Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zedník v Buffalu málem vykrvácel

Richard Zedník | foto: ČTK

11 2008
Buffalo - Slovenskému hokejistovi Richardu Zedníkovi šlo v utkání NHL mezi Buffalem a jeho Floridou o život. Útočník byl smutným hrdinou hrůzostrašného okamžiku z poslední třetiny, když jej deset minut před koncem zápasu nešťastně zasáhl bruslí spoluhráč Olli Jokinen a rozřízl mu krk, z něhož začala stříkat krev.

"Bylo to něco, co nikdy nechcete vidět," hlesl floridský útočník Stephen Weiss.

Zedník okamžitě zamířil na střídačku, zatímco na ledě za ním zůstával dlouhý červený pás. "Kdybyste viděli, jak se v tu chvíli tvářil... Víte, bylo to něco, co nechcete vidět. Nevím, jak to vysvětlit, ale byl to strašný pohled. Vypadal hodně vyděšeně," popisoval Weiss.

Lékaři Zedníka rychle přemístili do kabiny, kde mu poskytli první pomoc.

"Vešel jsem dovnitř a viděl ho na nosítkách. Doktor říkal, že je zcela při smyslech. Měl zavřené oči, ale pohyboval se a sténal," vykládal brankář Tomáš Vokoun, který v utkání nechytal. "Je to můj kamarád a moc si přeju a věřím, že bude v pořádku. Když Richard přijížděl na střídačku, byl jsem hodně otřesený. V tu chvíli vypadal dost vyděšeně."

Zedníka po základním ošetření převezli do nemocnice, kde se podrobil operaci. Při ní mu lékaři uzavřeli hlubokou ránu na pravé straně krku, podle ošetřujících doktorů bude v pořádku.

"Operace byla úspěšná, teď v nemocnici odpočívá," uvedl později mluvčí floridského celku Brian Goldman.

Utkání bylo po děsivé scéně na patnáct minut přerušeno, pak se ale přece jenom dohrálo. Hráči už předtím, než vyjeli na led, věděli, že lékaři Zedníkovi zastavili krvácení. Přesto se na hřišti srotili a... "Pomodlili se," poznamenal Weiss.

"Jenže na hokej jsem už nedokázal vůbec myslet. Byla to moje brusle, která Richarda trefila," řekl Olli Jokinen.

Toho po zápase obklopil velký hrozen novinářů. Finský útočník byl zprvu podrážděný, když musel odpovídat na otázky, jakou roli při nehodě sehrál. Později, už v menším klubku žurnalistů, byl klidnější.

"Myslel jsem, že se už zápas nedohraje. Vždyť Richardovi stříkala krev z krku a byla všude. Nikdy jsem nic takového neviděl. Bylo to děsivé. Chtěl jsem zápas dohrát do vítězného konce pro Richarda, ale už jsem se nemohl soustředit na hokej. Kdyby bylo na mně, jel bych do nemocnice," líčil Jokinen.

Celá událost otřásla i týmem Buffala. "Absolutně bych pochopil, kdyby chtěli zápas předčasně ukončit," řekl trenér Sabres Lindy Ruff.

V Buffalu zůstal se Zedníkem asistent generálního manažera Randy Sexton, asistent trenéra Dave Zenobi a klub rychle zařídil i soukromý tryskáč pro hráčovu manželku Jessiku, která přiletěla ještě týž den pozdě v noci.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze