Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zelenka odpočíval u kamarádů ve Finsku

18 2001
Helsinky - Alespoň krátkou zastávkou na dlouhé a strastiplné rehabilitační cestě k uzdravení byla pro hokejistu Tomáše Zelenku desetidenní návštěva Finska. Jejím cílem bylo, aby prvoligový útočník Třebíče, jenž je po faulu jihlavského beka Mariana Moravy z února letošního roku s těžkým zraněním páteře upoután na invalidní vozík, opustil na chvíli nemocniční prostory a načerpal novou energii a motivaci pro další léčbu.

Českého hokejistu pozval klub JyP Jyväskylä, jehož dres oblékají i Martin Čech, Petr Ton, Tomáš Chlubna a obránce Angel Nikolov. Ten je Zelenkovým přítelem z dětství a bývalým spoluhráčem z Litvínova.

"Ten nápad se zrodil už asi měsíc po úrazu v hlavě Jukky Holtariho, sportovního ředitele klubu, který byl u nás a jednal se mnou o přestupu," potvrdil Nikolov.

"Měli jsme spolu schůzku na Moravě, kam jsem za Tomášem jezdil, a dohodli se, že až se jeho stav zlepší, přijede na návštěvu do Finska. Klub nabídku dodržel a o Tomáše i jeho přítelkyni Radku se kompletně postaral," konstatoval bek národního týmu pochvalně na adresu svého nynějšího zaměstnavatele.

Zelenka navštívil ve Finsku dva domácí zápasy Jyväskylä, prohlédl si město, zajel na nákupy, ale převážně odpočíval. "V prvních dnech měl sice trochu problémy s termoregulací, ale pak se to zlepšilo. I po fyzické stránce udělal další pokroky, ale především mu strašně pomáhá jeho zlatá povaha," řekl Nikolov.

"Tvrdí, že to chce jen čas, že se určitě vrátí zpátky. Má obrovskou vůli, aby všechno překonal, v tom je jeho ohromná síla. Spousta lidí by byla psychicky zlomených a vzdala by to," ocenil svého přítele Nikolov.

Šestadvacetiletý obránce se prý často sám zabýval myšlenkou, zda by se něco podobného nemohlo přihodit i jemu. Při zápase to však nejde, tam už není pro nějaké obavy místo. Hráč musí jít do každého souboje stoprocentně.

"V krátké době po Tomášově úrazu se mi nehrálo dobře. Často jsem na to myslel," přiznal. "Ne že bych hrál od té chvíle nějak lehčeji do těla, ale faktem je, že každý hokejista je zodpovědný za to, co na ledě udělá. A pokud narazí soupeře z jednoho dvou metrů zezadu do mantinelu, tak se ten postižený musí o něj rozbít. Ať už to nakonec dopadne dobře, nebo špatně. To ví každý hráč. Moravův zákrok byl stupidní," tvrdí Nikolov.

Tomáš Zelenka se svým čtyřnohým přítelem

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze