Pittsburský gólman Tristan Jarry zasahuje proti Davidu Pastrňákovi z Bostonu.

Pittsburský gólman Tristan Jarry zasahuje proti Davidu Pastrňákovi z Bostonu. | foto: AP

Pastrňák si dalšími dvěma body udržel prvenství ve statistikách NHL

• 41
Hokejový útočník David Pastrňák v pondělí bodoval už ve dvanáctém zápase NHL za sebou. Naposledy gólem a přihrávkou podpořil triumf Bostonu 6:4 nad Pittsburghem a s celkovými 29 zápisy si udržel prvenství v produktivitě. Navíc se 14 trefami kraluje i střelcům. Za domácí se do statistik zapsal i David Krejčí (0+2) a v dalším duelu u jediné trefy Detroitu při debaklu 1:6 s Nashvillem asistoval ještě Filip Hronek.

Boston po dalším dominantním výkonu své elitní formace zvítězil v pondělí po výsledku 6:4 nad Pittsburghem už pošesté za sebou a s průběžnými 24 body drží krok s lídrem Východní konference i celé NHL z Washingtonu (25 bodů).

Bodování NHL

Formace Pastrňák (1+1, +1) - Bergeron (1+0, +3) - Marchand (2+3, +4) jasně zastínila první útok Penguins Simon (-3) - Crosby (-4) - Guentzel (-4). Její český lídr si prodloužil svou bodovou sérii už na dvanáct startů a s 29 body (14+15) stále vede produktivitu soutěže, nově o bod před svým parťákem Marchandem.

Ten se proti Pittsburghu blýskl dokonce pěti zápisy a zlepšil se na průběžných 28 bodů, díky čemuž přeskočil edmontonské duo Leon Draisaitl (27 bodů) - Connor McDavid (24 bodů). Marchand tak byl po právu zvolen mužem zápasu, Pastrňáka zámořští novináři vyhlásili třetí hvězdou.

Domácí si nejprve vypracovali tříbrankové vedení. Pastrňák (20:34, 1+1, +1, 5 střel) se na tom podílel asistencí u trefy na 2:0 od Marchanda ze 14. minuty a prudkou ranou švihem z levého kruhu přes obránce z 25. minuty - 3:0. V rozmezí 26. a 40. minuty ale stříleli branky jen hosté. Série čtyř branek zařídila pro Penguins velký obrat na 3:4.

Ve třetí třetině ale Bruins dokázali vše napravit. I za přispění Davida Krejčího při hře 4 na 4 vyrovnal na 4:4 obránce Torey Krug. Klíčovou práci odvedl udržením puku na útočné modré čáře aktivní Marchand, jenž si navíc na 59. minutu schoval rozdílovou střelu. Z rychlého protiútoku pálil švihem od levého mantinelu. Poslední slovo měl v čase 59:46 do prázdné klece Bergeron, druhou přihrávku večera si zapsal Krejčí (16:35, 0+2, +3, 2 střely).

Zatímco Boston sbírá jednu výhru za druhou, v případě hokejistů Detroitu jde o zcela opačný trend. Pondělní domácí debakl 1:6 od Nashvillu byl pro v tabulce poslední Red Wings už jedenáctou porážkou z posledních dvanácti startů.

Po první třetině tomu přitom ještě nic nenasvědčovalo, když domácí od 3. minuty vedli po brance Andrease Athanasioua. Asistenci si připsal i člen první obranné dvojice Filip Hronek (20:39, 0+1, +/-: 0, 2 střely).

Predators o svém triumfu rozhodli ve druhé dvacetiminutovce, kterou ovládli pěti góly. Dvakrát se ze zakončení radoval Matt Duchene a dalšími dvěma hráči se dvěma body byli Filip Forsberg (1+1) a kapitán Roman Josi (0+2). Posledně jmenovaný švýcarský obránce byl nedávno klubem oceněn za své služby novou smlouvou, která jej zařadí mezi nejlépe placené beky v lize (28 milionů dolarů na 7 let).

Šestigólový venkovní triumf si v pondělí po Nashvillu odvezli i hokejisté Ottawy, kteří zaskočili newyorské Rangers. Kanadský celek dobyl Madison Square Garden výsledkem 6:2 a potvrdil tak zlepšenou formu z posledních dní, když urval už třetí výhru z pěti startů.

Dvěma zásahy se za Senators blýskl útočník Jean-Gabriel Pageau. Český mladík Filip Chlapík (6:56, +/-: 0) se ze čtvrtého útoku prosadit nedokázal, stejně jako domácí duo Libor Hájek (14:30, -1, 2 střely) - Filip Chytil (15:49, -1).

U obou branek Rangers figuroval finský nováček Kaapo Kakko (1+1). Ten se řadil mezi skupinu sedmi hráčů v sestavě New Yorku ve věkové hranici 21 let (útočníci Lias Andersson, Filip Chytil, Brett Howden a obránci Libor Hájek, Adam Fox, Ryan Lindgren). Zkušený zadák Marc Staal naopak znova zůstal jen mezi nehrajícími náhradníky, ofenzivní lídr Mika Zebanejad stále není zdravotně v pořádku.

Švýcarský útočník Gaëtan Haas svou premiérovou trefou kariéry v NHL v 56. minutě zařídil Edmontonu vyrovnání domácí partie s Arizonou na 2:2. V prodloužení ale rozhodl hostující Derek Stepan. Coyotes dokázali po většinu duelu ubránit elitní útočné duo Oilers Connor McDavid - Leon Draisaitl, které se prosadilo jen v samotném úvodu. Už ve druhé minutě za asistence německého reprezentanta McDavid otevíral skóre.

Výsledky NHL:

Edmonton Oilers - Arizona Coyotes 2:3P (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)

Branky: 01:31 McDavid (Draisaitl), 55:19 Haas (Benning, K. Russell) - 03:30 Grabner, 28:52 Söderberg, 62:01 Stepan (Schmaltz). Rozhodčí: Graham Skilliter, Brian Pochmara – Matt MacPherson, Ryan Daisy. Diváci: 17 105.

Edmonton Oilers Koskinen (M. Smith) – Klefbom, Persson, Nurse (A), Bear, K. Russell, Benning – Draisaitl (A), McDavid (C), Chiasson – Neal, Nugent-Hopkins, Kassian – Khaira, M. Granlund, Gagner – Haas, Cave, P. Russell.

Arizona Coyotes Kuemper (Raanta) – Ekman-Larsson (C), Demers, Chychrun, Goligoski, Ness, Oesterle – Hayton, Dvorak, Kessel (A) – Grabner, Stepan (A), Hinostroza – Keller, Schmaltz, Garland – Crouse, Söderberg, Fischer.

New York Rangers - Ottawa Senators 2:6 (1:2, 1:3, 0:1)

Branky: 08:47 Kakko (Fox, Lemieux), 37:34 Panarin (Kakko, DeAngelo) - 14:56 Pageau (Duclair), 18:31 Ennis (Chabot, Naměstnikov), 24:12 Hainsey (B. Tkachuk, Boedker), 31:43 Pageau, 34:56 B. Tkachuk, 45:35 Naměstnikov (Co. Brown, N. Paul). Rozhodčí: Hebert, O ́Rourke – Knorr, Berg. Diváci: 16 302.

New York Rangers Georgijev (H. Lundqvist) – Trouba (A), Hájek, DeAngelo, Skjei, Fox, R. Lindgren – Fast (A), R. Strome, Panarin – Bučněvič, Chytil, Kreider (A) – Kakko, B. Howden, Lemieux – Br. Smith, L. Andersson, Haley.

Ottawa Senators A. Nilsson (C. Anderson) – N. Zajcev, Chabot, Hainsey (A), Brännström, DeMelo, Borowiecki (A) – Duclair, Pageau (A), B. Tkachuk – Co. Brown, Tierney, N. Paul – Ennis, Beaudin, Naměstnikov – B. Ryan, Chlapík, Boedker.

Boston Bruins - Pittsburgh Penguins 6:4 (2:0, 1:4, 3:0)

Branky: 05:24 DeBrusk, 13:05 Marchand (Pastrňák, Chára), 24:22 Pastrňák (Marchand, Carlo), 48:14 Krug (Marchand, Krejčí), 58:03 Marchand, 59:46 Bergeron (Krejčí, Marchand) - 25:35 Kahun (McCann, J. Schultz), 29:55 Bjugstad (Letang, Dumoulin), 35:59 Rust (Malkin, Galchenyuk), 39:57 Marino. Rozhodčí: Meier, Sutherland – Shewchyk, Galloway. Diváci: 17 193.

Boston Bruins Halák (T. Rask) – McAvoy, Chára (C), Carlo, Krug, Clifton, Grzelcyk – Pastrňák, Bergeron (A), Marchand – Heinen, Krejčí (A), DeBrusk – B. Ritchie, Coyle, Bjork – Wagner, Kuraly, C. Hughes.

Pittsburgh Penguins M. Murray (25. Jarry) – Letang (A), Dumoulin, J. Schultz, M. Pettersson, Marino, J. Johnson – Simon, Crosby (C), Guentzel – Rust, Malkin (A), Galchenyuk – Kahun, Bjugstad, McCann – B. Tanev, Blueger, Aston-Reese.

Detroit Red Wings - Nashville Predators 1:6 (1:0, 0:5, 0:1)

Branky: 02:35 Athanasiou (Hronek, Filppula) - 22:00 Bonino (Hamhuis), 25:32 Turris, 26:34 Sissons (Ellis, Rinne), 27:36 Duchene (Ekholm), 38:30 Duchene (F. Forsberg, Josi), 46:52 F. Forsberg (Josi, Johansen). Rozhodčí: O'Halloran, StPierre – Toorney, Brisebois. Diváci: 18 526.

Detroit Red Wings Howard (28. J. Bernier) – Hronek, Nemeth, Hicketts, Bowey, Cholowski, Biega – Mantha, D. Larkin (A), Bertuzzi – Athanasiou, Filppula, Erne – Hirose, Nielsen (A), Perlini – Abdelkader (A), J. de La Rose, Helm.

Nashville Predators Rinne (Saros) – Ellis (A), Josi (C), Fabbro, Ekholm, Y. Weber, Hamhuis – Arvidsson, Johansen, F. Forsberg (A) – Mikael Granlund, Duchene, Järnkrok – C. Smith, Bonino, Grimaldi – Watson, Turris, Sissons.

5.Nashville6935826215:21778
6.Minnesota6935727220:22077