Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


WHA chce využít výluky NHL

8 2003
New York - Znovuzrození zámořské ligy World Hockey Association, která byla v sedmdesátých letech konkureční soutěží pro NHL, už dostává hmatatelné obrysy. Vznikající liga má internetové stránky, komisionáře, dvě přihlášená města a spoustu dalších zájemců. A shání hráče z NHL, zájem projevily i hvězdy jako Jeremy Roenick.

Od předpokládané výluky NHL v příští sezoně se bude chtít odrazit staronově vznikající WHA.

"Přerušení NHL bude trvat osmnáct měsíců až dva roky," myslí si Al Howell, jeden ze zakladatelů plánované soutěže.

Zájem hrát obnovenou hokejovou soutěž už projevili někteří hokejisté z NHL, z hvězd například americký útočník Jeremy Roenick.

"Bavil jsem se o tom s Brettem Hullem a několika dalšími hráči," řekl Roenick deníku Philadelphia Inquirer. Skupina hokejistů se prý nyní rozhoduje, zda půjde hrát do Německa, nebo obohatí právě WHA.

"Pokud se WHA bude hrát alespoň v osmi nebo deseti městech, určitě se budu snažit v jednom z týmů zakotvit a pomoci tak nové soutěži," uvedl Roenick.

Koncesi pro novu ligu zatím získal Phoenix a Minnesota, kde už hrají týmy NHL Coyotes a Wild. O účast na novém projektu ale usilují i další kandidáti: kanadská města Québec, Winnipeg a Hamilton a Jacksonville, Los Angeles, Birmingham, Cincinatti a Kansas City z USA.

Teď se skupina podnikatelů snaží o znovuzrození soutěže. WHA už má svoje internetové stránky, i když spousta rubrik je na nich zatím nefunkčních. Vedení shání sponzory, i zde by mohla pomoci výluka NHL.

Komisionářem, tedy jakýmsi nejvyšším šéfem je legendární Bobby Hull, otec současného útočníka Bretta, dnes hráče Detroitu.

Zakladatelé plánují i pozdější rozšíření do Evropy. Na webových stránkách worldhockeyassociation.net mohou fanoušci dokonce vybrat město, v němž by rádi viděli sídlit klub WHA. V seznamu míst pro výběr je i Praha.

Zatím liga plánuje zahájení až s dvanácti týmy, jedním ze základních pravidel bude horní hranice pro klubový rozpočet. Na hráčské platy padne v rámci jednoho týmu maximálně deset milionů dolarů za sezonu.

Zámořská soutěž WHA vznikla jako konkurence NHL v roce 1972, hned před začátkem prvního ročníku přetáhla ze starší a slavnější ligy sedmdesát hokejistů. Po sedmi letech své existence ale WHA zkrachovala a čtyři týmy pohltila mocnější NHL.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze