Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zápasy šampionátu nemusí být v televizi

1 2003
Praha - Uvidíme zápasy hokejového šampionátu v televizi? Léta skoro automatická služba fanouškům, výroba přenosů z mistrovství světa, je ohrožena. Firma Sazka za pronájem míst pro kamery požaduje údajně až sto milionů korun a Česká televize odmítla tak vysokou sumu zaplatit. Šéfové obou institucí jednají o kompromisu.

Přípravu hokejového šampionátu v Praze obestírají další potíže. Vlastník hokejové haly ve Vysočanech, firma Sazka, totiž požaduje vysokou sumu za pronájem míst pro kamery České televize, která má přenášet jednotlivé zápasy. Jako první o tom informovaly Hospodářské noviny.

"Koupili jsme vysílací práva a teď máme platit ještě za to, že můžeme do haly?" podivil se Ota Černý, šéfredaktor sportu v České televizi. "To je naprosto ojedinělá situace, podobná věc se nám v žádném jiném sportu nikdy nestala."

O podmínkách výroby přenosů jedná Sazka s Českou televizí od začátku listopadu, zatím se strany nedohodly. "Mohl by to být problém," připustil přední hokejový komentátor Robert Záruba.

Jednání nyní vede generální ředitel ČT Jiří Janeček přímo s Alešem Hušákem, šéfem firmy Sazka. "Stanoviska obou stran se nedávno posunula," tvrdí Černý. Janečkovi hraje do karet fakt, že Česká televize má jako jediná práva na výrobu přímých přenosů, které bude dál prodávat zahraničním televizím.

"Tohle výhradní právo samozřejmě nikomu jinému nepustíme," řekl Černý, jehož redakce přenáší zápasy hokejového šampionátu už několik let. Pokud by se Česká televize se Sazkou nedohodla, byl by to malér pro hokejový svaz, který se zaručil, že zajistí výrobu signálu do mezinárodní sítě.

"Zklamal mě přístup pana Guta, který řekl, že svaz nemůže v této věci zasáhnout," prohlásil Černý. Podle něj by měla klauzule týkající se televizních přenosů být součástí smlouvy Sazky s hokejovým svazem o pronájmu haly pro mistrovství světa, která by měla být podepsána v nejbližších týdnech.

"To je ale věc firmy Infront Sport, která koupila vysílací práva. My do jejich jednání se Sazkou a s Českou televizí zasahovat nehodláme, nechceme se v tom pitvat," uvedl Zbyněk Kusý, šéf organizačního výboru mistrovství světa.

Podle něj je celý případ uměle vyvolaným problémem. "Všechna naše jednání se Sazkou proběhla seriózně, přesto někdo úmyslně vytváří atmosféru nedůvěry okolo příprav na pořádání mistrovství," prohlásil Kusý. Ten tvrdí, že potíže v dohodě mohou nastat jen kvůli technickým náležitostem jako je umístění kamer.

"Trable nastanou pouze pokud si některé štáby budou chtít postavit kamery mezi sedadla nebo na místa, jež musejí zůstat volná kvůli bezpečnosti diváků," tvrdí Kusý.

Česká televize nebude jedinou stanicí, která bude mít přítomné kameramany a reportéry v pražské hale. Jako jediná však bude vyrábět přímé přenosy, zahraniční televize mohou jen natáčet vlastní šoty pro zpravodajství.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze