Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z důvěry mám radost, přiznal kouč Augusta

9 2001
Praha - Lenošil v Turecku, opaloval se, potil se na tenisových kurtech. Na hokej vůbec nemyslel. Ve čtvrtek večer ale zvedl mobilní telefon a doslech se tu novinu: Bude trénovat hokejovou reprezentaci na nadcházejících zimních olympijských hrách v Salt Lake City. "Samozřejmě jsem rád, bude to pro mě vrchol kariéry," říká dohněda opálený kouč Josef Augusta. V poslední době několikrát mluvil s kamarádem Ivanem Hlinkou, žhavým kandidátem na trenérskou funkci. Přesto do poslední chvíle nevěděl, zda-li Hlinka odmítne.

Byl jste tedy překvapený?
My jsme byli s Ivanem ve spojení už od doby, kdy Pittsburgh vypadl ze Stanley Cupu. Možná už v tu dobu byl rozhodnutý, ale definitivně to řekl až ve čtvrtek večer po schůzce s představiteli svazu a hlavně Frantou Černíkem. Tehdy jsem se to dozvěděl i já.

Ale pan Černík už v únoru avizoval, že vidí šance na Hlinkovo trénování asi jenom třicetiprocentní...
Tak to nebylo. Já jsem měl s Ivanem ještě dobrou diskusi těsně před dubnovým mistrovstvím světa a tam situace byla jasná - Ivan byl rozhodnutý, že pojede. Jenomže potom zvážil svoje pro a proti a rozhodl se, že bude generálním manažerem. V týmu však zůstává, akorát že nebude stát na střídačce.

Dvakrát za sebou jste získal titul mistrů světa. Berete jako zadostiučinění, že u týmu zůstáváte i pro olympiádu?
Já to tak nevnímám. Mám prostě ještě rok smlouvu, navíc to vyústilo ještě z jiných skutečností. Hlavně z toho, jak se rozhodl Ivan Hlinka. Nepopírám však radost z toho, že jsem dostal důvěru. Uděláme všechno pro to, aby nás nikdo nedostal dolů z trůnu a zlato obhájili.

Cítíte z toho nervozitu? Ve výběru budete mít takové hvězdy…
Ještě ne, máme před sebou dost času. Ale ona určitě přijde. Zodpovědnost bude určitě trochu větší, vždyť na rozdíl od světových šampionátů je olympiáda jednou za čtyři roky. Tam se chyba napravit nedá. Bude to jistě kvalitní turnaj, ale na druhé straně ne o moc více než poslední šampionát v Německu. Vždyť tam už také každý tým měl okolo osmi hráčů z NHL. 

Proč jste si vybral za druhého asistenta Vladimíra Růžičku?
Vláďa má určité zkušenosti s týmem, byl kapitánem v Naganu a myslím si, že mně a Vláďovi Martincovi byl z těch lidí, kteří byli ve výběru, nejbližší a má stejné myšlení jako my.

Už je dána první osmička hokejistů z NHL. Bavili jste se s generálním manažerem Hlinkou o dalších jménech?
Zatím jsme o tom nemluvili. Já byl na dovolené, teď teprve všechno dořešíme a rozebereme už i další konkrétní adepty. Celý realizační tým se sejde v nejbližší době dvakrát, jednou ve Zlíně a jednou v Jihlavě.

Co třeba Dominik Hašek nebo Petr Svoboda? Ani v jednom případě není jasné, zda-li do Salt Lake City pojedou. Už jste s nimi hovořil?
Dneska jsem četl vyjádření Haškova agenta Wintera, že bude gólman pokračovat. To by měla být zatím záruka. A Petr? To je věcí generálního manažera Hlinky, já mu hrozně přeju, aby se uzdravil. Je to osobnost, kterou by chtěl mít každý kouč v týmu.

Vyrazíte osobně do zámoří? Nebo se spolehnete jenom na postřehy manažera Hlinky?
Minimálně dvakrát se do Ameriky pojedu podívat sám. Jde o to, abych kluky viděl přímo v akci a mohl s nimi promluvit.  

Na rozdíl od jiných hokejových velmocí Česko neplánuje žádné letní soustředění pro širší okruh nominovaných hráčů. Není to škoda?
Ale co přece trénovat v létě... Hokejisté mají navíc vlastní kemp, já se za nimi navíc vyrazím. Mají svůj zaběhnutý rytmus, jsou natolik zkušení a ví, jak se nejlépe připravit. Pro nás bude hlavně důležité, jak se jim povede v NHL.

Už máte v hlavě přibližný poměr mezi hráči z extraligy a NHL?
Teď těžko říct, jsem ještě hrozně ovlivněný vyhraným šampionátem. Jsem toho opravdu plný, tým mám pořád před sebou. Ale v současné době nejde, aby ten poměr byl padesát na padesát, za poslední dva roky do NHL odešla spousta vynikajících hokejistů. Ale určitě se budeme snažit, aby zastoupení kluků z české ligy bylo dostatečné.

Jak bylo na dovolené v Turecku? Vypadáte krásně opáleně a odpočatě...
Tam jsem vůbec nepřemýšlel o hokeji. Tenis, koupání, sluníčko. Třináct dní z patnácti jsem vydržel hrát tenis, jsem tedy v dobré kondici. To mě těší.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze