Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zátahy před halou překupníky nevyhnaly

28 2004
Falešné vstupenky se opět objevily před Sazka Arénou. Chování překupníků vysvětluje, proč se do rukou policie dostaly jen tři desítky padělků. "Koupil jsme si čtyři vstupenky, ale nezdály se mi. Tak jsem je raději vyhodil, ať je u mě nikdo nenajde" řekl MF DNES jeden z nich.

"Barevnost byla trochu jiná a taky tam byla nesmyslná cena - 890 korun a za tolik se žádné neprodávají," vysvětlil překupník.

"Jen na utkání Česko-Lotyšsko byly podle našich odhadů lotyšským fanouškům prodány asi dva tisíce falešných lístků," řekl lotyšský policista Andrej Vilks, který se spolu s českou policií na vyšetřování podvodů s falešnými vstupenkami podílí.

Podvedeni však byli i fanoušci z jiných zemí včetně Čechů. Ale jen někteří se obrátili na českou policii. "Problém je v tom, že lidé ve vzteku často padělky roztrhají nebo se stydí, že naletěli, takže se o dalších nedozvíme," říká policejní mluvčí Iva Knolová.

Jak se kupčí s padělky?
"Podle informací, které máme v současné době k dispozici, to zatím vypadá na skupinku tří pachatelů, kteří lístky padělali," uvedl zástupce pražského policejního šéfa Zdeněk Janíček.

Policisté mají zatím jen přibližný scénář, jak je asi prodej padělků zorganizován.

Zaprvé: předcházela mu velmi důsledná příprava. Zadruhé: než se někam postaví překupníci, jiní lidé nejdřív zmonitorují zájem fanoušků a teprve pak vyšlou muže na stanoviště. A zatřetí: nikdo z prodávajících nedostává víc než 200 padělků najednou.

Podvodníci se zaměřují především na zahraniční návštěvníky, protože jsou ochotní dát za lístky velké peníze a obtížněji si ověřují jejich pravost.

Jak se dají padělky vyrobit? Sazka přiznává, že velmi snadno. Papír, na který se tisknou, má totiž jen minimum ochranných prvků.

"Vstupenky z terminálů jsou skutečně snadno napodobitelné. Ale dovnitř do haly se na ně nikdo nedostane. Turnikety padělek nepustí," tvrdí mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

Podle počítačových expertů na výrobu padělku stačí pro zručného člověka půlhodina. "Papír problém není. Ten se dá zkopírovat. Jde o to umět si vytvořit stejný typ písma, jaký se tiskne na vstupenky," tvrdí jeden z počítačových techniků.

Téměř jisté je zatím jen to, že i když byly padělky poměrně zdařilé, nejsou vytištěny na originálním papíře Sazky.

Předražené lístky přišly dobírkou
Objevila se však také další podoba nelegálního obchodu se vstupenkami. Neznámý pachatel rozesílá dva lístky po 195 korunách na dobírku za dva tisíce, upozornila Česká obchodní inspekce, která se na překupníky zaměřuje už od pondělka.

"Takovým zásilkám je třeba věnovat zvýšenou pozornost. Není vyloučené, že jsou to falešné vstupenky, stejně jako jejich odesílatel. Na něj jsme už upozornili policii," varuje mluvčí inspekce Miloslava Fléglová.

Žena koupila od překupníků před ostravskou ČEZ Arenou vstupenku na hokejový zápas za 2000 korun. (28. dubna 2004)

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze