Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zájem o mistrovství v Kanadě roste

21 2003
Helsinky, Montreal - Když dal Anson Carter rozhodující gól v prodloužení mistrovství světa, zajásalo v zámoří u televizních obrazovek přes milion diváků. Zájem o šampionát v zemi, kde byl hokej až dosud téměř synonymem slova NHL, roste. "Když Kanada v devadesátých letech vyhrála dva tituly, lidé si turnaje začali víc všímat," říká mladý útočník Daniel Briere z Phoenixu. Pro několik předmětů připomínajících kanadský triumf se už připravují poličky v hokejové síni slávy v Torontu, Kanada má zájem pořádat mistrovství světa v roce 2007.

Na světový šampionát do Finska kanadské deníky své zpravodaje nevyslaly, v tiskovém středisku se pohybovalo jen několik anglicky mluvících novinářů a fotografů ze zámořských agentur.

Své místo si ale turnaj v zámořských médiích našel, obzvlášť poté, co Kanada postoupila přes českou reprezentaci do finále.

Sportovní kanál TSN vysílal zápas se Švédskem v přímém přenosu a přestože v Kanadě bylo nedělní dopoledne, sledovalo jej od začátku 870 tisíc diváků a dalších 174 tisíc se přidalo během utkání.

Noviny se zmiňovaly o týmu bez superhvězd, ale s velkým srdcem, svou rubriku si šampionát našel i na webových stánkách věnujících se výhradně NHL. "Jsme na vás hrdí," píší fanoušci v internetových diskuzích.

"Kanada v NHL už je dnes jen Vancouver, Montreal, Toronto a pak slabé Calgary a Edmonton. A poslední, kdo je letos ve hře o Stanley Cup, je Ottawa. Každý kluk u nás fandí jednomu z těchto týmů a všichni najednou samozřejmě javorovému listu," vysvětluje česrtvý šampion Daniel Briere rostoucí zájem o reprezentaci.

Ten kromě odlivu klubů do bohatších měst v USA posilují i úspěchy na mezinárodním poli. Kanada díky nim v současnosti vládne nad hokejovým světem: vyhrála poslední olympijský turnaj, Spenglerův pohár, šampionát do osmnácti let a naposled i seniorské mistrovství světa. A to ještě skončila stříbrná na šampionátu dvacítek.

Poslední úspěch se snaží kanadská hokejová asociace co nejvíce zviditelnit. Vedle dresu a hokejky zlatého střelce Ansona Cartera věnuje do hokejové "svatyně", síně slávy v Torontu, ještě zlatou medaili gólmana Seana Burkea, brusle kapitána Ryana Smythe a takzvanou "Lucky Loonie", tedy dolarovou minci, kterou Kanaďané pro štěstí vložili do výplně jedné z branek před začátkem finále mistrovství světa.

Prestiž světového šampionátu roste v Kanadě spolu s reprezentačními úspěchy. "Je skvělé vyhrát turnaj pro naší zemi," svěřil se listu Montreal Gazette obránce Craig Rivet. "I když radši bych teď byl v play-off na místě Ottawy, než se zlatou medailí na krku," přiznal.

Stanley Cup je v Kanadě pořád hokejovým magnetem číslo jedna.

Kde se budou konat příští velké mezinárodní turnaje?
Mistrovství světa 2004: Praha, Ostrava (Česko)
Světový pohár 2004: Česko, Švédsko, Německo, Finsko, Kanada, USA.
Mistrovství světa 2005: Vídeň, Innsbruck (Rakousko)
Mistrovství světa 2006: Riga (Lotyšsko)
Mistrovství světa 2007: Kanada ?

Autor:


Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze