Postupová radost hokejistů New York Rangers. | foto: AP

V NHL slaví postup Rangers a Calgary, oba celky rozhodly v prodloužení

• 57
Po sobotních třech zápasech číslo sedm se v nedělním programu play off hokejové NHL uzavřelo první kolo vyřazovacích bojů zbývajícími dvěma sedmými duely. Oba se protáhly až do prodloužení a nakonec slavily domácí celky. Rangers porazili 4:3PP Pittsburgh a Calgary 3:2PP uspělo nad Dallasem.

Do sestavy Pittsburghu se po jednozápasové absenci vrátil kapitán Sidney Crosby a asistencí se podílel na jedné ze dvou využitých přesilovek hostů. V bráně se navíc představila i uzdravená jednička Tristan Jarry. Jako první se v utkání radovali Rangers, když v 8. minutě otevřel skóre kanonýr Chris Kreider.

Danton Heinen a Jake Guentzel ovšem využitými přesilovkami vývoj postupně otočili. Když v 32. minutě srovnal na 2:2 obránce New Yorku K’Andre Miller, přispěchal s odpovědí ještě před druhým odchodem do kabin pro změnu Evan Rodrigues. Gól na 2:3 vstřelil při hře v oslabení.

Domácí Blueshirts ale zachránil v 55. minutě elitní centr týmu Mika Zibanejad. Za stavu 3:3 se tak sedmý duel protáhl až do prodloužení, které po necelých pěti minutách k velké radosti fanoušků v Madison Square Garden ukončil Artěmij Panarin. Na trestné lavici seděl pittsburghský Brock McGinn a Panarin trefil vítěznou akci střelou z pravého kruhu.

Rangers v sestavě i s Filipem Chytilem (11:47, -1, 2 střely) v sérii prohrávali už 1:3 na zápasy, třemi výhrami v řadě (5:3, 5:3 a 4:3PP) ale předvedli velký obrat. V další fázi play off změří síly s Carolinou.

Také v souboji Calgary s Dallasem museli v řádné hrací době dotahovat skóre domácí. Stars šli do úvodního trháku už po 40 vteřinách od zahajovacího buly, kdy se prosadil kapitán Jamie Benn. Na další změnu skóre se čekalo do druhého dějství, v jehož úvodu nejprve srovnal přesnou tečí Tyler Toffoli a krátce na to vracel hostům náskok Vladislav Naměstnikov. V přečíslení 2 na 1 mu adresoval přesnou přihrávku zkušený Joe Pavelski.

Střelecky výrazně aktivnější kanadský celek (celkově 67:28) se dočkal vyrovnání na 2:2 v 29. minutě. Udeřil elitní útok Flames a gól slavil Matthew Tkachuk. Asistenci si připsal Johnny Gaudreau a právě daná dvojka si prohodila role u postupové trefy z 76. minuty. Jinak skvěle chytající Jake Oettinger, jenž 64 zákroky vytvořil nový osobní i klubový rekord, nedokázal zastavit dorážku Gaudreaua z levého kruhu.

Ve druhém kole play off Calgary narazí na velké rivaly z Edmontonu v „bitvě o Albertu“. Pro českého centra Dallasu Radka Faksu (11:51, -1) naopak sezona skončila.

Výsledky play off NHL:

Východní konference:

New York Rangers - Pittsburgh Penguins 4:3P (1:1, 1:2, 1:0 - 1:0)

Branky: 07:36 Kreider (Zibanejad, Schneider), 31:23 Miller (Copp, Strome), 54:15 Zibanejad (Copp), 64:46 Panarin (Fox, Zibanejad) - 18:51 Heinen (Carter, Rodrigues), 30:18 Guentzel (Rust, Crosby), 37:24 Rodrigues. Rozhodčí: Sutherland, Dwyer – Barton, Berg. Diváci: 18 006. Stav série: 4:3

New York Rangers Šesťorkin (Georgijev) – R. Lindgren, Fox, Miller, Trouba (A), Braun, Schneider – Kreider (A), Zibanejad, Vatrano – Panarin (A), Strome, Copp – Lafreniere, Chytil, Kakko – Motte, Rooney, Reaves.

Pittsburgh Penguins Jarry (Domingue) – Matheson, Letang (A), Friedman, Ruhwedel, Pettersson, Marino – Guentzel, Crosby (C), Rust – Heinen, Malkin (A), Rakell – Zucker, Carter, Kapanen – McGinn, Blueger, Rodrigues.

Západní konference:

Calgary Flames - Dallas Stars 3:2P (0:1, 2:1, 0:0 - 1:0)

Branky: 21:46 Toffoli (Kylington, Stone), 28:44 Tkachuk (J. Gaudreau, Markström), 75:09 J. Gaudreau (E. Lindholm, Tkachuk) - 00:40 Ja. Benn (Seguin, Suter), 22:17 Naměstnikov (Pavelski, J. Robertson). Rozhodčí: O'Rourke, StLaurent – Murchison, Daisy. Diváci: 19 289. Stav série: 4:3

Calgary Flames Markström (Vladař) – Hanifin, R. Andersson, Kylington, Stone, Zadorov, Gudbranson – J. Gaudreau, E. Lindholm (A), Tkachuk (A) – Mangiapane, Backlund (A), Coleman – Dubé, Järnkrok, Toffoli – Lucic, Lewis, Ritchie.

Dallas Stars Oettinger (Wedgewood) – Suter, Heiskanen (A), Lindell, Klingberg (A), Hanley, Hakanpää – J. Robertson, Hintz, Pavelski – Naměstnikov, Ja. Benn (C), Seguin – Raffl, Faksa, Kiviranta – Peterson, Dellandrea, Studenič.