Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


WHA ještě nezačala, ale už jí zmítá skandál

20 2004
Toronto - Znovuzrození hokejové WHA dostalo v pátek těžký úder: podle listu Toronto Star dva ze šesti avizovaných týmů nakonec soutěž hrát nebudou. Jejich potenciální vlastník totiž podvedl stávajícího majitele a ten od plánované dohody o prodeji odstoupil. „Nová soutěž bruslí na velmi tenkém ledě,“ píše Toronto Star.

Představitelé WHA minulý týden v Torontu oznámili, že už šest týmů potvrdilo účast v soutěži. Jenomže jejich počet se rázem zredukoval na čtyři. Zůstaly Halifax, Detroit, Quebec City a Dallas. V nejbližší době by měly přibýt Hamilton a Toronto - více o plánech WHA.

Takže týmů bude znovu šest. Proč z ambiciózních plánů obroditelů WHA vypadly týmy Orlanda a Jaksonville? Podle listu Toronto Star kvůli podvodu. A to na soutěž nevrhá příliš dobré světlo.

David Waronker, majitel klubů Orlando Seals a Jacksonville Barracudas, které působí v nižší Southern Hockey League, oznámil, že ukončil jednání s potenciálním vlastníkem WHA a oba kluby budou nadále působit v SHL.

Majitel zmíněných klubů se cítí podveden. Oznámil, že 28. května podepsal s podnikatelem Maxem Chambersem ze společnosti Star Leaf Sport dohodu o prodeji dvou klubů za 3,4 milionů amerických dolarů a do 2. června měl obdržet první stotisícovou splátku

Jenomže od té doby s Chambersem nemluvil. „Nechá se zapírat a přitom ty podfukem získané kluby přihlásil do WHA. Potom za mnou poslal právníky, kteří chtěli změnit podmínky smlouvy. V takovém jednání nebudu pokračovat,“ vysvětlil Waronker.
 
Řekl, že přeje soutěži WHA všechno nejlepší, ale po zkušenostech s jedním z potenciálních vlastníků není velkým optimistou. „Jasně, je tam pár dobrých lidí, kteří mají dobrý podnikatelský záměr, ale myslím, že by měli začít až příští rok. Jestli začnou už tuto sezonu, pravděpodobně to skončí neúspěchem,“ myslí si podvedený majitel.

Jenomže zástupce WHA právě čas tlačí. Měli by zahájit soutěž právě v příští sezoně, aby mohli využít pravděpodobné výluky v NHL. Představitelé soutěže oznámili, že 10. července, kdy se má konat vstupní draft, bude mít soutěž už deset týmů. Budou nyní nuceni ze svých ambic slevit?

WHA má odstartovat 29. října, plánuje se 72 kol. Na platy mohou vlastníci vynaložit maximálně 15 milionů a v klubu může být maximálně jedna „pětimilionová“ hvězda.

Někteří hráči už projevili zájem ve WHA hrát. Když nezačne NHL, představuje pro ně WHA zajímavou alternativu. POčítá se, že ve WHA začne příští sezonu Jeremy Roenick nebo třeba veterán Brett Hull, syn šéfa soutěže, legendárního Bobbyho Hulla. Ale i například Martin St. Louis, hvězda Tampy Bay, by se také WHA nebránil. „Je lepší hrát a vydělat pět milionů, než sedět doma,“ prohlásil St. Louis nedávno.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze