Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zástupci hráčů tvrdí: máme solidní návrh

7 2004
Toronto - O osudu letošního ročníku NHL se bude rozhodovat ve čtvrtek. Sejdou se zástupci soutěže a hráčské asociace NHLPA. Budou probírat své argumenty a snažit se činit ústupky. Iniciativa k setkání vzešla od hráčů, kteří ale zatím tají, s jakými návrhy na novou kolektivní smlouvu k jednacímu stolu přijdou.

Tvrdí však, že jejich ústupky by měly majitele klubů uspokojit a NHL by se mohla začít ještě v této sezoně hrát.

"Nemůžu jít do detailů, ale náš návrh je fér k NHL i hráčské unii a nabízí systém, který bude fungovat," prohlásil útočník Dallasu Bill Guerin, jeden z hokejistů, kteří při jednání nebudou chybět.

Vedle Guerina, šéfa Boba Goodenowa a dalších funkcionářů se setkání zúčastní i další zástupci z řad hokejistů - prezident Trevor Linden (Vancouver) a viceprezidenti Bob Boughner (Colorado), Vincent Damphousse (San Jose), Daniel Alfredsson (Ottawa), Trent Klatt (Los Angeles) a Arturs Irbe (naposledy Carolina).

Také jejich protivníci budou v nejsilnějším složení, v čele s komisionářem Garym Bettmanem a tedy například i s majiteli Bostonu, Nashville, Caroliny a generálním manažerem New Jersey Lou Lamoriellem, jenž je proslavený úspornou finanční politikou.

Stejná sestava se sešla naposledy 9. září, kdy definitivně zkrachovaly pokusy o podepsání nové kolektivní smlouvy. Týden poté vyhlásili majitelé klubů výluku soutěže.

Zástupci unie nyní přicházejí s návrhem, o kterém tvrdí, že ho majitelé musejí přijmout. Podle spekulací zámořského tisku však zcela jistě neobsahuje platový strop, což je jedna z věcí, na které zástupci NHL od začátku trvají.

Na druhou stranu hráči nabízejí ústupky například při arbitrážním řízení, které doposavad bylo velkou zbraní hokejistů a majitelé a generální manažeři se při něm většinou cítili jako poražení.

Právo jít k arbitráži a tam získat vyšší plat bylo zatím vyhrazeno pouze hráčům, na jejichž popud k soudnímu řízení dochází. "Kdybychom umožnili i majitelům, aby hráče poslali k arbitráži, mohlo by je to uspokojit," tvrdí zkušený útočník Michael Peca.

Dalším návrhem NHLPA je zvýšení takzvané daně z přepychu. Každý klub, který by vynaložil na platy hráčů víc než 40 milionů dolarů, by zaplatil sankce do společné pokladny, z níž by se pak peníze rozdělily mezi mužstva. Původní částka z 9. září byla 20 centů za každý dolar navíc, nyní prý odbory navrhují 75 centů.

Bude to však společně se zatím nezveřejněnými návrhy stačit? NHLPA tvrdí, že by mělo, zástupci NHL se před klíčovou schůzkou nevyjadřují. Bettman však při každém prohlášení v poslední době opakoval, že trvá na zakotvení přímého vztahu mezi platy hráčů a výdělky ligy. Což je to, čemu hráči říkají platový strop a co rázně odmítají.

Aby se mohl odehrát nový ročník NHL, musel by začít kolem 15. ledna. Na rozběhnutí obrovského kolosu je potřeba více než měsíc času, proto je čtvrteční schůzka s největší pravděpodobností poslední a rozhodující. V momentě, kdy zástupci obou stran usednou ke stolu, stoupne číslo zrušených zápasů sezony na 372.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze