Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zástupci sportovců: Hala nás může zničit

19 2003
Praha - Finanční těžkosti Sazky, která staví halu pro hokejové mistrovství světa, mohou ohrozit český sport. „Může nás to zničit,“ bojí se sportovní svazy, které odpovídaly na anketu MF DNES. Od Sazky dostávají ze zákona část výtěžku z loterijních her. Loni jim ČSTV přerozdělil zhruba miliardu korun. V příštích letech by nemusely dostat nic. Z těch peněz může být splácena stavba hokejové arény.

Šéf ČSTV, který sdružuje většinu sportovních svazů, Vladimír Srb, jenž je zároveň členem představenstva Sazky, totiž podepsal dopis, v němž se zavázal, že v případě finanční tísně Sazky se svazy vzdávají části prostředků z loterijí ve prospěch splacení haly.

Sazka si totiž na ni musí půjčit šest miliard korun, vydává obligace. Co na to říkají svazy? Informoval je jejich šéf Srb o dopisu? Ptal se na jejich názor? MF DNES zaslala anketní otázky na adresu zhruba 70 sportovních svazů.

Dostala jen osm odpovědí.

Výsledek? Všichni zástupci reagujících svazů mají obavy. Znamenalo by to pro ně vážné problémy či konec. O dopisu jim nikdo neřekl. „Ptal jsem se pana Srba a potvrdil mi, že ten dopis podepsal. Dopředu s námi nic nekonzultoval,“ prohlásil předseda fotbalového svazu Jan Obst, nejhlasitější kritik financování haly Sazka Arena.

Jako jediný při hlasování výkonného výboru ČSTV nepodpořil záměr Sazky vydat obligace. Zdržel se hlasování. „To, že se loterijní společnost pustila do tak velké stavby, bylo špatné. Nejdřív se začalo stavět a pak se sháněly peníze. Dodnes nejsou vyřešeny majetkové vztahy k pozemkům,“ sdělil Obst agentuře ČTK.

Sazka tvrdí, že chce dluhy splácet z nových loterií. „Tok finančních prostředků do sportu nebude ohrožen,“ sdělila už dřív tisková mluvčí Stanislava Doubravová. V úterý nebyl nikdo ze Sazky k zastižení. „Nikdy není jisté, kolik hry vynesou. Kdyby neuspěly, může to ohrozit sportovní prostředí,“ namítá Obst.

Přesto výkonný výbor ČSTV Sazku předminulý týden podpořil. Proč? „Na otázku, co bude, když vydání dluhopisů neodhlasujeme, ředitel Hušák odpověděl, že Sazka půjde do konkurzu,“ řekl Obst.

Hušák tak poprvé přiznal, že je Sazka ve finanční tísni. Do té doby v médiích tvrdil, že

Na otázku, co bude, když vydání dluhopisů neodhlasujeme, ředitel Hušák odpověděl, že Sazka půjde do konkurzu.
Jan Obst, šéf fotbalového svazu

financování výstavby haly probíhá bez problémů. „Chtěli jsme po Sazce záruky, aby nebyly kráceny naše příspěvky. Marně,“ prohlásil člen jednoho sportovního svazu, který si nepřál být jmenován.

„Původně Sazka odhadovala, že stavba bude stát polovinu a miliardu jí dá stát. Chápu to tak, že obligace jsou jedna z posledních nadějí.“ „Myslím, že výkonný výbor ČSTV bude mít s tímto rozhodnutím problémy. Financování sportu je částečně ohroženo,“ prohlásil předseda hokejbalového svazu Petr Fiala.

Další svazy na anketu nereagovaly.

Z nezájmu, možná i ze strachu. „Mám názor, ale obávám se, že by mohl být vytržen z kontextu,“ napsal sekretář svazu kanoistů Ivo Eichler. Stáhl se i Obst. „Po mém prohlášení na tiskovce mi volali ze Sazky i z ČSTV. Chápejte, už se o tom nemůžu bavit. Jako člen dozorčí rady Sazky jsem vázán slibem mlčení,“ odpověděl na žádost o rozhovor.

O STAVBĚ HALY ČTĚTE ZDE

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze