Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Začíná NHL, Jágr a Hašek jsou nažhavení

Jágr v dresu se zdraví s manažerem McPheem - Jaromír Jágr v dresu Washingtonu se zdraví s generálním manažerem týmu Washington Capitals Georgem McPheem. | foto: ČTK/AP

3 2001
Praha - Hokejové léto končí. V noci ze středy na čtvrtek se v zámoří strhne lavina zápasů základní části NHL. A česká esa do ní skočí s elánem nováčků. Změna znovu vzbudila v Jaromíru Jágrovi a Dominiku Haškovi kuráž. Oba si po přestupu do nových týmů lebedí. Král bodování ve Washingtonu i brankářský fakír v Detroitu.

Dům u moře i s člunem
Na rozdíl od ostatních hokejistů nepohltila Jágra mánie zvaná golf. Proto byl omluven z dobročinného turnaje Washington Capitals a mohl se v pondělí objevit na tréninku svého bývalého týmu Pittsburgh Penguins.

Seděl v restauraci a díval se, jak pod ním na ledě dře mužstvo dirigované koučem Hlinkou. Když ho objevili novináři a začali se vyptávat, co tu dělá, Jágr bleskově odvětil: "Chci koupit klub!" Pak vtipkoval s kamarády v šatně a s Ivanem Hlinkou zašel na oběd. Dával znát, že je v nebývalé pohodě.

"V domě v Pittsburghu si vyzvedl nějaké věci, zatím tam nechal maminku," vysvětloval Luboš Rys, člen hokejistova realizačního kolektivu. Ve Washingtonu už si Jágr pořídil nové sídlo. "Je to u moře, snad tam bude mít i člun," referoval Rys.

Jágr si v útoku zvykal na parťáky z bývalého Sovětského svazu, Rusa Nikolišina a Litevce Zubruse. Na levém křídle to zkoušel i Slovák Bondra, ale ten raději hraje napravo jako Jágr, a tak se přesunul do jiné řady.

Jágr ve čtyřech exhibičních zápasech nastřílel tři góly, na dresu nosí písmeno "A" coby odznak zástupce kapitána. V utkání s Dallasem upoutal pozornost nezvykle fyzickou hrou, cítí se jistější s pukem. V ročníku 2001-2002 dost možná ukáže velké věci.

Zpropadené kontroly
Najdou se nepříjemnosti, které škádlí gólmana Dominika Haška. Třeba orientace v ulicích Detroitu mu zatím dělá problémy. Ale to se časem napraví. Nebo bezpečnostní kontroly. Než se hráč probojuje z parkoviště do kabiny, dvakrát nebo třikrát ho šacují. Stín teroristických útoků dopadl i na hokejisty Red Wings.

Jinak ovšem Hašek prožívá euforii. Bolesti a malátnost z letního marodění jsou pryč. Chytal v pěti střetnutích s úctyhodnou úspěšností 93,4 procenta a průměrem 1,53 inkasované branky na zápas. V rodině se sleduje studijní docházka syna Míši, který už musí na vyučování ve školním obleku s kravatou. "Dominikovi taky udělal radost návrat bráchy Martina do fotbalové reprezentace, na to se ptá pokaždé," tvrdí obchodní partner Jiří Vopršal.

Spoluhráči se v kempu naoko vztekali nad Haškovými schopnostmi, v tréninku rapidně ubylo gólů. "Dominátor" útočníky poráží při soutěžích v nájezdech, kterými předtím proslul v Buffalu.

V Detroitu má před sebou lepší obranu než na předchozí štaci. Deník Detroit Free Press popisoval, jak byl Hašek v půlce prvního testovacího utkání proti New York Rangers podle plánu střídán, sedl si na lavičku a s údivem povídá: "Nic na mě nešlo!"

"Jó, hochu, takhle to tu občas chodí," slyšel odpověď.

Zatímco Jágr v sobě příliš velkou šanci na Stanley Cup 2002 nepěstuje, Hašek nic jiného nebere.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze