Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ZÁPISNÍK: Hoši z drsného severu. Cesty parťáků z brány se rozešly

Petr Mrázek v brance Detroitu zasahuje, pomáhá mu Danny DeKeyse, který přidržuje T.J. Oshieho z Washingtonu. | foto: AP

20 2015
Ostrava je region vskutku „razovity“.Ale rodí se tam talentovaní hokejoví brankáři. Hoši ostřílení drsným severem se neztrácejí ani v zámoří, kam častokrát putují v mladém věku. Sami, bez rodičů, přátel. Opět se tvrdě protloukají mezi profesionály, jdou si za svým snem – za NHL. Podobnou cestou si prošli také vrstevníci Petr Mrázek (23) a Patrik Bartošák (22).

Když mladší gólman přišel v sedmé třídě z Kopřivnice do Vítkovic, ze soupeřů se stali kamarádi. Ve starším dorostu hráli za jeden tým. Pravidelně se střídali, jako správní parťáci se podporovali a fandili si.

Mrázek se vydal z ostravského týmu přes oceán dřív, dřív také zazářil na juniorském mistrovství světa. Jako by se oba kopírovali, jen Bartošák o rok zaostával. „Jsou to velice poctiví kluci, kteří vědí, co chtějí. Jsou hokeji úplně oddaní,“ řekl deníku Sport kouč vítkovických brankářů Petr Bolek.

Fotogalerie

Jenže teď se zřejmě rozdíl mezi Mrázkem a Bartošákem zvětší. Ocitli se na křižovatce: jeden odbočil správně, druhý by brzo mohl skončit ve slepé uličce.

O co jde? Z USA dorazily o mladých Češích velmi rozdílné zprávy.

Mrázka v Detroitu velebí, protože znovu vychytal obávaného ruského kanonýra Alexandra Ovečkina (i když tentokrát Red Wings s Washingtonem prohráli 1:2 v prodloužení), v minulém zápase vypálil Ovečkin 15 střel, přesto Mrázka nepřekonal.

Je Bartošákovo násilí výmysl?

Bartošák se také „proslavil“, ovšem podle obvinění přijal roli útočníka a rány rozdával.

Údajně napadl svou dvacetiletou přítelkyni, křičel, že ji zabije. Celkem čelí 12 obviněním, v polovině prosince půjde před soud. Klub Los Angeles Kings, kterému český brankář v NHL patří, vydal prohlášení: „Jsme extrémně zklamaní i proto, že jsme zavedli vzdělávací programy pro hráče, vedoucí k prevenci domácího násilí. Pozastavení smlouvy je první krok. I nadále budeme shromažďovat informace a sledovat soudní řízení.“

Losangelský brankář Patrik Bartošák byl překonán, sleduje radost protihráčů z...

Losangelský brankář Patrik Bartošák byl překonán, sleduje radost protihráčů z Arizony.

Teď těžko soudit, veřejnost zná pouze obvinění podle svědectví Bartošákovy dívky. Čechův advokát na dotazy novinářů zatím neodpověděl.

Lidé, kteří Bartošáka znají, nechtějí věřit, že by se z bezproblémového kluka vyklubal násilník. Zastal se ho i kolega Mrázek.

Ale nevypadá to, že by si slečna napadení vymyslela jako v případě hvězdného Patricka Kanea z Chicaga, jenž byl nařčen ze znásilnění.

Přesto počkejme. Bartošáka možná s tímhle stínem podezření žádný tým nebude chtít. Do vysněné NHL se nepodívá, vrátí se domů a bude jen sledovat Mrázkovu kariéru.Najdete na iDNES.czmobilní verze