Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vzpomínky na Německo a poslední medaili

4 2001
Hannover - Kdysi hokejová velmoc, která sbírala jeden titul za druhým. Dnes země, která již osm let čeká na medaili. Optimisté v ruském táboře s nadějí připomínají, že poslední úspěch získala reprezentace právě v Německu, na šampionátu v roce 1993. Po prvních dvou výhrách nad Itálií a Norskem se v novinách objevily bombastické titulky jako "Nové zrození ruského hokeje". Po lekci s Kanadou nastalo vystřízlivění a obavy ze zápasů s Českem a Švýcarskem.

V minulém roce se ruský hokej dostal na absolutní dno. Pořádal v Petrohradu po patnácti letech světový šampionát a tým nabitý hvězdami NHL si dělal ambice na nejvyšší příčky. Po prvním vítězství nad Francií přišla mohutná euforie. Hned po ní následovalo o to větší vystřízlivění. Porážky s USA, Lotyšskem, Švýcarskem a Běloruskem znamenaly, že sborná se neprobojovala mezi osm nejlepších týmů. Větší potupou by snad byl jen sestup do skupiny B.

Po MS rezignoval kouč Alexej Jakušev na jeho místo usedl Boris Michajlov, vyznavatel tradiční ruské školy. K ní patří i to, že na šampionát pozve především hráče z ruské ligy a k nim několik posil z NHL. Jinak v týmu není nikdo z ostatních evropských soutěží a ani mezi zámořskými krajánky s výjimkou Alexeje Jašina a Olega Tverdovského nenajdete žádnou velkou hvězdu.

Po prvních výhrách nad Itálií (7:0) a Norskem (4:0) se ruské deníky předháněly v superlativech na Michajlovův tým. Nové zrození ruského hokeje, V Německu zopakujeme zlatý úspěch - to byly titulky úvodních dní. Kdosi připomněl, že naposledy sborná začala dvěma zápasy s nulou na šampionátu v roce 1983, také v Německu.

Pak ovšem sebevědomému mužstvu dala lekci Kanada. Mladý tým, jehož hráči se chtějí na MS vytáhnout před olympijským manažerem Waynem Gretzkým, ruské hochy přejel poměrem 5:1. Brankář Sokolov pustil tři střely z pěti, útočné hvězdy v čele s Jašinem vyhořely.

Nyní se ruská média opět vracejí k pesimistickému tónu a rýsují paralely s Petrohradem. První skvělý zápas a pak tvrdý pád. Internetový deník Gazeta připomíná, že v sobotu čeká sbornou mistr světa Česko a pak Švýcarsko. Jeho trenér Krueger je nazýván katem ruského hokeje, neboť na posledních dvou šampionátech Rusko vzájemný zápas prohrálo.

Pokud by neuspělo ani nyní, mohlo by už v úterý hrát s Německem pouze o pretiž. "Bude záležet na zápase s Českem. Letos jsme ho pokaždé porazili. Pokud to vyjde i teď, máme naději. Jinak náš zápas s Německem 8. května může zajímat maximálně veterány druhé světové války," píše ironicky Gazeta.

Posledních deset šampionátů:
1991
: 3. místo
1992: 5. místo
1993: 1. místo
1994: 5. místo
1995: 5. místo
1996: 4. místo
1997: 4. místo
1998: 5. až 8. místo
1999: 5. až 8. místo
2000: 9. až 12. místo

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze