Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za výpadkem stojí Tichonov, tvrdí v Rusku

4 2004
Moskva - Ruský hokejový tým na světovém šampionátu zklamal, nedostal se ani do čtvrtfinále. Většina tamních médií hází odpovědnost za neúspěch na stařičkého kouče Viktora Tichonova. "Česko Tichonova porodilo a také ho zabilo," píše internetový deník gazeta.ru. Vyčítá se mu despotický až vulgární styl práce s hráči i nedostatek taktu při jednání s novináři.

Internetový deník připomněl, že před 26 lety právě na MS v Československu hokejový svět Tichonova poznal. Tehdy sovětský kouč dostal stranický úkol zvítězit. "Nyní osud vrátil tomuto člověku životní dluh," napsal Vladislav Utkin.

Ironicky dodal, že fanoušky snad může potěšit, že sborná zvítězila alespoň nad Dánskem a Japonskem a nedopadla vůbec nejhůř ve svých dějinách.

Obdobný výsledek už zaznamenali Rusové jen na domácím šampionátu v Petrohradu v roce 2000, kdy v osmifinálové skupině skončili poslední a poprvé v historii chyběli mezi osmičkou nejlepších.

"Čtyřiasedmdesát let - to není žert. Tak dlouho se netrénuje. Po zápasech se s Viktorem Vasiljevičem nedalo ani mluvit," pozastavil se novinář u trenérova věku. Upozornil, že kouč odmítal odpovídat na otázky a po posledním utkání, když se ho ruští žurnalisté ptali, zda hodlá odstoupit, fakticky zmařil tiskovou konferenci.

"Nadával nám, že se ho ptáme na Zinovjeva a přímo se vztekal, když jsme se ptali na možnou demisi," uvedl komentátor gazeta.ru.

Neadekvátně se prý trenér choval jak v době zápasů, tak i volna. Na hráče řval urážlivé nadávky a nutil je k tvrdým fyzickým zátěžím v posilovně.

Gazeta.ru zdůraznila, že Tichonov sice trvá na tom, že rozhodně nehodlá rezignovat a že má smlouvu na tři roky, avšak hokejová federace s ním má pravděpodobně jiné úmysly. "Zdá se, že ti, kdo jsou za hokej odpovědní, se již rozhodli," uvedl.

Připomněl, že předchozí rozloučení se sbornou Tichonova postihlo právě po mistrovství světa v Praze v roce 1992. Internetový deník Sport-express také uvedl, že letošní naděje byly spojovány zejména s trenéry Tichonovem, Vladimírem Jurzinovem a Valerijem Bělousovem.

"Věřili jsme, že to budou tři plusy. Nebyly. Minulost a současnost se skloubit nepodařilo," uvedl. Zdůraznil, že hráči, kteří to pochopili, právě proto odmítli účast ve sborné.

Ilja Kovalčuk si postěžoval Sport-expressu, že nenašel s trenérem společnou řeč. Neodpověděl sice na přímou otázku, zda mu vadily tvrdé výpady kouče, avšak řekl, že v NHL se nic podobného nemůže stát. "V NHL chápou, že hráč není robot. Není nic strašného na tom, že člověk udělá jednou chybu. Když se ale na každého řve, ochota hrát může i zmizet," poznamenal.

"Viktor Tichonov je člověk nepochybně zasloužilý, ale jeho přístup k hráčům se nezměnil od dob, kdy trénoval CSKA s Charlamovem. Dnes je ale jiný život a přístup musí být také jiný," poznamenal. Naznačil, že někteří jeho kolegové odmítli jet na mistrovství právě kvůli Tichonovovi.

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze