Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zda odřeknou? S tím si kouč hlavu neláme

25 2004
Praha - S Ivanem Hlinkou jako by se do českého hokeje vrátily bezstarostné časy. A taky trochu lehkovážný styl vedení národního týmu, který ovšem v minulých letech slavil úspěch. S předpisy, podle nichž nelze nahlášenou nominaci na Světový pohár měnit, si hlavu neláme, hráče prostě pozval bez ptaní. "Regule nestuduju," přiznal charismatický trenér.

"Hokej není žádná věda!" to je motto staronového kouče národního mužstva. S Ivanem Hlinkou, který podepsal v Praze dvouletou smlouvu, se na reprezentační střídačku vrací styl, jenž slavil úspěch na olympiádě i mistrovství světa.

"Á pardon, zrovna volá Ručinský, že nemůže," rozesmál novináře na tiskové konferenci, když vypínal zvonící mobilní telefon. Energický, šarmantní, veselý, takový je Hlinka. A taky ležérní, spoustu věcí podle něj není potřeba řešit.

Třeba to, jestli pozvaní hokejisté opravdu chtějí po zklamání na domácím šampionátu na Světovém poháru hrát. "Nemá cenu teď volat každému hráči, do začátku turnaje jsou tři měsíce. Mají právo neúčast oznámit," prohlásil.

Jenomže podle regulí mezi mezinárodní federací a NHL, která je spolu s hráčskou asociací NHLPA pořadatelem akce, to tak jednoduché není. Soupiska třiadvaceti hráčů a tří brankářů, kterou dnes Hlinka oznámil, se smí měnit jen kvůli zranění nebo jinému vážnému důvodu.

"Ale pokud se hokejista necítí a nechce hrát, je to přece vážný důvod," pousmál se hlavní trenér. "Věřím, že budou chtít reprezentovat všichni a k neúčasti povedou jen vážné důvody."

Den po vyřazení týmu ve čtvrtfinále mistrovství světa přitom někteří zklamaní hokejisté mluvili o tom, že Světový pohár vynechají. "Raději budu s rodinou," plánoval obránce Roman Hamrlík. Jistí si nebyli ani útočníci Jaromír Jágr nebo Martin Straka.

A Robert Reichel? Ten už dřív oznámil, že nadešel čas dát šanci mladším. "Ale mladí tam zastoupeni jsou, příkladem je třeba Havlát nebo Vašíček. A doba ostatních ještě přijde," tvrdí Hlinka. Dalším otazníkem je centr Robert Lang, jenž tráví léta v zámoří s americkou manželkou.

V případě, že někdo z pozvaných odřekne, dal Hlinka se svými asistenty Weissmannem a Rulíkem dohromady seznam náhradníků. Co hrozí ze strany pořadatelů?

"Ve smlouvách nejsou popsány žádné sankce," říká sekretář hokejového svazu Martin Urban. "Je to věcí jednání. Podívejte se na Rusko, nominace měla být oznámena dnes a oni si vymohli týdenní odklad," upozorňuje.

Krajní možnost, že někteří hráči odmítnou a trenéři za ně nebudou moci náhradníky dopsat, si Hlinka nepřipouští. "Že nepůjde vzít náhradu? Tomu nevěřím," uzavřel debatu.

Kdo pojede skoro jistě?
Vokoun, Prusek, F. Kaberle, T. Kaberle, Kubina, Malík, Šlégr, Špaček, Židlický, Čajánek, Dopita, Dvořák, Eliáš, Havlát, Hejduk, Prospal, Ručinský, Vašíček, Vlasák, Výborný.
Kdo může být na vážkách?
Čechmánek, Jágr, Straka, Reichel.
U koho hrozí odmítnutí?
Hamrlík, Lang.
Více o nominaci čtěte ZDE

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze