Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zahubí chystaná výluka NHL?

7 2004
Praha - Co se to vlastně semlelo v NHL? Často slyšíte, že se na podzim slavná hokejová liga asi nerozjede. Že by se leckteré hvězdy mohly vrátit do českých klubů. Bude hrát Jágr v Rusku? Splní se podivné vize? Proč je National Hockey League v krizi? Snad vám odpoví tahle příručka.

Znesvářené strany.
Proti sobě stojí hráčská asociace NHLPA a majitelé všech 30 klubů, kteří ovládají NHL. Výsledek boje záleží na jednotě a zatvrzelosti protivníků.

Dva bossové.
Odbory hokejistů vede Bob Goodenow, lize šéfuje komisař Gary Bettman. Oba hlavní vyjednavači se tváří a jednají neústupně, aby na soka vyvíjeli tlak.

Kolektivní smlouva.
 To je důvod pracovně-právního sporu. Rozsáhlý dokument upravuje vztahy mezi hráči a vlastníky. Například pojištění hokejistů, komerční využívání znaků, draft, arbitráž a mnoho dalších záležitostí. Starý kontrakt skončí 15. září. Bez nového se nemůže liga rozběhnout.

Platový strop.
Jádro potíží. Majitelé jej vyžadují, hráči se ho štítí. NHLPA odmítá, aby se „strop“ stal částí kolektivní smlouvy. Jde o obecné omezení výdajů na gáže hokejistů. Klub by směl za sezonu rozdat třeba 45 milionů dolarů. Víc nikoliv. Průměrná mzda se v NHL za posledních 10 let zvedla z 572 000 dolarů na 1,79 milionu. Ekonomicky slabší týmy prodělávají a už si nemohou dovolit víc hvězd. Je porušena sportovní rovnováha, což těm chudším vadí.

Stávka, či výluka?
Většinou se mluví a píše o „stávce“. Ta by se rozběhla z vůle hráčů, oni by museli odmítnout plnit své povinnosti. Avšak nejspíš se bude opakovat situace z podzimu 1994, kdy majitelé po vypršení kolektivní smlouvy zavřeli stadiony a vyhlásili „lock-out“, tedy výluku.

Hvězdy v extralize.
Hokejisté jsou při výluce bez závazků a smějí působit kdekoliv jinde na světě. Esa jako Eliáš, Hejduk, Ručinský nebo Straka se tak mohou objevit v české lize, podobně jako před deseti lety. Ale ne každý se vrací domů. Třeba Jágr se chystá do Ruska. I Kanaďané a Američané z NHL shánějí angažmá v Evropě. Míří hlavně do Švýcarska.

„Pirátská“ liga.
Agonie NHL chce využít soutěž World Hockey Association, jež NHL konkurovala už v 70. letech, než zkrachovala. Teď se opět vzmohla, šéfuje jí legendární střelec Bobby Hull. WHA zakládá kluby, jež si v draftu rozebraly práva na stovky hráčů. Pokud však NHL normálně začne, WHA zanikne, aniž se bude hrát jediný zápas.

Současná situace.
Jako by se nic nedělo, je v NHL připraven rozpis zápasů pro základní část 2004-05. Hokejisté podepisují kontrakty s týmy. To vše může propadnout, neboť bez kolektivní smlouvy liga nemůže fungovat. Zástupci hráčů a vlastníků spolu debatovali naposledy ve středu. Přou se o platový strop, shoda je v nedohlednu.

Důsledky případné výluky.
Celý byznys se zastaví. Hokejisté i majitelé přijdou o zisky. Fanoušci zejména ve Spojených státech objeví jinou zábavu a bude obtížné je znovu přitáhnout do hlediště. Kdyby se zrušila celá sezona, narušila by se uctívaná tradice soutěže, založené už v roce 1917. Jenže to není vše. Krize může vygradovat v úplnou zkázu NHL, byť si to skoro nikdo nepřeje.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze