Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za rok se zapomene, že jsem hrál NHL, domnívá se Jágr

Jaromír Jágr - Z výrazu Jaromíra Jágra bylo po třetí porážce s Pittsburghem patrné velké zklamání. | foto: Reuters

14 2008
Naposledy si v New Yorku zabalil hokejovou výstroj, rozdal věci a vydal se směr Evropa. Z NHL do ruského Omsku. "Není jednoduché se po 17 sezonách rozhodnout a jít zčistajasna domů. Zvlášť když si myslím, že bych tam mohl ještě pár let hrát," říkal hokejový útočník Jaromír Jágr v sobotu brzy ráno novinářům na letišti v Praze.

Přítelkyně Inna a kamarádi nakládali zatím všechnu bagáž, jež směrem NHL už zřejmě nikdy nepoputuje. "Spíš po dvou letech skončím na Kladně. Ale je zvláštní vrátit se z NHL a vědět, že na příští sezonu už tam nepojedu."

Když jste se vracel poprvé, měl jste vlasy na záda a Stanley Cup.
A teď se vracím bez vlasů a bez Stanley Cupu. To se tak stává.

Jaké vzpomínky se vám vybaví, když teď uzavíráte kapitolu NHL?
Byla to nádherná léta. Nahoru, dolů. Když jsem v osmnácti přišel, nedokázal jsem si vůbec představit, jaká to je soutěž, jak je náročná. Někdy je pro mladšího hráče lepší, že neví do čeho jde, nezná jména.

Proč?
Hraje beze strachu, bez ostychu, což je výhoda, kterou jsem měl první rok. Když si vzpomínám na věci, které jsem si dovolil... V 36 letech přemýšlíte úplně jinak. Měl jsem štěstí, že jsem se dostal do mužstva, kde byla spousta vynikajících hráčů, kteří mě naučili, jak mám hrát hokej, jak se chovat mimo led, jak trénovat na ledě i mimo, což ohromně pomůže do budoucnosti. Proto jsou hvězdy v týmu velmi důležité.

Co ještě?
Doba ve Washingtonu nebyla úspěšná, ale byla zajímavá tím, že mi pomohla potom v New Yorku. Všechno má něco do sebe. Celkově jsem hodně spokojený.

Dominik Hašek řekl, že zrovna bez vás už NHL nebude to, co bývala. Co vy na to?
To si nemyslím. Hašan byl vynikající gólman, měl to daleko těžší než my ostatní. Přišel o něco starší, měl jedinečný styl. Kanaďani respektují jen ten jejich. Na začátku to měl moc těžké, ale když dostal šanci, byl suverénně nejlepší. Klobouk dolů, co dokázal ve svých letech. Ale já si nemyslím, že dvěma hráči končí NHL. To bych byl hodně naivní. Žádný hráč není větší než hokej. Odešla spousta hokejistů a spousta nových přichází.

Nemyslíte, že pro české fanoušky přece jen NHL už nebude taková?
Určitě ne. Je tam spousta mladých hráčů. Je pravda, že lidi byli zvyklí na jisté věci, ale to se zapomene během týdne a do roka lidi ani nevědí, že jsem tam hrál.

Vidíte v budoucnosti někoho, kdo by mohl do NHL udělat podobnou "díru“ jako vy a Hašek?
To můžete poznat podle toho, jak je na tom mladý hráč na draftu. Skauting je na hodně vysoké úrovni, vědí, kdo má potenciál stát se ještě lepším hokejistou. My jsme české hráče v posledních letech kromě Voráčka tak vysoko jako za našich let neměli. Uvidíme. Všechno záleží na nich. Důležité je najít tréninkovou metodu, abys byl lepší než ostatní. Pak ti nic nebrání, abys dokázal dát spoustu gólů, udělat si velké jméno.

Vy jste si ho rozhodně udělal. Obešel jste si na rozloučenou oblíbená místa v New Yorku tak, jak jste to dělal při odletech z Prahy?
Spíš jsem se věnoval balení. Nemyslím si, že je to naposled, co jsem byl v New Yorku. Rád se tam podívám a pak budu mít daleko víc času na takové věci.

Příště pojedete jako výletník?
A bude to jednodušší.

Stále vlastníte dům v Pittsburghu. Necháte si jej i do budoucna jako investici?
Nemyslím si, že by to byla moc dobrá investice. Ale barák tam bude dál.

Nezavalil jste v něm nájemníka Petra Sýkoru svými věcmi?
Ne ne ne, většinu jsem rozdal. V New Yorku je spousta Čechů a známých a lidé, co pro nás v klubu pracují, dělají černou práci a nikdo si jich ani nevšimne. Bez nich by to měl hokejista daleko těžší.

Jak jste se s lidmi v Rangers loučil? Měl jste nějaké neoficiální setkání?
Přišel jsem se za nimi podívat. Než jsem odjížděl, bral jsem si nějakou výstroj, takže jsem je všechny potkal. Ale protože jsem nepodepsal hned po sezoně, šance, že odejdu, byla velká. Oni i já jsme se na to připravovali.

Co na váš odchod do Omsku říkala přítelkyně Inna?
To vůbec nebyl problém. Jediný důvod, proč upřednostňovala New York před Ruskem, byl, že věřila, že ještě můžu hrát NHL. Že by byla škoda, abych po uplynulé sezoně, která se moc nevyvedla, odcházel.

Rangers byli vaší srdeční záležitostí. Budete i dál sledovat, jak si klub povede?
Určitě se podívám, jak se jim daří. Ale budu to sledovat jen tak na dálku. Spíš se budu starat o svůj tým.

Mohl jste mluvit do složení kádru Omsku? Prý hodně dali na váš názor.
Řeknu to takhle: šance by tam určitě byla, kdybych podepsal smlouvu hned po sezoně. Pak bych do toho mohl mluvit daleko víc. Bylo by to rozumnější a možná bych si vybral hráče, se kterými mi to sedí. Ale Omsk nemohl čekat. Ovšem nechci říct, že jsou tam špatní hráči. Určitě ne.

Máte už informace, s kým byste mohl hrát v útoku? Zda třeba s dalšími Čechy Rosou a Klepišem?
Nemluvil jsem teď ani s trenérem, ani s generálním manažerem. Můj agent tam odjel, aby vyřídil určité věci. Ale je ještě spousta času, sezona začíná 2. září.

Zjišťoval jste si i něco o trenérovi? Sergej Gersonskij prý není zrovna demokratický typ.
Všechno záleží na tom, jak se daří hráči a mužstvu. Když ano, všechno je daleko jednodušší.

Budete chtít zase bydlet v moderním bytě v omšelém domě na Leninově třídě 50?
Asi ne. Nová hala je na druhé straně města, takže spíš někde tam.

Zmínil jste, že těžký bude nástup do týmu už na konci července, protože nejste zvyklý tak brzy trénovat. Nesnažil jste se oddálit nástup?
To určitě nechci. Jsem profesionál a podepsal jsem smlouvu, tak tam musím být 25. července, jak jsem se s nimi domluvil. Určitě by nebylo nejlepší, kdybych hned první den přijel pozdě. Nebo kdybych se nedostavil na daný čas. Nepomohlo by mi to. Chci být stoprocentně připravený na začátek sezony.

Je to pro vás hodně velký skok, začínat sezonu o měsíc dřív, že?
Zvlášť po takové době. Mladý člověk, který není tak vytížený během sezony, si tolik času na odpočinek nedává, spíš se udržuje. Ale já byl zvyklý, že dva tři měsíce nic nedělám. To jsem si teď nemohl dovolit. Začal jsem pomaloučku trénovat.

Ale neříkáte, že jste na tom špatně.
Taky jsem ještě nebyl na ledě. Určitě to nebude takové, jak si představuju. Ovšem věřím, že tréninky v Rusku mě do formy dostanou velice rychle.


Najdete na iDNES.czmobilní verze