Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zástupci hráčů se sejdou, začne NHL?

1 2004
Toronto - Zásadní posun ohledně výluky v NHL může nastat v úterý. Sejdou se totiž zástupci hráčů ze všech třiceti klubů s ředitelem hokejových odborů NHLPA Bobem Goodenowem. "Zhodnotí situaci a zvolí další postup. Zatím to ale nevypadá dobře, a pokud se nerozhodne do prosince, může výluka trvat klidně další rok," myslí si třeba Jágr.

Nový ročník NHL měl začít 13. října, vedení soutěže však na ni 15. září po vypršení kolektivní smlouvy uvalilo výluku. Majitelé týmů se s hráčskou asociací nedokázali domluvit na podmínkách nové a požadavky obou táborů se stále diametrálně liší.

Obě strany se navíc k oficiálnímu jednání naposledy sešly 9. září a s posledním říjnovým dnem přišla soutěž už o 122 zápasů.

Zástupci klubů, které za posledních deset let utrpěly podle komisionáře NHL Garyho Bettmana ztrátu 1,8 miliardy dolarů, chtějí zavést platová omezení pro hokejisty. To ale hráčská asociace kategoricky odmítá.

Situace se ještě vyhrotila poté, co vedení NHL v závěru října rozšířilo dobu, během níž mohou kluby zadávat dopředu své haly pro účely mimohokejových akcí, ze třiceti na 45 dnů. Je jasné, že soutěž nezačne dřív než v prosinci, a hráči toho využívají po
svém. Téměř třetina všech hokejistů z NHL si našla angažmá v Evropě, další dávají přednost klidu a rodinám a ti s dvoucestnou farmou působí ve farmářských týmech.

Každým dnem se navíc termín zahájení NHL posouvá a je vysoce pravděpodobné, že pokud k dohodě mezi oběma znesvářenými stranami nedojde do 1. prosince tak, aby mužstva od poloviny ledna stihla alespoň čtyřicet zápasů základní části, celý program sezony bude zrušen.

To by mohlo vést k masovému exodu hokejistů z NHL do evropských klubů. Katastrofický scénář však dokonce hovoří o tom, že NHL vyhlásí bankrot a od nového roku zavede zcela novou ligu: s platovým stropem i s novými hráči.

Zpočátku jednotná pozice NHLPA dostává v posledních dnech trhliny. Jako první se ostře vyjádřil na adresu sporu ohledně platového stropu Mike Ribeiro z Montrealu, vzápětí se obránce Calgary Mike Commodore minulý týden nechal slyšet, že je připraven přijmout toto opatření, pokud to pomůže soutěž zachránit.

V podobném duchu se nejnověji vyjádřili pro zámořská média i další, například Brian Pothier, zadák Ottawy, a útočník Montrealu Pierre Dagenais.

"Nemyslím, že by všichni byli úplně informováni. S Goodenowem mluvili tak dva tři z mužstva. Je to smutné, ale co s tím můžu dělat? Připadám si jako jedna nudle v plné míse polévky, a tak se doma jen tiše modlím, aby už jednání konečně začala," přiznal
Dagenais.

Vyhlášený rváč Rob Ray z Ottawy dokonce v rozhovoru pro agenturu AP prohlásil: "Jsem připraven okamžitě naskočit na led a znám nejméně deset dalších kluků, kteří udělají to samé, pokud by NHL přijala nová pravidla a začala najímat hráče. Lidé z vedení
NHLPA budou sedět na svých místech i potom, ale kariéra hráče je krátká a my prostě chceme hrát. Chceme dělat svoji práci."

Na 17. listopadu plánuje NHLPA schůzku s hokejovými agenty, která by se měla konat rovněž v Torontu.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze