Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zatraktivní hokejovou NHL změny pravidel?

10 2004
Las Vegas - Padá málo branek, ubývají diváci. Hokejová NHL ztrácí na atraktivitě a vedení soutěže se snaží najít cestu, jak tento trend prolomit. V Las Vegas se sešli generální manažeři všech třiceti týmů nejprestižnější hokejové soutěže světa a společně zvažují možné změny pravidel. Receptů je několik, ale je otázka, zda pomohou NHL vrátit ztrácející kredit.

O jakých změnách se diskutuje?
"Málokdo je ochoten zaplatit až sto padesát dolarů, aby mohl být svědkem nudného a defenzivního hokeje," píší v zámoří. NHL už dávno není přehlídkou brankových hodů a výsledky 0:0, 1:0 nebo 1:1 nejsou žádnou výjimkou.

Agentura AP v této souvislosti připomíná, že průměr gólů na zápas klesl za posledních patnáct let o dva a půl. Ve Stanley Cupu slaví úspěchy obranný styl New Jersey Devils.

Tento trend by měla zastavit revoluční opatření. Nejčastěji se hovoří o rozšíření kluziště, zrušení červené čáry či možnosti odehrát přesilovou hru celé dvě minuty bez ohledu na to, zda během ní padne gól.

Další návrhy hovoří o posunutí branek o metr blíže zadnímu mantinelu, zmenšení rozměrů brankářské výstroje, omezení pravomoci gólmanů rozehrávat puk a zvětšení branek.

"Je jasné, že lidé chtějí vidět více gólů, ale nemyslím, že by bylo dobré, aby zápasy končily třeba 9:8," zamyslel se nad dalším vývojem v NHL český útočník Jaromír Jágr.

Forvardovi New Yorku Rangers by se nejvíce líbilo opatření dohrávat přesilovou hru po celé dvě minuty. "To se mi opravdu zamlouvá. Je to ta nejlepší věc, kterou jsem v otázce možných změn pravidel slyšel," dodal olympijský vítěz z Nagana.

Roy: zmenšete brankářskou výstroj
Legendární gólman Patrick Roy, jenž byl o víkendu spolu s Rayem Bourquem, Waynem Gretzkym, Gordiem Howem, Bobby Hullem a Bobby Orrem zvolen fanoušky do All Star historie NHL, vidí řešení ve zmenšení brankářské výstroje.

"Vím, že si tím určitě nenadělám moc přátel, ale betony by měly být tak o dva palce užší. Střelci prostě potřebují vidět v brance více prostoru," domnívá se čtyřnásobný vítěz Stanleyova poháru, který minulý rok ukončil aktivní kariéru.

Ne všichni si však od případných změn slibují radikální obrat situace. Švédský kapitán hokejistů Vancouveru Markus Näslund připomíná, že třeba zrušení červené čáry v Evropě žádný zásadní nárůst gólů nepřineslo.

Zrušení ofsajdu na červené čáře? V Evropě nepomohlo
"Týmy se tomuto pravidlu přizpůsobí, trenéři vymyslí účinnou taktiku," tvrdí Näslund a jeho krajan ve službách Ottawy Daniel Alfredsson se přidal: "Nemyslím, že by právě tohle byl klíč k vyřešení problémů. Obrana se jednoduše ještě víc zatáhne a znovu tu máme potíže," pravil forvard Senátorů.

V kolébce hokeje navíc převládá tradicionalismus. "Jsem konzervativní, nejsem zastáncem nějakých převratných změn. Mám rád hokej takový, jaký je," nechal se slyšet útočník Vancouveru Todd Bertuzzi.

Brankář Floridy Roberto Luongo by apeloval spíš na arbitry, aby se důsledněji potírala nedovolená hra. "Právě to neustálé držení či hákování brání střelcům se ve větší míře prosadit," míní Luongo.

Zvětšete branky, radí kanonýr Roenick
Vyhlášený kanonýr Jeremy Roenick z Philadelphie se přiklání ke zvětšení rozměrů branky, třeba jen o jeden palec, tedy o necelé tři centimetry. "Lidé by to možná ani nezaregistrovali, ale pro nás střelce by to byla významná změna," tvrdil Roenick.

"Věřím, že pak bychom se nějakých gólů navíc určitě dočkali." Jednání manažerů, které v hotelu Ritz-Carlton potrvá až do středy, se zúčastní i komisionář NHL Gary Bettman a výkonný ředitel Colin Campbell.

Veškeré dohodnuté návrhy prostuduje nejprve speciální komise hokejových odborníků a před tím, než by byla pozměněná pravidla uvedena v platnost, musí je schválit vlastníci klubů a Rada guvernérů NHL.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze