Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Washington prodělává desítky milionů

12 2003
Washington - Jágr a spol. svému zaměstnavateli nevydělávají tolik, kolik peněz sami spotřebují. Klub Washington Capitals majitele Teda Leonsise zřejmě skončí ve ztrátě, která by by podle zdrojů blízkých vedení mohla dosáhnout až třicet milonů dolarů, tedy téměř miliardu korun. "Utrácíme moc peněz," prohlásil Leonsis.

Podívaná, kterou skýtá současná hra hokejistů Washingtonu, netáhne. Zatímco loni se prodalo ještě 12 tisíc permanentních vstupenek, letos jich je jen 9500.

Leonsis klub koupil před čtyřmi lety a od té doby na něj jen doplácí. Pokud se naplní předpoklady a Capitals letos prodělají zmiňovaných třicet milionů, dosáhnou celkové ztráty počínaje rokem 1999 rovných sto milionů dolarů.

Faktem ale je, že finanční problémy má v zámořské hokejové lize nejméně dvacet dalších klubů. Situace je neudržitelná, zvlášť s ohledem na blížící se termín jednání o nové kolektivní smlouvě.

"Jsme tak trochu předobrazem potíží, které teď ligu sužují," prohlásil Leonsis. "Utrácíme moc peněz a proděláváme moc peněz. Taková jsou fakta," připustil majitel Capitals, který má podíl i v basketbalovém klubu Washington Wizards.

Problém prý už dávno není v tom, kolik se utratí. "Daleko důležitější je otázka, jestli jste investovali správným směrem. A my jsme teď nejhorší klub v lize, takže odpověď zní ne," přiznal si Leonsis.

Před začátkem sezony se klub pokusil vyměnit svou největší hvězdu Jaromíra Jágra, jehož plat 11 milionů dolarů za sezonu je pro něj velkou zátěží. "Situace, která nastala ve Washingtonu, je příznačná pro mnoho dalších klubů v lize," uvedl člen vedení zámořské hokejové ligy Bill Daly.

"Ted (Leonsis) platil hráčům tolik, kolik mu diktoval trh. Ukázalo se ale, že ne vždy se takové investice vyplatí," tvrdí Daly.

Platnost současné kolektivní smlouvy vyprší příští rok v září a málokdo očekává, že vyjednávání o nové budou snadná. Dva generální manažeři, kteří si nepřáli být jmenováni, dokonce nezávisle na sobě tvrdili, že se bude jednat až do konce roku 2005.

Leonsis minulý týden oznámil, že přibral další dva investory, díky nimž se finanční situace v klubu stabilizuje. Podle nejmenovaných zdrojů listu The Washington Post to ale není řešení. Roční výnos z prodeje vstupenek horko těžko pokryje jen platy pětice nejdražších hráčů - Jágra, Petera Bondry, Roberta Langa, Olafa Kölziga a Sergeje Gončara.

Vedení NHL má přitom v úmyslu zakotvit do nové kolektivní smlouvy, aby výnos z prodeje vstupenek pokryl rozpočet celého klubu.

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze