Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za vším je uražená ješitnost, tvrdí brněnský kouč Kýhos

Vladimír Kýhos

20 2008
S lidmi z vedení chomutovského klubu by si ruku nepodal, s trenérem Martinem Pešoutem si Vladimír Kýhos pravici stiskl. Těžko říct, jak silný to byl stisk, ale pro jeho nástupce na lavičce Chomutova rozhodně bolestný. Trenérovi - rivalovi totiž musel pogratulovat k vítězství v bitvě favoritů první hokejové ligy. Brno vyhrálo v Chomutově 3:2.

Nezdráhali jste se podat si po pondělním utkání ruce?
Pešout:
Podali jsme si je i v Brně, teď v Chomutově před i po utkání. Je to kolegiální. Má to tak být.
Kýhos: Já proti Martinu Pešoutovi nic nemám. Jistě, haněl tady moji práci. Že se málo trénovalo a takový kecy. Má na to právo, každý ať si říká, co chce. Pravda se někde ukáže. Ale nebudu kvůli tomu říkat, že si s ním nepodám ruku. To platí pro lidi z vedení Chomutova.

Kauza „zběhnutí“ kouče Kýhose žije ještě po deseti měsících. Proč?
Pešout: Asi kvůli okolnostem jeho odchodu. Nepřísluší mi to komentovat. Na žádného kolegu, natož na pana Kýhose, nebudu plivat v novinách. Přede mnou tu někdo byl, po mně přijde jiný. To je sport.
Kýhos: Podle mě to je ješitnost některých lidí. Někdo jim řekl „polibte mi pr..., jdu pryč.“ Nic jiného v tom nehledejte. Jsou to vlivní lidé, zvyklí, že je každý musí poslouchat. A já neposlechl. Nechci se v tom pitvat, vyhlašovat jim mediální válku. Ale je mi to líto. Otírají se o mě a já tady přitom hokej udělal. Společně s Františkem Brandou či Vojtěchem Čihařem. A tohle je za odměnu? Nikdy bych neodešel, kdybych nevěděl, že mají za mě připraveného Pešouta. Nechali by mě dojet sezonu a já bych si pak hledal práci.

Uzavřela se zápasem Chomutov - Brno kauza "Kýhos - srdcař"?
Pešout:
Fanoušci se k tomu už ani nevraceli. Dokonce skandovali jméno pana Kýhose. Hráči, já ani nikdo z vedení jsme se nesnížili k tomu, abychom si tady vyřizovali účty. Zůstalo to na sportovním poli. Že se objevila na webu slova o bolavých srdíčkách? To zápasu naopak pomohlo. Byl parádní. Takových není moc ani v extralize.
Kýhos: Že jsem prohlásil to o srdcařství, to nebylo jen z plezíru. Ono to tak bylo. A pořád je. Kus života jsem tady nechal a že to dopadlo takhle, za to můžu poděkovat pár lidem tady. Tři čtvrtě roku po mém odchodu se to pořád řeší. Proč? Chápal jsem to těsně po tom, teď už ne.

Martin Pešout

Jaký je váš osobní vztah?
Pešout:
Vyloženě profesionální.
Kýhos: Martina Pešouta moc neznám. Pozdravíme se, to je vše.

Dokážete říct, čím je váš trenérský rival výjimečný?
Pešout:
Dokáže tým dobře namotivovat a složit dohromady. Mužstvo pod ním hraje atraktivně dopředu.
Kýhos: Nevím, to se mě ptáte moc. Nechci to hodnotit. Každý kouč má svůj rukopis, styl.

Brno už dvakrát Chomutov porazilo. V čem je lepší?
Pešout:
Kdybychom v pondělí dali místo tří tyček góly, slavil by výhru Chomutov a ne Brno. Ale takový je sport. Jestliže prohrajeme s hlavou nahoře, nemám s tím problém. Týmy jsou vyrovnané, nejsme horší.
Kýhos: Máme víc zkušených hráčů. A hrajeme takový zodpovědný hokej, neděláme tolik chyb. Moc gólů nedostáváme, což se projevilo i v Chomutově. Ubránili jsme hromadu oslabení, to není jednoduché.

Kdo má lepší fanoušky?
Pešout:
Prohráli jsme zápas s Brnem 2:3 a lidi tleskali vestoje. To hovoří za vše. Výborné fandy máme my i Brno. I mnohé extraligové kluby nám je mohou závidět. Mají velkou kulturu, což dokázali tím, že se vyvarovali jakýchkoliv vzájemných útoků.
Kýhos: Naši fanoušci jsou úžasní. Podporují nás, i když se nedaří. Přesně takoví, jací mají být. Prohráváme s Hradcem Králové doma 0:2 a pořád fandí.

kdo je favorit první ligy


Jan Neliba kouč prvoligových hokejistů Mostu
Největší favorit je pro mě Kometa Brno. Má ze sebou nejsilnější obecenstvo i zkušený kádr. Chomutov a Ústí mohou spíš překvapit, černý kůň je Vrchlabí. Mohlo by mu pomoct, že sezonu hraje bez velkých ambic a není na něj tlak.


Milan Buďa bývalý hokejista Ústí, nyní Litoměřic
Věřím Brnu, mají výborné hráče i skvělé diváky. Jeho zápas s Ústím měl extraligové parametry. Nahoře se udrží i Vrchlabí, vůbec mě nepřekvapuje, že je tak vysoko. A šanci uspět mají i Ústí a Chomutov.


Vladimír Jeřábek trenér prvoligových hokejistů Vrchlabí

My jím nejsme, ale budeme škodit a chceme se udržet v první čtyřce. Jinak může vyhrát kdokoliv z trojice uchazečů. Brno má skvělé diváky i tým, Ústí prakticky nezměněný extraligový kádr a Chomutov obrovské ambice, posily a peníze.

Berete Chomutov jako největšího soupeře?
Kýhos:
Pro mě je nepříjemnější Ústí než Chomutov. Jsou zkušení, mají hodně odehráno. A v play-off bych nezatracoval ani Hradec Králové. Hráčům vnucuji, aby měli respekt vůči všem soupeřům.

Útočník Kostourek, jenž se rovněž s Chomutovem nerozešel v dobrém, je nejproduktivnějším hráčem Komety. Je i nejlepší?
Pešout:
Nevím, já na jejich zápasech většinou nejsem. Ale body dělal tady i v Brně, takže je to určitě dobrý hráč. Zápasy v základní části jsou pro něj jako ušité. Jestli nelituji jeho odchodu? Pro nás nemá cenu dívat se zpátky. Řekli jsme si, že postavíme tým na play-off. Rozhodli jsme se ho přestavět, bylo už dlouho pohromadě a postup se nepovedl. Přišlo 12 nových hráčů, Kostourek tady smlouvu podepsat nechtěl.
Kýhos: Podle bodování ano. Hraje dobře, je šikovný, má šance. Ještě všem ukáže. Nemám s ním žádný problém, nikdo mi jako v Chomutově nevyčítá, že ho protěžuji. Naopak. Všichni v Brně ho berou, je to normální kluk. V Chomutově mu dělají jen reklamu.

Máte cíl vyhrát základní část 1. ligy?
Pešout:
Zatím ztrácíme, ale je za námi teprve polovina soutěže. Vidíte, že ve druhých částech zápasů každého převálcujeme, je to jen otázka štěstí. I když sezona pokročila, hráče pořád držíme ve velké tréninkové zátěži. Až ji z nich sundáme, budou ještě lepší. Je těžké přetlačovat soupeře, kteří se soustředí jen na obranu. A přesto jsme pořád první ve vstřelených brankách. To si málokdo uvědomuje. Zaniká to v našich zatím nenaplněných ambicích. Všichni si mysleli, že budeme první o 10 bodů. Ale já před sezonou říkal, že první trojice či čtveřice bude vyrovnaná. Škoda, že Brno, Ústí a Chomutov nemohou hrát extraligu. Tvrdím, že by obstály. Dokázaly to už v létě v Tipsportu.
Kýhos: Rozhodně. Loni jsme prohráli rozhodující zápas v Olomouci, který nás stál první místo v dlouhodobé soutěži. A v semifinále s Mladou Boleslaví jsme na to doplatili. Proto chceme letos jít do play-off jako lídři.Najdete na iDNES.czmobilní verze