Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Den, kdy nelze prohrát. Hokejisté musejí bojovat za sovětské vojáky

Jevgenij Dadonov (vlevo) slaví ruský gól společně Jevgenijem Medveděvem. | foto: Reuters

8 2015
Devátého května je porážka zakázané slovo. Platí to hokejisty Ruska i Běloruska, které úskočný los svedl tento den proti sobě. Na národní svátek, který oslavuje sovětský triumf ve 2. světové válce, je podle představitelů země morální povinností zvítězit.

Opakuje se to každý rok. Ruští, případně běloruští novináři se optají: „Jak důležitý je pro vás zápas na Den vítězství?“ Odpovědí bývá rozhodný výkřik: „Musíme vyhrát!“ Především v Rusku se o zápase mluví už mnoho dní v předstihu.

Ilja Kovalčuk prohlásil: „Musíme napravit porážku od USA. Devátého května nám povinnost velí zvítězit.“ Od něho se jako od kapitána podobná slova očekávají.

On-line reportáž

Zápas začíná v sobotu ve 12.15

Jenomže takhle to necítí jen zkušená garda. Mladá generace sborné mluví podobně. „Porážka je neprominutelná! Nesmíme zklamat naše fanoušky a válečné veterány,“ pověděl 23letý dravec ze St. Louis Blues Vladimir Tarasenko.

V Evropě se výročí konce Druhé světové války uctívá jako upomínka na padlé a konec terorů, které si kontinent prožil. V Rusku i Bělorusko se ten den oslavuje. Den vítězství sovětských vojáků s velkým D. Slabost se nepřipouští. Rozhodně ne ve věcech národních významu, mezi něž hokej v obou zemích bezesporu patří.

Helsinská potupa

Když Rusové před dvěma lety v Helsinkách senzačně o svátku padli s Francouzi, novinové titulky křičely: „Neměli morální právo prohrát!“ Pochybovalo se o kondici hráčů, kteří na ledě nepůsobili nejčerstvěji. Kovalčuk a spol. to pořádně schytali.

Fotogalerie

Letos si takový kolaps nemohou dovolit už vůbec. Nejen sportovně, ale především z politického důvodu. Sobotní Den vítězství je v Rusku speciální. Uplynulo totiž přesně 70 let od porážky německé armády a k tomu ruská média při zprávách z Ukrajiny pravidelně rozdmýchávají staré nálady vlasteneckého boje proti fašismu.

Moskva se halí do oranžové a černé. Už několik týdnů se v největším městě Evropy chystá gigantická vojenská přehlídka.

Před sobotním zahájením se dolaďují poslední detaily, dočišťují se šmouhy chodnících a zalévají se čerstvě vysázené stromečky. Vše musí být dokonalé. 

A to platí samozřejmě také o hokeji v Ostravě. Až si hlavní trenér Oleg Znarok, rodák z Usť-Katavu, který paradoxně vlastní také německý pas, připne svatojiřskou stuhu na sako, možná ucítí na bedrech tíhu celého národa.

Favorit? Možná my, věří si Bělorusové

Menší Bělorusko vedené autoritářem a velkým hokejovým fanouškem Alexandrem Lukašenkem slaví velký svátek podobně. Americký kouč národního týmu Dave Lewis vyprávěl, jak se před odjezdem na šampionát celý jeho tým zúčastnil ceremoniálu u Památníku vítězství v centru Minsku, kde pokládal květiny.

Během mistrovství světa se dokonce trenérský štáb ve volném dnu vydal do koncentračního tábora v Osvětimi. „Uviděl jsem celou hrůzu té války - místo, kde zemřely tisíce a tisíce lidí. To je nezbytné si pamatovat,“ upozornil Lewis.

Útočník Andrej Stas k tématu dodal: „Pro nás je důležité devátého května vyhrát. Je to velké výročí. Připravíme se a uvidíme, kdo bude silnější.“

Před pár měsíci by se možná Bělorusové spokojili s důstojnou porážkou, po výhře nad Američany jim však sebevědomí narostlo na teď si troufají dokonce i na Rusko. „Kdo bude favoritem? Možná, že my,“ překvapil novináře Andrej Kosticyn.

Proti silné sestavě sborné to však budou mít složité. Jestli totiž platí slova šéfa ruského hokeje Vladimira Treťjaka, hokejisté sborné budou připravení lépe než kterýkoliv jiný den v roce: „Mají právo na porážku, ale to neplatí na Den vítězství.“

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze