Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zedník nevykrvácel, ale Jokinen nezapomene

Richard Zedník | foto: ČTK

14 2008
Sunrise - Představte si ten strašlivý pocit - jste hokejista a v zápalu boje bruslí nechtěně proříznete hrdlo svému blízkému příteli. Jde o život, o každou vteřinu. Šílené, že? Jenže šlo o skutečnost: právě takový zážitek má za sebou finský útočník Olli Jokinen, jenž málem připravil o život Slováka Richarda Zedníka.

Ta scénka prolétla snad všemi televizními kanály na světě a Jokinen se na ni musel také podívat. Dokonce několikrát.

"Abych zjistil, co se vlastně stalo. A byl jsem z toho dost vyřízený," vykládal finský útočník před floridskými novináři.

Bylo na něm znát, že si prošel těžkými okamžiky. "Byl jsem opravdu vyděšený, člověk na to pořád myslí. V posledních dvou dnech jsem toho moc nenaspal. A myslím, že kluci v kabině na tom byli podobně. Musím poděkovat lékařům, že Richarda zachránili," soukal ze sebe.

Jokinenova brusle trefila spoluhráče Zedníka do krku, na kterém vytvořila rýhu dlouhou skoro dva palce (něco přes pět centimetrů). Ovšem dost hlubokou, aby proťala spoluhráčovu tepnu.

"Tohle si člověk bude pamatovat do konce života. Budu muset najít způsob, jak se s tím vyrovnat," hlesl kapitán Floridy Panthers, jenž v první chvíli vůbec netušil, co se stalo.

"Nevěděl jsem, že se moje brusle dotkla Richardova krku, všechno proběhlo hrozně rychle. A i když jsem se pak díval na televizi, nemohl jsem tomu uvěřit. Pak jsem se ale sklonil hlavu a celá brusle byla od krve."

Nejhorší dny má už Jokinen za sebou. Teď ví, že se Zedník brzy uzdraví. A hlavně že přežije bez trvalých následků.

Podle doktorů z Buffala, kde se nehoda v neděli přihodila, může Zedník bez problémů mluvit i polykat. Navíc byl přesunut z jednotky intenzivní péče do soukromého pokoje a o víkendu by měl být schopen převozu do Miami.

"To je potěšující zpráva hlavně pro hráče," pochvaluje si kouč Jacques Martin. "Musíme na to totiž přestat myslet a hrát hokej," poznamenal obránce Jassen Cullimore, který Zedníkovi v kritickém okamžiku pomáhal z ledu. "A to taky budeme dělat," dodal odhodlaně.

Jak vidno podle výsledku - Florida ve středu doma prohrála 1:2 s Montrealem - mužstvu se to zatím nedaří.

A ani tamní hokejová veřejnost na ošklivou nehodu nezapomněla. Před zápasem stály před halou zástupy fanoušků, kteří se chtěli podepsat na velké přání pro zraněného útočníka. V hledišti i na ledě bylo patrné, že jeho neštěstí každý hluboce vnímá.

Na Zedníkově skřínce v kabině pak spoluhráči pověsili růženec. "Jeho duch je všude kolem nás. Uděláme všechno, co bude v našich silách, abychom pomohli jemu i jeho rodině," prohlásil Jokinen.

A zámořská média už začínají spekulovat, jestli není třeba hráče proti podobným zraněním chránit.

"Ve Finsku jsou povinné chrániče krku," připomněl Jokinen. On ani ostatní hráči si však nemyslí, že by byly stoprocentně účinné.

"Sám mám na krku pár jizev, několikrát jsem tam bruslí dostal. To se v hokeji prostě stává. Můžete nosit brnění, ale pořád je tu možnost, že si třeba zlomíte kost. Zranit se můžete hodně způsoby," podotkl obránce Cullimore.

"Nevím, jestli by chránič krku Richardovi pomohl. To jediné, co vím, je, že se takové zranění nestává každý den," přidal se Jokinen.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze