Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zámoří si za evropské hokejisty připlatí

12 2001
Denver - Tříletá dohoda o kompenzaci za odchod evropských hráčů do kanadsko-americké NHL je na světě. Na její podobě se během uplynulého víkendu dohodli v americkém Denveru zástupci Mezinárodní hokejové federace (IIHF) a zámořské soutěže. Podle smlouvy, kterou za IIHF parafovali prezident René Fasel a generální sekretář Jan-Ake Edvinsson a za NHL komisař Gary Bettman viceprezident Bill Daly, poputuje v nejbližších třech letech na starý kontinet 28,8 milionu dolarů. Ty pak budou rozděleny jednotlivým klubům, odkud hráči do NHL zamířili.

V sezoně 2001/02 dorazí na konto IIHF 9 milionů dolarů, o rok později 9,6 millionu a v ročníku 2003/04 10,2 milionu amerických dolarů. V minulém roce přitom "bolestné" pro evropské kluby činilo pouhých šest milionů.

Nově vypočítaná suma je založena na počtu hráčů odcházejících do NHL. V prvním roce by to mělo být 70 hokejistů, v dalších dvou pak po šedesáti. Pokud by odliv Evropanů do zámoří nabral větší dimenze, jednání bude znovu otevřeno.

Nová smlouva ještě podléhá schvalovacímu procesu Rady guvernérů NHL, národních hokejových federací a hráčské asociace NHLPA.

"Jsme spokojeni, že konečně došlo k dohodě a k podpisu smlouvy. Trvalo nám rok a půl, než jsme doladili všechny náležitosti. NHL dala najevo, že si váží evropského hokeje a respektuje fakt, že v zámořských klubech působí na 280 hráčů ze starého kontinentu," nechal se slyšet prezident IIHF René Fasel.

Podle nové dohody mohou být smlouvy s hráči z předešlých draftů podepsány do 15. května (nebo do deseti dnů od vyřazení v play off). NHLPA však nadále upřednostňuje termín 15. června, který by dával klubům větší prostor k jednání o smlouvách.

"To je citlivá a důležitá záležitost," míní René Fasel. "Evropské kluby musí mít určitý čas na získání náhrady za hráče odcházející do NHL. 15. května je to možné, ale po 15. červnu je už velmi složité hledat na trhu odpovídající kvalitu."

K dohodnuté výši kompenzací Fasel podotkl: "Určitě to mohlo být víc, na druhou stranu ale i méně. A nemuseli jsme dostat také vůbec nic..."

V interní dohodě IIHF a národních asociací se uvádějí různé kategorie kompenzací evropským klubům. V I. kategorii jsou hráči draftováni v 1. a 2. kole vstupního draftu  NHL, v II. kategorii hokejisté vybraní ve 3. a 4. kole a do III. kategorie spadají ostatní kola draftu.
 
"Tyto kategorie vytvářejí podstatně férovější systém. Za talentované hokejisty, kteří mají šanci hrat v NHL deset či třeba dvanáct let, dostanou kluby víc než za hráče, kteří jsou draftovaní jako 250. v pořadí a za rok či dva jsou doma v Evropě," podotkl Fasel.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze