Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ze zatracovaného hrdinou, to je Kovalčuk. Muž, který dal Rusům zlato

Ilja Kovalčuk se raduje z gólu, kterým dal Rusku po patnácti letech zlato | foto: ČTK

19 2008
Q u e b e c - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Serval si z hlavy helmu, okamžitě ji odhodil a zuřivě se radoval. Hokejový útočník Ilja Kovalčuk se právě stal národním hrdinou: vstřelil gól, díky kterému Rusko po dlouhých patnácti letech vyhrálo mistrovství světa. "Zažíval jsem obrovský nával emocí," vykládal.

Přitom právě on byl pod velkým tlakem ruských fanoušků i médií. Hvězda, která měla táhnout tým za letitým snem, se na turnaji střelecky trápila. Až do finále nedal Kovalčuk jediný gól.

"Všichni se mě pořád dokola ptali, kdy se konečně probudím. Přišlo to v pravý čas."

Kovalčuk se proti Kanadě trefil dvakrát. Nejenže v prodloužení rozhodl, ale na konci třetí třetiny ještě vyrovnával na 4:4.

"Měli jsme tu skvělý tým, ale také výborného trenéra, který měl dost zkušeností a byl trpělivý. Nikdy nemluvil za vašimi zády, vždycky vám všechno řekl z očí do očí. Pokaždé vás podržel, zvlášť mě. Když cítíte takovou podporu, snažíte se hrát pro něj."

Dal jste někdy důležitější gól?
Asi ne. Zatím. Doufám, že jich teď přijde mnohem víc.

Jak moc si tohoto vítězství vážíte?
Vyhrávat člověka baví vždycky, ale tohle je pro nás obrovské vítězství. Mužstvo mělo charakter, byla tu skvělá parta kluků, všichni byli pozitivní.

Cítili jste z domova velký tlak?
Ano, ale byl to příjemný tlak. Když vám každý volá, povzbuzuje vás a vy víte, že se na zápas koukají miliony lidí v televizi, namotivuje vás to. V Rusku jsou teď všichni určitě šťastní. A také opilí. Musí tam být krásná atmosféra.

Jak moc vám pomohl brankář Nabokov?
V NHL odehrál v základní části 76 zápasů a pak další v play-off. I tak tu odvedl výbornou práci, mohli jsme na něm stavět. Myslím, že byl nejlepším gólmanem na turnaji. Proti Kanadě to byl šílený zápas, ale předvedl několik důležitých zákroků, díky kterým nás pořád držel ve hře o zlato.

Vyhráli jste po patnácti letech, co to znamená pro Rusko?
Hrozně moc. V celé zemi se opravují stadiony, o hokej je velký zájem a všichni chtějí vyhrávat. Teď je u nás sice hodně pozdě v noci, ale jsem si jistý, že se na zápas všichni koukali až do konce. Pro lidi je náš triumf národním svátkem.

Jak budete oslavovat?
Moc, bude to obrovské. Dneska i zítra. Byl to poslední zápas sezony a teď začíná dovolená. Můžeme si to dovolit.

Kdy se vracíte domů?
V pondělí. Letíme charterem, takže všichni budeme v jednom letadle. Určitě to bude bláznivý let. Myslím, že na nás bude v Moskvě čekat hodně lidí. Už se na ně těším.Najdete na iDNES.czmobilní verze