Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzal si mě pod křídla, vzpomíná útočník Černý na spoluhráče Kajkla

Milan Kajkl (vlevo) společně s Františkem Černíkem a Františkem Kaberlem s trofejí pro mistry světa na šampionátu v Katovicích v roce 1976. | foto: Profimedia.cz

20 2014
Byl jedním z prvních, kdo se tu smutnou zprávu dozvěděl. František Černý, někdejší skvělý útočník a kapitán hokejové Plzně, patřil mezi nejbližší sportovní přátele legendárního beka Milana Kajkla. Dvojnásobný mistr světa zemřel v noci na sobotu v 63 letech.

"Naposledy jsme se viděli krátce před sezonou na plzeňském zimáku, když si Milan přišel pro permanentku. Chvíli jsme si povídali. Ale i kdyby měl už v té době velké zdravotní potíže, neřekl by to," říká 54letý Černý, který nyní působí u mládeže Škody.

Vzpomenete si i na první setkání s Milanem Kajklem?
V šatně plzeňského áčka jsme se potkali ještě před vojnou, v mých šestnácti letech. To bylo v sezoně 1976-77. Vzal si mě hned pod křídla, moc mi pomohl a nejen mně. Brzy se z nás stali velcí kamarádi. Byť ještě mladej, později jsem byl pozvaný i na jeho svatbu.

Obdivoval jste ho jako hráče?
Samozřejmě. Tvrdý, poctivý a nesmlouvavý obránce se skvělou střelou, díky tomu to dotáhl tak daleko. A nekompromisní byl i na trénincích. Věděl, že jen tak se my mladí můžeme něco přiučit.

Mluvili jste někdy o tom, zda vážně uvažoval o emigraci? Po Kanadském poháru v roce 1976 ho lákala Minnesota i Toronto...
Občas ano, ale Milan se v tom nepitval. Myslím, že žil hlavně pro Plzeň. Neuměl si představit, že by všechno opustil a emigroval.

Když skončil s hokejem, přišla léta, kdy na klub trošku zanevřel, bylo to tak?
Neřekl bych, že zanevřel, ale byl dlouho mimo dění, to je pravda. Milan byl svůj, vždycky a ve všem. Pokud něco nešlo úplně podle jeho představ, šel si svou cestou.

Je dobře, že to se v posledních letech změnilo? Zase chodil na hokej, pod stropem haly má jako legenda svůj dres s číslem 21.
Za to jsem strašně rád. S příchodem Martina Straky a později i Emila Kristka začal klub víc dbát o své legendy a osobnosti historie. Pamatuju si dobře, když Milan stál před pár měsíci na ledě s Vláďou Bednářem, ke stropu stoupaly jejich dresy a fanoušci aplaudovali. To měl obrovskou radost, že se na něj nezapomnělo, že sem patří. Stejně jako Vláďa. A tak to má být. Pro Plzeň Milan udělal úplné maximum.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze