Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zelenka: Ať si pan Hadamczik říká, co chce

3 2003
Praha - Takový konec si po dvanácti letech ve Spartě nepředstavoval. "Ale už je to za mnou. Ať si o mě klidně pan Hadamczik říká, co chce," říká Jiří Zelenka. Třicetiletý útočník se dohodl na roční smlouvě s Freiburgem, nováčkem německé DEL a už myslí na nové angažmá. "Chci sobě a všem okolo dokázat, že jsem hokej nezapomněl," tvrdí odhodlaně. Spolu s ním odchází do Freiburgu Petr Kořínek a už dřív se týmu upsal Dušan Frosch z Hradce Králové. Freiburg navíc vede český trenér a hrají v něm další Češi v čele s Bedřichem Sčerbanem. Dále čtěte: Zelenka s Kořínkem míří do Německa

Spolu s Petrem Kořínkem jdete do německého Freiburgu. Jste se svým novým působištěm spokojený?
Jsem rád, že už se konečně ukončily ty tahanice okolo mé smlouvy a a konečně někam patřím. Nabídku od Freiburgu jsem dostal už dřív, ale docela dlouho trvalo, než se smlouva doladila.

V souvislosti s vámi se spekulovalo o zájmu Litvínova a později o nabídce ruského Voskresensku. Proč nakonec ani jedno angažmá nevyšlo?
O Rusku jsem něco zaslechl. Prý se o tom psalo na jejich internetových stránkách. To jsem ani nevěděl. Se mnou nikdo nejednal. No a Litvínov? Sice bylo něco rozjednané, ale asi jsem pro ně nebyl dost zajímavý, tak z toho nakonec klub vycouval.

Proč? Ve Spartě vám skončila smlouva...
Sice jsem byl bez smlovy, ale při přestupu se musí jako kompenzace platit nějaká tabulková hodnota - a ta se u mě za ty roky ve Spartě docela vyšplhala. Takže se nakonec nenašel klub, který by ji byl ochoten zaplatit. Jsem rád, že vyšlo Německo.

Co víte o Freiburgu, týmu nováčka německé soutěže a o německé lize? Sledoval jste jí někdy?
Upřímně řečeno o německé lize moc nevím. Vím jenom, že tam docela válí Patrik Augusta, ale jinak jsem se o jejich ligu zatím moc nezajímal. Teď jí poznám. Jsem rád, že tam se mnou bude Petr Kořínek a Freiburg má navíc českého trenéra Tomáše Doláka. To by mi také mohlo pomoci.

Znáte se s trenérem Dolákem?
Osobně ho neznám. Vím jenom, že hrál hokej a docela dlouho působí v Německu. Snad nám s Petrem Kořínkem v začátku pomůže. Určitě je výhoda, že se spolu snadno domluvíme.

V týmu je také docela dost Čechů. Před vámi podepsal smlouvu hradecký Dušan Frosch, v klubu působí Bedřich Sčerban, brankář Rostislav Haas a další. Berete to jako výhodu?
To jsem ani nevěděl, že jich je tam tolik. Teprve se s klubem budu muset seznámit. Jenom jsem slyšel, že tam hraje Bedřich Sčerban. Ale to je dobře. Čím víc nás tam bude, tím líp. Hlavně, aby mužstvo dobře šlapalo.

Kdy se s týmem zapojíte do přípravy?
S Alešem Volkem jsem se bavil o tom, že bych tam měl jet někdy v průběhu července vybrat byt a pro auto. Příprava na ledě začíná 1. srpna. Suchá příprava je podobně jako v NHL individuální.

Budete trénovat sám, nebo už jste domluvený s některým z bývalých spoluhráčů ze Sparty?
Už jsem domluvený s Davidem Výborným a s Jardou Hlinkou, že se budeme připravovat společně. Musím se ještě domluvit na Spartě, jak to bude s výstrojí.

Do Německa pojedete sám, nebos rodinou?
Všechno se musí ještě doladit. Dohoda byla uzavřená narychlo. Nejdřív tam pojedu sám a uvidím, jak to bude vypadat. Musíme vymyslet, jak to udělat se školou pro kluka a také s jeho tréninky. Pak se teprve rozhodneme, jestli se tam za mnou přistěhují, nebo jestli zůstanou doma. Do Freiburgu to není zase tak daleko.

Město leží na jihozápadě Německa. Už jste si o něm zjišťoval nějaké informace?
Vím od Ríši Žemličky, který ve Freiburgu hrával, že je to hodně pěkné město v horách. Docela se tam těším. Hlavně ale půjde o hokej. Chci všem okolo a hlavně sám sobě ukázat, že jsem hokej nezapomněl hrát. Chci se v Německu prosadit a pomoci týmu k dobrým výsledkům.

Budete si i chtít spravit chuť po nevydařeném angažmá ve finském Espoo před dvěma lety? Tenkrát se vám první zahraniční štace moc nepovedla a záhy jste se vrátil do Sparty...
Chybami se člověk učí a já se ve Finsku dost poučil. Bylo nás tam pět Čechů, ale měli jsme špatného trenéra a nakonec to skončilo tak, že jsem se rychle vrátil. Tady věřím, že si s panem Dolákem padneme do oka.

Podobně neradostně pro vás skončilo i působení ve Spartě. Nevešel jste se do sestavy a s koučem Hadamczikem jste neměl zrovna ideální vztah...
Ke Spartě už se nechci vracet. Je to za mnou. Mám před sebou další angažmá. To ve Spartě je už pryč. Už se mi o tom vůbec nechce mluvit. Ať si pan Hadamczik o mě říká, co chce. Já už koukám dopředu. Chci se na příští sezonu dobře připravit a prosadit se.

Tyto hráče už na střídačce Sparty neuvidíte: Jiří Zelenka (vlevo) poslouchá pokyny kapitána Richarda Žemličky.

Bodování

20

Dominik Kubalík

Plzeň

19

Tomáš Mertl

Plzeň

18

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

8

Milan Gulaš

Plzeň

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 13 8 2 2 1 53:30 30
2. Plzeň 13 7 3 2 1 59:29 29
3. Třinec 13 7 1 2 3 40:31 25
4. Hr. Králové 13 7 1 1 4 30:23 24
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Chomutov 13 5 2 2 4 34:32 21
7. Zlín 13 4 3 1 5 32:31 19
8. Vítkovice 14 4 2 2 6 36:35 18
9. Ml. Boleslav 13 5 0 3 5 30:29 18
10. Olomouc 14 3 3 2 6 30:43 17
11. Liberec 12 5 0 0 7 22:38 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 12 3 1 2 6 29:36 13
14. Litvínov 13 2 1 1 9 20:39 9

Najdete na iDNES.czmobilní verze