Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z evropského ledu na úzký? To hráčům nevadí

31 2004
Helsinky - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Hokejoví reprezentanti pendlují skrz zápasy Světového poháru mezi širokým a úzkým kluzištěm. Zatímco v Helsinkách si pořadatelé vymohli výjimku a hrálo se na ledě evropských rozměrů, ve Stockholmu čeká Jágra a spol. znovu led podle velikosti NHL. "S touhle změnou se vyrovnáme," ujišťují hráči.

Pomohlo finským hokejistům k hladké výhře nad národním týmem velké evropské kluziště v Hartwall Areeně? Čeští obránci na něm často nestačili krýt pohyb rychlonohých útočníků v modrobílém, Finové měli ke svým akcím moře prostoru.

"V Praze do nás šli důrazem, proto jsem spíš čekal, že na tom budou na velkém ledě trochu hůř," připustil obránce Jaroslav Špaček. "Ale oni nás perfektně přebruslili."

Češi odehráli všechna přípravná utkání na úzkém ledě, ve Finsku to byl první zápas sezony na evropském kluzišti. Teď čeká výběr trenéra Vladimíra Růžičky menší hřiště podle rozměrů NHL.

Hráči ovšem tvrdí, že jim podobné změny nevadí. "Na to se nebudeme vymlouvat. Ve Finsku jsme neprohráli kvůli velkému kluzišti, ale proto, že jsme se soupeřem nejezdili," prohlásil útočník Martin Ručinský. "Bez bruslení nikoho nepřehrajeme. Pokud se nehýbete, nebudete soupeři stačit ani na hřišti velkém pět metrů čtverečních."

Kvůli adaptaci na rozdílné typy kluzišť se tým připravoval jak na širokém ledě v  Karlových Varech, tak na úzkém v Sazka Areně a v Letňanech. "Máme dost zkušené mužstvo na to, aby se s těmihle změnami vyrovnalo," tvrdí obránce Tomáš Kaberle. Jedenadvacítka hráčů z třiadvaceti je zvyklá na oba typy ledové plochy: vyrůstali v Evropě a nyní hrají v NHL.

Jediní dva hokejisté, kteří si musí zvykat na odlišné podmínky, jsou Jiří Dopita a Tomáš Vlasák. I oni přitom dříve působili v zámoří, nyní však hrají v evropských soutěžích. Nejde přitom jen o velikost kluziště, ale i o rozdíl v pravidlech mezinárodní federace IIHF a NHL.

"Je to celkem v pohodě, jen na to musím myslet, když si najíždím na pasy obránců. Normálně kroužím až na modré, tady si kvůli přihrávce přes dvě musím sjíždět hlouběji do středního pásma," popisuje Vlasák.

Ani pro obránce prý velikost kluziště není příliš důležitá. "Na větším ledě si mohou útočníci jezdit podél mantinelů. Ale tam nám nevadí, odtamtud góly nepadají" tvrdí bek Tomáš Kaberle. "Jde hlavně o to ubránit čtverec před brankou."

Podaří se to proti hvězdné sestavě Švédů?

Zápasy na ledě s evropskými rozměry:
Finsko - Česko a Finsko - Švédsko
Zápasy na ledě s kanadskými rozměry:
Švédsko - Německo, Švédsko - Česko, Německo - Finsko, Česko - Německo a všechna utkání Americké skupiny

Rozdíl: v Evropě se na oficiálních akcích IIHF hraje na rozměrech kluziště 29-30 x 60-61 metrů, v NHL je obvyklý rozměr ledu 26 x 60 metrů, tedy o tři, respektive čtyři metry užší.

Některé další změny v pravidlech:
- ofsajd na červené: v Evropě už šest let neexistuje, v NHL se přihrávka přes dvě stále píská
- zakázané uvolnění: v Evropě se píská hned po přechodu puku za brankovou čáru, v NHL až pokud se puku jako první dotkne hráč týmu, který nevyhodil puk
- v Evropě lze na soupisku pro utkání napsat 20 hráčů do pole a dva gólmany, v NHL jen 18+2
- v NHL musí při vhazování položit hokejku jako první na led hráč hostujícího týmu, v Evropě to platí jen pro střední pásmo, jinak musí první pokládat hůl na led hráč, který je v útočném pásmu
- shození rukavic před bitkou trestá NHL pětiminutovým vyloučením, v Evropě je trest 5 minut plus do konce utkání 
- v Evropě si na rozdíl od NHL může tým v případě nařízení trestného střílení vybrat, zda nechce raději než nájezd hrát přesilovku
- rozbruslení před zápasem trvá v NHL 16 minut, v Evropě 20

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze