Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zavři zobák! vzkazují si v NHL trenéři

19 2004
Tampa Bay - (Od spolupracovníka iDNES) - Letošní bitva o Stanley Cup dala v hokejové NHL dost možná vzniknout nové rivalské dvojici. Semifinále mezi Tampou a Philadelphii, v němž Tampa vede 3:2, a je krok od postupu do finále, je plné zastrašování, obviňování že špinavých praktik a bitek na ledě.

Ty poslední se odehrály v noci na středu v Tampě.

Stačilo, aby po druhém zápase trenér Philadelphie Ken Hitchcock obvinil hráče soupeře, že při odchodu na střídačku sekali hokejisty Flyers zezadu přes nohy, a vznikla válka, kterou fanoušci i média rychle vzaly za svou.

"Ken by měl zavřít zobák," nechal se dokonce slyšet John Tortorella, kouč Tampy. "Známe Hitche. Bude vykládat o čemkoliv tak dlouho, dokud ho někdo bude poslouchat."

Reakce na sebe nenechala čekat. Fanoušci Flyers častovali Tortorellu, kterého mezitím legendární hráč Síně slávy Flyers Bobby Clarke překřtil na "Big Tortelliniho" hlasitým bučením.

Na ledě přibylo násilí a slovní přestřelka nabrala na intenzitě. Heslo "Shut your yap" se ocitlo na mnoha transparentech fanoušků Tampy.

"Chápu, že Tortorella je původem Ital, navíc pochází z Bostonu, takže asi bude fanouškem baseballového týmu Red Sox," navezl se do kolegy Hitchcock. Výslovnost názvu klubu Red Sox se podoba velmi urážlivému vyjádření na adresu druhé osoby...

"Takže nyní jsou to tři strike pro Tortorellu. Zavřít zobák by měl on, nevybral si dobrý terč," dodal Hitchcock a dal tak najevo, že podobně jako baseballový pálkař po třech přesných nadhozech je i Tortorella v jeho očích mimo hru.

Nato se oba soupeři potkali v pátém zápase v Tampě a servali se tak, že rozhodčí měli plně ruce práce. Philadelphia na vyloučení doplatila třemi brankami v oslabení.

Philadelphia je podobným způsobem boje proslulá. Právě za dob Bobbyho Clarka v polovině sedmdesátých let minulého století, kdy naposledy vyhrála Stanley Cup, byla obávanou smečkou bitkařů a chlapů, ochotných pro vítězství prolít na hřišti krev.

"Příště, když to bude potřeba, do nich půjdeme zase. Hrajeme tvrdý hokej, neustoupíme. Na ledě jsou velké emoce a někdy nejde kontrolovat, co se stane po odpískání," vzkázal poté do Tampy Michal Handzuš, útočník Flyers.

Ten si ovšem nemyslí, že by mezi hráči byly osobní rozepře nebo že by rivalita přerostla rámec play-off. "Když jsme hráli s Torontem, bylo to o hodně horší, tam je skutečně něco jako averze," podotkl.

S větší dávkou humoru berou soupeření fanoušci. Na pátý zápas jich přicestovalo mnoho v oranžových dresech Flyers, přesto byl v hledišti klid. Výrobce suvenýrů pro domácí diváky rychle připravil trička s nápisem "Letci, naberte rychlost a leťte pryč. Jistě, nemáme vás rádi", která oblékly i servírky v přilehlém sportovním baru.

Po pátém utkání vášně nicméně přece jen trochu vychladly. "Míním ztišit volume," řekl Tortorella. Když byl dotázán, zda chce přečíst poslední výroky Hitchcocka, začal se smát. "Ne, promiňte," řekl potom.

Hitchcock se na oplátku více než provokacím věnoval rozebírání vyhlídek svého týmu, který bude v noci na pátek čelit vyřazení. "Samozřejmě je to pro nás zápas jako Náhlá smrt, budeme hrát určitě velmi dobře," ubezpečil.

Žádná válka? Uvidíme.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze