Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Začne NHL? Ještě není pozdě

2 2004
Praha - Začne letošní sezona zámořské NHL? Stále ještě žije naděje, přestože to tak třeba nevypadá. Obě rozhádané strany, hráčská asociace i majitelé klubů, spolu od září nejednají. Vzájemně se osočují: Ti druzí nestojí o domluvu! Po Americe letí zpráva, že komisionář NHL Gary Bettman míní 15. prosince zrušit celý ročník.

Ale nyní může nastat nečekaný obrat.  Na dnešek má Bettman smluvenou večeři do newyorské restaurace s generálními manažery třiceti klubů NHL.

"Robert Lang mi tvrdil, že by se sezona mohla zachránit," řekl hráčův zástupce Pavel Maršoun. Lang není jediným optimistou.

"Mám pocit, že se to pohne. Není normální, aby se po Česku potloukalo tolik scoutů a manažerů NHL," pravil obránce Jiří Šlégr. "V Liberci jsem viděl manažera Keenana a trenéra Martina z Floridy. Přece se jen nepřijeli podívat do zoo a na Ještěd."

Narychlo se v zámoří sejdou snad i zástupci hráčské asociace. "Ale je to důvod k veselení? Když byl Robert na poslední schůzi hráčů, půl dne se jen kecalo a k ničemu to nevedlo," vzpomíná Jaroslav Holík, jehož syn Robert patřil k nejlépe placeným hráčům v NHL.

Aby se sezona zrodila, musí se rozjet nejpozději v polovině ledna. Ještě předtím liga potřebuje 45 dnů na přípravy, to kvůli zamluvení hal a také zformování týmů - vždyť kolem 200 hráčů ani nemá podepsanou smlouvu.

Nutné jsou i zkrácené tréninkové kempy. Z toho vyplývá, že se znesvářené strany musí dohodnout v těchto dnech. Jinak NHL nezačne. Ale je to opravdu tak nereálné?

Už v lednu 1995, při poslední výluce, vypadala NHL mrtvá. Zmátožila se. Zkrácený ročník skončil vítězstvím New Jersey ve Stanley Cupu a prvním triumfem Jágra v bodování.

Pokud NHL přece jen nezačne, potěší to Evropu. Ruská, česká, švédská nebo švýcarská liga zůstanou útočištěm nejlepších hráčů planety. A většina hvězd NHL se může objevit i na mistrovství světa.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze