Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zahrál si s Jágrem, pak zamířil k protinožcům

10 2003
Hradec Králové - Zahrál si v juniorské reprezentaci tehdejšího Československa se současnými hvězdami českého hokeje Jágrem, Čechmánkem, Reichlem, Šlégrem či Robertem Holíkem, ještě jako velmi mladý hráč se nachomýtl u mistrovského titulu Pardubic. Jenomže brzy se Radim Haupt v hokeji dostával tam, kam hráči směřují až mnohem později. Už v pětadvaceti letech se pustil do trénování poté, co měl za sebou ne příliš obvyklá angažmá. "Hokej jsem hrál od šesti let, zažil jsem spoustu trenérů a hodně jsem o vztahu hráčů a trenérů přemýšlel, hledal jsem, co se mi líbí a co ne," vysvětluje jednatřicetiletý Haupt.

Prvotní impuls přišel na neobvyklém místě. V pětadvaceti letech hrál za jeden australský klub. Když se domlouval na podmínkách pro další sezonu, zaznělo od představitelů klubu: "Chceš lepší podmínky? Dobře, ale budeš tým zároveň trénovat." Haupt neodmítl.

Najednou se ale ocitl v neobvyklé roli. V týmu měl řadu hráčů z kvalitních soutěží z USA a Kanady, kteří toho o hokeji věděli minimálně tolik, co on. Navíc vše probíhalo v angličtině. Nebyl to pro Haupta lehký trenérský začátek. "Ale hráči chtěli makat sami pro sebe, což moji pozici ulehčilo,“ říká. Když Haupt začínal trénovat, uvědomoval si ze své hráčské kariéry řadu chyb, které nechtěl, aby jeho svěřenci opakovali.

Jako nadějný mladík procházel juniorskými reprezentačními výběry, otvírala se před ním slibná hráčská kariéra. Jenomže záhy směřovala úplně jinam, než si představoval. "Problémy mi dělal přechod z juniorů do seniorské kategorie," přiznává.

Tehdy se také vytratil z českého hokeje. "Když jsem končil v juniorech, měl jsem pocit, že také v seniorech budu hrát v týmu první housle. Jenomže konkurence byla mnohem větší a já jsem začal být ješitný na to, co umím," vysvětluje.

Ještě chvíli se s tím zkoušel srovnat, ale ve dvaceti letech odešel do Austrálie studovat a profesionálnímu hokeji v Čechách dal vale. Hrát však nepřestal. "V Austrálii jsem hrál poloprofesionální soutěž zhruba na úrovni lepší druhé české ligy."

Později se ale dostal k tomu, co dělá dnes. "Protože jsem si tím sám prošel, snažil jsem se a snažím při trénování svým hráčům říct, že nesmějí být ješitní na to, co umějí."  Trénování ho začalo bavit víc než hraní, začínal mít první úspěchy. Přiznává, že ho motivovala i jeho vlastní hráčská kariéra.

„Chci nahradit to, že jsem se na hraní v důležitý okamžik vlastně vykašlal.“ V Austrálii si udělal slušné trenérské jméno, s výběrem australských hráčů se objevil na tréninkovém pobytu také v Čechách. "Potřeboval jsem jim mimo jiné ukázat, že hokej v Čechách není horší než v zámoří. Americký a kanadský hokej totiž ten australský hodně ovlivňují," říká.

Na podzim minulého roku se Haupt stal v hradeckém hokejovém klubu sportovním ředitelem. Zodpovídá za mládežnickou hokejovou základnu a snaží se řešit základní problém. "V žákovských kategoriích stačíme ostatním, v dorostu a v juniorech je to slabší,“ tvrdí o současnosti hradeckého mládežnického hokeje.
"Pozoruji, že když hráči opustí žákovské týmy, nemají motivaci v Hradci dále zůstávat. To bych chtěl změnit.“

Australan na českém ledě? Ano a ne jeden!
Někteří australští svěřenci Radima Haupta jsou momentálně k vidění na českých kluzištích!  Za  mládežnické týmy Chrudimi totiž nastupuje hned kvarteto hráčů ze země klokanů. V Česku se jim zalíbilo právě při kempu, který Radim Haupt pořádá už tři roky. "Chtěli si zkusit tady odehrát sezonu," říká bývalý pardubický útočník. "Ze všech kluků v kempu byli nejtalentovanější."

Proto jim zkusil zprostředkovat angažmá, i když odchod australských hokejistů do Evropy je značně nezvyklý jev. "Vloni byl jeden hráč ve Švýcarsku, letos zase hraje další ve švédském Malmö. Spousta kluků ale odchází do Spojených států nebo Kanady, kde zároveň studují, nebo i do Ruska či na Ukrajinu, odkud pochází jejich rodiče,“ řekl Haupt.

V extraligových mládežnických týmech Pardubic australská čtveřice neuspěla, a tak se ocitla v sousední Chrudimi hrající krajský přebor. Brankář Chris Leetham posílil juniory, obránce Ben Gebert a útočníci Christopher James a David Harris zase dorost.

"Leetham a Gebert mají z Austrálie zkušenosti ze soutěže mužů, James s Harrisem zase hráli ještě za starší žáky," prozradil Haupt. "Krajský přebor tady mohou hrát naprosto bez problémů. V Austrálii patřili mezi nejlepší hráče, takové talenty jsem tam neviděl. Takže to pro ně nebyl takový skok."

 Pro urostlého Geberta a hbitého štírka Jamese však krajský přebor nemusel být výkonnostním stropem. "Na extraligu by nestačili, ale naprosto v pohodě by zvládli první ligu. Třeba James je nesmírně šikovný a má evropské hokejové myšlení," prohlásil Milan Topol, trenér chrudimského dorostu.

Jamesovi se nabízela možnost vyzkoušet si prvoligovou soutěž dorostu v Hradci Králové, kde Haupt nyní působí jako sportovní ředitel, ale nakonec se neuskutečnila. "S Harrisem jsou nerozluční kamarádi. Mají spolu pronajatý dům v Pardubicích a jeden bez druhého by jinam nešel. Jenže Harrisova výkonnost stačí maximálně na krajský přebor," vysvětlil Topol. "Musel se podřídit slabšímu," podotkl Haupt.

Společně tak dohrají sezonu v Chrudimi a nikoliv bez úspěchu. "James patří mezi tři nejlepší útočníky v týmu, což je skvělé," pronesl Haupt. "Navíc jsou všichni v kabině velice oblíbení, takže jsme rádi, že je tady máme," dodal Topol.

Nyní však v kádru zbyla už jen dvojice James a Harris. Obránce Gebert byl povolán do australské reprezentace, kterou na začátku března čekají v Mexiko City zápasy třetí divize mistrovství světa hráčů do 18 let. Ani Leetham kvůli reprezentačním povinnostem nedochytá sezonu v Chrudimi. "Patří mezi tři nejlepší australské brankáře," podotkl Haupt. Proto ho neminula nominace do seniorského národního týmu a v dubnu ho čeká start ve druhé divizi mistrovství světa v korejském Soulu.

Vrátí se příští sezonu mladí Australané do Chrudimi? "Teď už se jim dost stýská po rodičích a po australském teplu, takže uvidíme,“ usmál se Haupt.


Z chrudimské šatny se line angličtina
Pohled na soupisku chrudimského dorostu musí v soupeřích vyvolávat údiv. Tým z krajského přeboru, tolik jmen neznějících česky a z kabiny se linoucí angličtina? To nějak nejde dohromady. "Jsme mezinárodní mančaft," usmívá se chrudimský kouč Milan Topol, který do sestavy pravidelně zařazuje tři australské hokejisty.
"Harris se ale narodil na Filipínách a do Austrálie byl adoptován," prozrazuje Radim Haupt.

Do branky se navíc občas postaví polský gólman Dariusz Kasik. "Pochází z okolí Varšavy a v Česku je na studijní stáži," říká Topol. A aby cizokrajně znějících jmen nebylo málo, v sestavě se objevuje ještě Nikolas Papadopulos. "To je ale Čech, i když jeho otec pochází z Řecka," vysvětluje s úsměvem chrudimský kouč.

"Zaplaťpánbůh, že tyto hráče máme. Na začátku sezony jsme vůbec nevěděli, zda dáme tým dohromady," říká Topol.

Australan Ben Gebert v chrudimském dresu.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze