Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za osm let bude klub NHL v Evropě, říká šéf hráčské asociace Kelly

Paul Kelly (vpravo) sleduje bosse NHL Garyho Bettmana. | foto: Reuters

6 2008
Jmenuje se Paul Kelly a je to vrchní advokát všech hokejistů v NHL. Šéfuje jejich odborové asociaci NHLPA, má pod sebou padesát zaměstnanců a společně hájí zájmy více než 700 současných a spousty bývalých hráčů. Jednají s vedením ligy, se sponzory, národními svazy, televizními společnostmi nebo zdravotními pojišťovnami...

"Liga jsme my! Bez souhlasu hráčů by se neuskutečnily ani víkendové zápasy Tampy a Rangers v Praze," prohlásil sebevědomě v rozhovoru pro MF DNES.

Ovšem to sebevědomí není přehnané. Dvaapadesátiletý právník z Bostonu patří mezi pět nejmocnějších lidí v hokejovém světě.

Jak vlastně vypadá váš běžný pracovní den?
Když jsem v kanceláři – a občas tam opravdu jsem – mívám schůzky s agenty, sponzory, volám si s hráči.

Kolik čísel na hráče NHL máte v mobilu?
Sedm set. Sedm set padesát…

Takže na každého hráče ligy?
Ano. A mám tam dalších několik set kontaktů na bývalé hokejisty.

A nemohl bych si ho na chvíli půjčit?
(hlasitě se směje) Střežím si ho velice pečlivě!

Jak často si voláte s hokejisty?
Velmi často. Volají mi třeba i pozdě v noci, o víkendech.

Který je nejhorší?
Jsou někteří, co volají často, ale já se s nimi bavím rád. Vítám jejich telefonáty, těší mě, když můžeme jejich problémy hned vyřídit.

. 5 nejvlivnějších lidí ve světovém hokeji

1. Gary Bettman (55 let)
Právník z New Yorku je od roku 1993 bossem nejlepší hokejové ligy světa. Rozšířil NHL na jih USA a její příjmy v minulé sezoně vyrostly na 45 miliard korun.

2. Sidney Crosby (21 let)
Kapitán Pittsburghu nemá velkou přímou moc, ale jeho vliv je i tak ohromný. Je tváří NHL, s Ovečkinem soutěží o pozici nejlepšího hráče světa.

3. Paul Kelly (52 let)
Prezident NHLPA reprezentuje hráče NHL, ovlivňuje byznys a je hlavním vyjednávacím partnerem Bettmana.

4. René Fasel (58 let)
Bývalý švýcarský zubař a rozhodčí už 14 let vládne IIHF, světové hokejové federaci.

5. Alexandr Medveděv (53 let)
Ať se to NHL líbí nebo ne, moc prezidenta KHL a jednoho ze šéfů Gazpromu roste hlavně v Evropě.

A jak vypadá váš den, když nejste v kanceláři?
Třeba hned v pondělí mi začíná takzvaná podzimní tour. S několika kolegy navštívím všech třicet klubů NHL. Zastavíme se v každém městě…

…To musí mít vaše paní radost!
Ona je naštěstí světice… Všude si sedneme s hráči a několik hodin probíráme důležité věci. Bavíme se o kolektivní smlouvě. O tom, jestli chtějí hrát na olympiádě. O tom, jak se lize daří ekonomicky. Takhle udržujeme s hráči kontakt a získáváme si jejich důvěru. Jindy zase navštěvuju různé hokejové události: Uvedení legend do Síně slávy, světové šampionáty, Utkání hvězd… Všude se snažím potkat se svými hráči a promluvit si s nimi.

Jak často se potkáváte s Garym Bettmanem, bossem NHL?
Čtyřikrát až pětkrát do měsíce. Předminulý týden jsme probírali doping, mluvili jsme s lidmi z WADA (dopingová asociace), mezi nimiž byl i Sláva Fetisov. Teď se vidíme v Praze a ve Stockholmu na zahájení NHL. Nejčastěji se samozřejmě bavíme o našem byznysu. Většina věcí se nemůže rozhodnout bez hokejistů. To my jsme liga!

Když jste před rokem nastupoval jako šéf NHLPA, říkal jste, že byste Bettmana rád poznal osobně, abyste s ním mohl jednat… …
Á, vy jste se na mě připravil!

Snažil jsem se. Už se znáte? Jaký je?
Velmi chytrý byznysmen. Pořád přemýšlí, co je nejlepší pro ligu, pro majitele klubů. Pracuje sedm dní v týdnu. Miluje hokej. Není to člověk, co s vámi večer jde na tah, směje se a vykládá vtipy. Je spíš vážný.

Křištálová lupa

Takže o soukromí se nebavíte?
A to zase jo! Když jsme se loni poprvé potkali, seděli jsme několik hodin v jeho kanceláři a bavili jsme se o našich kariérách, o rodinách, o zájmech. Já vím, že Gary rád lyžuje, že rád létá na Super Bowl (finále ligy v americkém fotbale). A podobné věci ví on o mně. Navzájem jsme si představili manželky. To všechno vám pomáhá respektovat toho druhého a co nejlépe s ním jednat.

Jste lepší hokejista než Bettman?
Nikdy jsem ho neviděl hrát, ale myslím, že jo. Hokej jsem dlouho hrál, pak jsem léta trénoval.

A jste lepší lyžař?
On asi lyžovat umí, ale já bych ho klidně vyzval. Kdykoliv! Lyžuju totiž 45 let. Neměl bych strach.

Při dohadování o kolektivní smlouvě, bez níž liga nemůže fungovat, bývají šéfové NHL a NHLPA takřka ve válečném stavu. Ale teď, v době míru, jste spíš partneři, nebo rivalové?
Pozor, i teď má Gary názory, které se vůbec nelíbí hráčům. A já mám názory, které se nelíbí majitelům klubů.

Například?
Vezměte si olympiádu. Majitelé klubů nechtějí, aby hráči NHL nastoupili na olympiádě v Soči 2014. Nelíbí se jim, že se musí přerušit sezona, což stojí spoustu peněz. Jejich hokejisté se tam mohou zranit, hrálo by se daleko, až v Rusku. S tím nesouhlasíme. Hráči si myslí, že olympiáda je důležitá. A já se s Garym musím dohodnout na řešení. Není to nic osobního. Víme, že kdybychom spolu bojovali, hokeji by to neprospělo.

NHLPA má právo na jaře otevřít jednání o kolektivní smlouvě (CBA), nebo ji nechat běžet až do roku 2011. Co plánujete?
O tom se právě budeme bavit na té naší podzimní cestě. Uvidíme a uslyšíme, co se hráčům na CBA líbí a co ne. Necháme je anonymně hlasovat: chcete jednat o změnách CBA, nebo ji necháme trvat další dva roky? Výsledky pak projedná naše výkonná rada a rozhodne co dál.

Hokejisté měli po výluce obavy z platového stropu, avšak v poslední době zase podepisují dlouhodobé smlouvy s ohromnými platy: Lecavalier za 85 milionů dolarů, Ovečkin za 124 milionů. Jsou vaši hráči se současným systémem v NHL spokojení?
To nejde zobecnit. Hvězdy Alex Ovečkin, Mike Richards nebo Vinny Lecavalier vám asi poví, že jsou spokojení. Ale ten systém není přívětivý k jiným typům hráčů, třeba k veteránům nebo k některým mladíkům. Nedá se říct, že jsou všichni nadšení, i když systém funguje lépe, než jsme si mysleli, když byla CBA podepsána. A to proto, že zisky NHL stoupají. Kdyby zůstaly stejné, hráči by byli velmi nespokojení.

Myslíte, že NHL nehrozí další výluka? Že jsou kluby ekonomicky v pořádku? Že žádný z nich neprodělává?
Kluby jsou obecně zdravější, než byly před pěti nebo šesti lety. Některým, hlavně těm ve velkých městech, se daří báječně: New York, Philadelphia, Montreal, Toronto, Chicago, Detroit, Vancouver... Vydělávají, mají vysokou návštěvnost.

Ale tak to bylo v podstatě vždycky. Co ti slabší členové NHL?
To jsou týmy v menších městech a v oblastech, kde hokej nemá tradici, kde postrádají stadiony a zájem dětí. Mají to těžší, nemohou nastavit tak vysoké ceny lístků…

Takže to je třeba Phoenix?
Ano, najdete je na jihu USA. Snad jen Dallas a San Jose jsou v té oblasti silné. Ostatní musí mnohem víc dřít, aby přežily.

Ale proto kluby část svého zisku odevzdávají NHL, aby ho přerozdělila slabším, ne?
Ano, ale my v NHLPA si myslíme, že by liga měla přerozdělovat ještě víc peněz. Že by nejbohatší kluby měly dávat víc těm chudším.

Kdežto NHL vám namítá, že to připomíná socialismus. Je to tak?
Chápu, že se vlastníci nechtějí dělit o svůj zisk. Jenže podle nás lize neprospívá, když část klubů extrémně vydělává, zatímco ostatní jen přežívají. Mým hráčům se daří dobře, když se všem týmům daří dobře. A když nějaký klub delší dobu prodělává, měla by ho liga přestěhovat.

Třeba do Kanady. Tam je klubů jen šest a hlad po hokeji neskomírá.
Určitě. V jižní části Ontaria. Tam lidi po hokeji šílí.

Ano, mluví se o Hamiltonu. Souhlasí s vámi v této otázce Bettman?
 Ne. Ale to můj názor nemění. A budu ho prosazovat, co to půjde.

Co byste vlastně v NHL změnil, kdybyste mohl?
Hlavně bych dostal přenosy z NHL na nějakou prestižní televizní stanici v USA.

Takže na sportovní kanál ESPN?
Ano. A chtěl bych, aby se víc přenosů dostalo i do Česka. Pokud by Češi měli v NHL oblíbený tým, pak by měli mít možnost vidět jeho zápasy v televizi.

To by bylo fajn, nemuseli by se dívat na "pirátské" přenosy na internetu…
To je přesně ono! Velký problém. NHL se v jednání s televizními společnostmi musí zlepšit.

A co expanze NHL do Evropy? Je to podle vás otázka dvaceti let?
Tak dlouho to trvat nebude. Pro nás by rozšíření do Evropy bylo přirozené. Myslím, že naše zisky v Severní Americe už nemůžou moc růst.

Každá společnost se ráda rozpíná…
…a tady je pro nás skvělý trh. Země s přirozenou hokejovou tradicí. Třeba Česko. Nechceme zničit současné ligy, přijít a založit klub v Praze, Stockholmu a Helsinkách. Takhle to hodlají dělat Rusové s Kontinentální hokejovou ligou.

Že by mezi KHL a NHL začal boj o Evropu?
Oni by nejradši přišli s tou svou hromadou petrodolarů a strčili jeden tým do Česka, jeden do Rakouska, jeden do Švédska. Co jsem mluvil s lidmi v evropských zemích, nejsou z toho moc nadšení. My nechceme jednat z pozice síly. Ale když budeme vítáni, měli bychom velmi vážně zvažovat založení týmů v Evropě.

A kdy se to podle vás stane?
Až tu budeme spolu sedět za osm let, NHL už v Evropě bude. A budeme se bavit o počtu dalších klubů. Musíte mít aspoň dva, ideální počet je pět, celá jedna divize. To půjde, uvidíte!

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze