Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Venera: Budu spokojený, když v Olomouci nepůjdou sehnat lístky na hokej

Zdeněk Venera | foto: Ladislav Němec, MAFRA

25 2015
Hokejovou Olomouc, která se po postupu udržela v extralize s odřenýma ušima v baráži, bude chtít nový trenér Zdeněk Venera posunout o kus dál. A navázat při tom na kvalitní práci svého předchůdce Petra Fialy.

„Moc se na tuhle štaci těším. Po všech stránkách mi vyhovuje,“ říká v rozhovoru pro MF DNES sedmapadesátiletý expert, jenž s Morou podepsal jednoletou smlouvu. „Vždy se to dá prodloužit, a když to nebude oběma stranám vyhovovat, tak se rozejdeme.“

To by si však nepřál. Angažmá bere jako velkou výzvu. „Budu spokojený, když bude v Olomouci problém sehnat lístky na hokej.“

V Olomouci se po postupu udržela s extraligou i euforie. Máte teď štěstí na angažmá, kde sehnat lístky na hokej je potíž.
Jo, měl jsem poslední dva kluby štěstí - ať už v Brně, kde bylo téměř sto procent zápasů vyprodáno, anebo v Pardubicích, kde hala je větší, ale i návštěvnost, takže budu rád, když bude hala plná i tady. Aby to lidi táhlo a chodili na hokej rádi. Hala je útulná, spíš menší, takže se dá očekávat, že prostředí se dá vytvořit bouřlivé, ale základ je vždy to, jak se hraje. Tým je musí strhnout výkony a pak se dočkáme i parádní atmosféry. Kéž by to tak bylo.

Už vám hokej po konci v Pardubicích chyběl, nebo to byla i svým způsobem vítaná pauza?
Vyřídil jsem si spoustu soukromých záležitostí, na které nebyl čas. Ale hokej jsem sledoval ať už osobně, nebo v televizi. Úplně bez hokeje jsem nebyl.

Osobně jste sledoval v baráži i Moru. Byla jednání s ní složitá?
Nebyla nijak komplikovaná, domluvili jsme se. Nechci to víc rozebírat.

Šlo především o to vyjasnit si kompetence s majitelem klubu Jiřím Dopitou? Bude vaším asistentem, nebo rovnocenným trenérským partnerem?
Dívejte se, budeme se na tom podílet oba dva. Já bych měl být hlavní trenér, ale Jirka je samozřejmě majitel klubu a už postupně se i v trenérské práci posouvá dál, získal zkušenosti. Podělíme si to. Nevidím v komunikaci vůbec žádný problém.

Takže jste nad olomouckou výzvou nemusel dlouho váhat?
To mužstvo bylo dobré. A pro mě je to možnost posouvat něco nahoru, jsou to pro mě nové zkušenosti, dobrá štace. Nebude to jednoduché, to je jasné, je otázka, jak se podaří kádr doplnit, ale celkově jsem spokojený a těším se na to. Je to na Moravě, mám to blízko. Je to spíš takový rodinný klub, mně to po všech stránkách vyhovuje. Jsem rád, že jsem tady.

Cítíte, že v Olomouc je potenciál a vy můžete klub posunout v extralize zase o kus dál?
Cíle klade vedení klubu. Úkolem mužstva a trenérů je plnit je. Já mám vždy soukromý cíl, nebo takové měřítko - budu spokojený, když bude v Olomouci problém sehnat lístky na hokej. Protože hokej se hraje pro lidi. Konkrétní umístění nám stanoví klub. Bude záležet na tom, jak se nám podaří mužstvo doplnit, jaký kádr nakonec zůstane.

Potřebuje tým výraznější změny k tomu, aby se posunul výš?
Zápasy, které jsem viděl, byly vesměs velice dobré a chyběl tomu vždy nějaký gól. Olomouc často prohrála těsně, když měla i herní převahu. Myslím, že se na tom hodně podepsal odchod Erika Hrni. To byla jedna z věcí, které potom mužstvu chyběly. Vyloženě koncový hráč, který šanci využije, dá první gól a mužstvo trošku uklidní. Hrňa je typický příklad, co týmu potom chybělo. Hokej je samozřejmě kolektivní sport a není to nikdy otázka jednotlivce, ale tohle byl jeden z těch kamínků, které chyběly. Střelec, jenž gól dá a netrefí gólmana.

Kde však nového Hrňu najít? Olomouc patří ke skromnějším klubům...
Určitě, třeba bude někdo jiný. Pokud se podaří někdo takový najít, bude to velice dobře.

Můžete už říct změny v kádru?
Po každé sezoně se všude mění kádr. Budou příchody i odchody, ale to je otázka spíš na pana Fürsta (generálního manažera), nebo toho, kdo sestavuje rozpočet. Můžu říct svůj názor, ale vždycky je to záležitost klubu.

Zeptám se tedy na váš názor aspoň u jednoho hráče - budete chtít, aby zůstal kapitán Patera?
Nechci teď rozebírat jméno po jméně. Chci někoho, kdo bude tvořit první pětku, bude vyčnívat a bude se starat o koncovku střelecky. Kanonýr jako Erik Hrňa to nebude, ale někoho takového bych uvítal.

Je výhoda, že nemusíte měnit výrazně herní tvář Olomouce a navážete na práci trenéra Fialy?
Určitě navážu na práci Petra Fialy. Odvedl tady spoustu kvalitní práce. Půl sezony - a časově se to shoduje s tím, kdy tady dával góly Erik Hrňa - hrála Olomouc výborně. Je tady na co navázat a pokud se podaří kádr vhodně doplnit, tak si myslím, že by to nemuselo vypadat vůbec špatně.

Autor:


Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

11

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 16 9 2 2 3 57:36 33
2. Třinec 16 9 2 2 3 50:34 33
3. Plzeň 16 7 3 4 2 62:39 31
4. Hr. Králové 16 9 1 2 4 39:30 31
5. Chomutov 16 6 2 3 5 41:42 25
6. Ml. Boleslav 16 6 1 3 6 36:34 23
7. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
8. Olomouc 16 5 3 2 6 40:45 23
9. Zlín 16 4 4 2 6 41:44 22
10. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
11. Liberec 15 5 1 1 8 28:46 18
12. Pardubice 16 4 2 1 9 36:55 17
13. Jihlava 15 4 1 2 8 34:44 16
14. Litvínov 16 2 3 2 9 29:47 14

Najdete na iDNES.czmobilní verze