířova, jenž letos nasázel už tři z celkových čtyř hattricků kariéry v NHL. Během jedné sezony se za Boston třikrát takto blýskl naposledy Cam Neely v ročníku 1993/94.

S průběžnými 36 trefami si „Pasta“ navíc stanovil nové osobní maximum sezony (loni to dotáhl na 35 zásahů o další rok zpátky dal 34 branek) a přeskočil i parťáka Marchanda (34 gólů) na čele klubové tabulky střelců.

Svou gólovou show Pastrňák rozjel ve 3. minutě, když ranou bez přípravy z levého kruhu využil přesilovou hru. V 30. minutě slavil podruhé, když jej z brejku 2 na 1 před odkrytou bránou uvolnil krajan Krejčí - 2:1 pro Boston. Oba čeští útočníci pak asistovali u pojistky Jakea DeBruska z 44. minuty.

Když pak záhy Ryan Strome dostal Rangers zpátky do kontaktu, vzal si hlavní slovo opět Pastrňák. Běžela 53. minuta a Boston měl další početní výhodu. Obránce Torey Krug namazal Pastrňákovi na jeho stanovišti na levém kruhu a jeho bomba bez přípravy skončila zase v síti Henrika Lundqvista - 4:2. Pátý bod na konto českého lídra soutěže přibyl v 57. minutě po přihrávce u trefy Patrice Bergerona.

Nedisciplinovanost Rangers potrestal navíc v 58. minutě i Charlie McAvoy - 6:2. Poslední slovo ale patřilo hostům s Filipem Chytilem (16:07, +/-: 0, 3 střely) v sestavě, v čase 59:56 kosmeticky upravil skóre Mika Zibanejad.

Hokejisté Philadelphie dokázali na domácím ledě udolat Toronto. Nad kanadským celkem uspěli 5:4 po samostatných nájezdech, ve kterých se jako jediný prosadil v páté sérii domácí útočník Sean Couturier. Mezi neúspěšné exekutory se ve druhé dvojici zařadil i domácí Jakub Voráček (21:22, -1, 2 střely).

Výsledky a české zářezy

Philadelphia - Toronto 5:4SN (dom. Gudas 1+0), Colorado - Vegas 4:3, Calgary - Dallas 1:2 (host. Faksa 0+1), Boston - NY Rangers 6:3 (dom. Pastrňák 3+2, Krejčí 0+2).

Vstup do řádné hrací doby měli lepší favorizovaní hosté, když se v zahajovací třetině prosadili Connor Brown a Nazem Kadri. Ve druhé dvacetiminutovce ale Flyers vývoj třemi zásahy otočili. Mezi střelce se zapsal i český obránce Radko Gudas (19:22, 1+0, -1, 2 střely). Svou čtvrtou trefou sezony v 29. minutě vyrovnával průběžné skóre na 2:2 poté, co se jeho rána od modré čáry schovala brankáři Frederiku Andersenovi za clonící hráče.

Ve třetím dějství pak Maple Leafs nadvakrát srovnali. V 42. minutě dorážkou své vlastní střely uspěl Auston Matthews a následnou trefu Ryana Hartmana vymazal v 52. minutě William Nylander. I přes výhru Flyers s 82 body ze druhé příčky pod čarou postupu Východní konference mají jen teoretickou šanci na play off, Toronto je naopak s bezpečným odstupem a 97 body na třetí příčce Atlantické divize.

Hostující útočník Patrick Marleau nastoupil ke svému 1 652. utkání kariéry a vyrovnal tak na páté příčce historické tabulky startů Marka Recchiho.

V souboji týmů z postupových pozic tabulky Západní konference se ve středu poměřilo první Calgary s držitelem divoké karty Dallasem. V utkání chudém na góly si nakonec hubený výsledek 1:2 odvezli hostující Stars díky dvěma využitým přesilovkám. Gólmana Davida Ritticha, jenž kryl 21 z 23 střel, překonali v závěru první třetiny Alexander Radulov a v 53. minutě ještě Miro Heiskanen.

U 11. trefy sezony finského zadáka, která nakonec byla tou rozdílovou, si asistenci připsal i český centr Radek Faksa (15:46, 0+1, +/-: 0, 2 střely). Poslední slovo utkání patřilo T.J. Brodiemu, jenž až v 59. minutě vymazal nulu na kontě domácích. To už v bráně Dallasu stál Anton Chudobin, jenž během druhé třetiny nahradil zraněného Bena Bishopa. Výhru za Stars slavil i bek Roman Polák (21:14, +/-: 0), domácí útočník Michael Frolík (14:43, +/-: 0, 2 střely) se tentokrát bodově neprosadil.

Výsledky:

Philadelphia Flyers - Toronto Maple Leafs 5:4N (0:2, 3:0, 1:2 - 0:0)pen. 1:0

Branky: 23:39 Konecny (Sanheim, Laughton), 28:15 Gudas (Hägg, Knight), 35:46 Couturier (Sanheim, Provorov), 49:00 Hartman (Laughton), Couturier - 05:03 Co. Brown (Ennis, F. Gauthier), 12:02 Kadri (Co. Brown), 41:43 Matthews, 51:33 W. Nylander (Matthews).

Philadelphia Flyers Hart (Talbot) – Provorov, Sanheim, Gostisbehere, P. Myers, Hägg, Gudas, Morin – J. van Riemsdyk, Patrick, Giroux – Lindblom, Couturier, Voráček – Hartman, Laughton, Konecny – M. Raffl, Knight.

Toronto Maple Leafs Andersen (Sparks) – Rielly, Hainsey, Muzzin, N. Zajcev, Marinčin, Ožiganov – Hyman, Tavares, Marner – A. Johnsson, Matthews, W. Nylander – Marleau, Kadri, Kapanen – Ennis, F. Gauthier, Co. Brown.

Calgary Flames - Dallas Stars 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Branky: 58:28 Brodie (J. Gaudreau, Hanifin) - 17:26 Radulov (Hintz, Seguin), 52:24 Heiskanen (Faksa, Janmark). Rozhodčí: Hebert, Nicholson – Knorr, Alphonso. Diváci: 18 881.

Calgary Flames Rittich (M. Smith) – Brodie, Giordano (C), Hamonic, Hanifin, R. Andersson, Fantenberg – Frolík, D. Ryan, J. Gaudreau – E. Lindholm, Backlund, Tkachuk (A) – Czarnik, Monahan (A), Neal – Hathaway, Jankowski, Mangiapane.

Dallas Stars Bishop (34. Chudobin) – J. Klingberg (A), Lindell, R. Polák, Heiskanen, Lovejoy, Oleksiak – Dickinson, Seguin (A), Ja. Benn (C) – Radulov, Hintz, Janmark – Comeau, Faksa, Cogliano – Spezza, Dowling, Ničuškin.

Boston Bruins - New York Rangers 6:3 (1:1, 1:0, 4:2)

Branky: 02:48 Pastrňák (Marchand, Bergeron), 29:15 Pastrňák (Krejčí, Krug), 43:19 DeBrusk (Pastrňák, Krejčí), 52:52 Pastrňák (Krug, Marchand), 56:23 Bergeron (Pastrňák, Marchand), 57:12 McAvoy (Chára, Coyle) - 16:29 Zibanejad (R. Strome, Bučněvič), 45:43 R. Strome (B. Howden, Skjei), 59:56 Zibanejad (Naměstnikov, DeAngelo). Rozhodčí: Meier, Chmielewski – MacPherson, Pancich. Diváci: 17 565.

Boston Bruins Halák (T. Rask) – McAvoy, Chára (C), Krug, Clifton, Carlo, Kampfer – Pastrňák, Bergeron (A), Marchand – Ma. Johansson, Krejčí, DeBrusk – Wagner, Coyle, Heinen – Backes (A), Acciari, Nordström.

New York Rangers H. Lundqvist (Georgijev) – Shattenkirk (A), Skjei (A), DeAngelo, Claesson, Pionk, Gilmour, Br. Smith – Bučněvič, Zibanejad (A), Lemieux – Chytil, Lettieri, Naměstnikov – R. Strome, L. Andersson, Vesey – B. Howden, Nieves.

Colorado Avalanche - Vegas Golden Knights 4:3 (2:0, 2:2, 0:1)

Branky: 05:39 Calvert (Jost, Barrie), 08:37 MacKinnon (Barrie, Kerfoot), 27:18 Barrie (Söderberg), 37:10 G. Bourque (Zadorov, MacKinnon) - 30:57 Stastny (Merrill, Tuch), 34:47 R. Smith (W. Karlsson, Marchessault), 56:37 Tuch (Stastny, Mark Stone). Rozhodčí: Sutherland, Skilliter – Gibbs, Rody. Diváci: 16.799.

Colorado Avalanche Grubauer (Varlamov) – Girard, E. Johnson, Cole, Barrie, Zadorov, Nemeth – Kerfoot, MacKinnon, Compher – C. Wilson, Söderberg, Andrighetto – Brassard, Jost, Calvert – Nieto, Agozzino, G. Bourque.

Vegas Golden Knights M. Subban (Lagacé) – Schmidt, Engelland, McNabb, Theodore, Merrill, C. Miller – Marchessault, W. Karlsson, R. Smith – Tuch, Stastny, Mark Stone – Carpenter, Eakin, Nosek – Carrier, Bellemare, Reaves.

6.Chicago82361234270:29284
7.Minnesota8237936211:23783