Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Železným mužem se v NHL stal Švehla

13 2003
Toronto - V létě chybělo jen málo k tomu, aby slovenský obránce Róbert Švehla opustil nejlepší hokejovou ligu světa. Místo toho teď může být v NHL nazýván Železný muž. Útočník Phoenixu Tony Amonte ukončil svou sérii 452 utkání v řadě, když nemohl nastoupit v sobotním utkání v Nashvillu kvůli poraněným žebrům. Švehla se tak stal aktivním hráčem s nejdelší rozběhnutou sérií. Utkání hrané v noci na úterý bude pro Švehlu 344. za sebou. Řada zápasů mohla přitom být ještě delší, kdyby jednoho dne v sezoně nezaspal na trénink. "Kouč mě tehdy za trest nepostavil," vypráví zkušený obránce. O letním Švehlově boji za Trenčín čtěte ZDE

V prosinci 1998 nestihl Róbert Švehla začátek tréninku hokejového týmu Florida Panthers. A trenér Terry Murray se rozzlobil a oznámil mu: "Večer nehraješ!"

To byl poslední zápas, který slovenský obránce dodnes vynechal. Před půl rokem přestoupil z Floridy do Toronta, v jehož dresu protáhl úctyhodnou sérii až k číslu 344. A to ještě nemusí být konec.

"A co je na tom zvláštního?" divil se Švehla otázkám novinářů po posledním zápase. "Není to nic, na co bych měl být hrdý. Asi jsem jen měl víc štěstí než ostatní, kteří se mezitím zranili."

Švehla si vysloužil i chválu známého kouče Pata Quinna. "Už vím, proč je považován za drsňáka," nechal se slyšet muž, který sám v loňském play off pendloval kvůli vážným zdravotním problémům mezi nemocnicí a střídačkou. "Je statečný a umí hrát i s bolestí. A ještě k tomu dobře," řekl Quinn.

Slovenský obránce přitom v létě málem skončil v Trenčíně. Florida, kde působil osm sezon, totiž nevyhověla jeho přání udělat z tamní Dukly svou farmu a hokejista s budoucím statutem volného hráče se proto rozhodl odejít. Pak se ale dohodl s Torontem, které se zavázalo trenčínský hokej podpořit, a putoval do kanadského velkoměsta za Dmitrije Juškijeviče.

Švehla chyběl za celou svou devítiletou kariéru v NHL jen ve třech zápasech kvůli křečím v zádech. Do absolutního rekordu Douga Jarvise má ale jedenatřicetiletý bek ještě hodně daleko. Jarvis v sedmdesátých a osmdesátých letech odehrál neuvěřitelných 964 utkání v řadě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze