Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z hokejových jiné kličky

5 2001
P r a h a - Je natolik průkazná a těžká vina hokejisty Mariana Moravy, že patří nejen před disciplinární komisi svazu, ale též před okresní soud? Většina hokejové obce se takového vývinu kauzy obává. Bývalý hokejista, právník Stanislav Sádovský, říká: "Kdyby za mnou někdo přišel o radu, zda podat trestní oznámení, snažil bych se mu to rozmluvit. Jakmile se jednou utrhne lavina, je konec kontaktních sportů."

Právníci většinou připouštějí dosti neurčité vymezení případu: faul jihlavského obránce Moravy na třebíčského útočníka Tomáše Zelenku, po němž postižený leží ochrnut, by mohl být posuzován jako skutek mezi ublížením na zdraví z nedbalosti a úmyslným trestným činem. Zelenkova přítelkyně právní zásah do případu téměř odmítá: "Ničemu tím nepomůžeme."

"Nedovedu si představit, že by Moravovi mohl být dokázán úmysl," říká právník Sádovský. Advokát Radko Chudoba to ovšem nevylučuje a bere si na pomoc paragraf 4 trestního zákona. Ten definuje pojem úmysl, tedy že pachatel ví, že svým jednáním může způsobit zranění a že je s ním srozuměn, pokud by je způsobil.

"Podle jednání Moravy je zřejmé, že byl srozuměn s tím, že k takovému zranění může dojít," domnívá se advokát Chudoba. "Byl na hřišti potrestán nejvyšším možným trestem, patří k nejtrestanějším hráčům první ligy a následky svého faulu musel dobře znát a byl s nimi srozuměn. Je tedy založena jeho odpovědnost dle paragrafu 221/1 trestního zákona." Co říká § 221? Kdo jinému úmyslně ublíží na zdraví, bude potrestán...

"Úmysl?" medituje právník Sádovský. "Muselo by se Moravovi prokázat, že věděl, že tím, že narazí do Zelenky, mu může přivodit ochrnutí, ale bez přiměřených důvodů spoléhal, že se tak nestane. Anebo to třeba nevěděl, ale vzhledem k tomu, že je zkušeným hokejistou, to vědět měl a mohl." Pokud by se prokázal Moravovi úmysl, je tu ještě § 222: Kdo jinému úmyslně způsobí těžkou újmu na zdraví, bude potrestán...

Morava by ale mohl být potrestán, aniž by mu byl úmysl prokázán. Alespoň podle § 224: Kdo jinému z nedbalosti způsobí těžkou újmu nebo smrt, bude potrestán... Co je ale těžká újma na zdraví? Podle § 89 odst. 7 mimo jiné: zmrzačení, ztráta nebo podstatné snížení pracovní způsobilosti, ztráta nebo podstatné oslabení funkce smyslového ústrojí; delší dobu trvající porucha zdraví, atd.

"Těžkou újmu na zdraví lze definovat až poté, co stav bude definitivní," říká právník Sádovský. "Musí se tedy vyčkat posudku lékařů." To je zřejmě také jeden z důvodů, proč rodina či představitelé klubu zatím vyčkávají s případným trestním oznámením. "Ale i když bude újma na zdraví shledána jako těžká, i tak by pro účely trestní odpovědnosti musela být Moravovi prokázána alespoň nedbalost," doplňuje Sádovský.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze