Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Žemlička: Spartu brzdí krize vedení

28 2003
Litvínov - Hráčské neshody nebo chyby trenérů nejsou tím, co by nejvíce škodilo hokejové Spartě. Žábou na prameni jsou krize a půtky ve vedení klubu. Alespoň to tvrdí Richard Žemlička, bývalý kapitán extraligového mistra. Osmatřicetiletý útočník to uvedl na tiskové konferenci v Litvínově, kam byl ze Sparty vyměněn v polovině minulého týdne. "Neustále nám bylo vytýkáno, že špatně hrajeme a že neuspokojivé výsledky mají původ v mé osobě. Já se však domnívám, že daleko větší krize postihla vedení Sparty než mužstvo," přečetl Žemlička z předem připraveného prohlášení. Dále čtěte: Žemlička odchází ze Sparty za Alinče x Žemličku vítali pískotem a nápisem: Táhni! x Ríša Žemlička, ozývalo se ze Sparty

Že byl po patnácti sezonách strávených ve Spartě vyměněn do jiného týmu, Žemličku až tolik nepřekvapilo. "Již od začátku října jsem byl já i ostatní hráči pod velkým tlakem vedení," připustil.

Rozladil ho ale způsob, jakým se výměna uskutečnila. Jako první ho totiž o přestupu informoval litvínovský kouč František Výborný, bývalý trenér Sparty.

"Kdyby se manažeři neutápěli ve vzájemných podnikatelských půtkách, táhli by za jeden provaz a nebyl by u nich hokej na posledním místě, mohla být situace daleko příznivější. Neshody ve vedení ale logicky doléhaly i na hráče," poukázal člen Klubu
ligových střelců například na skutečnost, že Sparta ukončila smlouvu s generálním manažerem Martinem Urbanem.

Spartu nyní prakticky řídí obchodní ředitel Luboš Koželuh, jenž podle Žemličky pravděpodobně stál za jeho odchodem. "Před několika měsíci prý prohlásil, že rozpráší sparťanské jádro a zatím vše bohužel nasvědčuje tomu, že se mu to podaří," litoval hráč, který svou dosavadní kariéru v domácí soutěži spojil se Spartou.

Koželuh se proti Žemličkovu prohlášení ohradil: "Nechci to příliš komentovat, ale nic takového, co Richard naznačuje, se ve Spartě neděje," ujistil v rozhovoru krátce před úterním derby na Slavii. "Z jeho slov je mi smutno. Tím spíš, že jsem to byl já, kdo s ním dělal smlouvu na letošní sezonu a myslím, že byla zajímavá," namítl.

Sparťanský ředitel konstatoval, že hráčské výměny a složení kádru jsou plně v kompetenci klubového vedení. "Je zodpovědné za sestavení mužstva, zajišťuje prostředky na chod mužstva a má také právo hráče vyměnit. Nikdy ale nerozhoduje pouze jedna osoba a vše konzultujeme rovněž s trenéry," řekl Koželuh a dodal, že ve stejných intencích postupovala Sparta také v Žemličkově případu.

Zájem prý navíc vzešel z Litvínova. "Oni nás kontaktovali, my vyhodnotili plusy i mínusy a nakonec se rozhodli k výměně," přiblížil postup kontraktu.

V minulosti Žemlička uvažoval, že by po skončení aktivní kariéry v holešovickém týmu pokračoval v nějaké funkci. Dnes si tak jistý není. "Sice se říká, nikdy neříkej nikdy, ale momentálně se cítím velice ukřivděný tím, jak mi byla ta výměna prezentována. Zatím nad tím ani nechci přemýšlet," řekl s odkazem na skutečnost, že místo něj přišel do Sparty Jan Alinč, o jehož služby však kouč Alois Hadamczik nestojí.

S osobou Hadamczika, který v listopadu na střídačce nahradil Václava Sýkory, ale svůj odchod nespojuje. "Nemohu proti němu říci nic špatného. Má své představy o složení týmu, na což má právo," uvedl Žemlička.

Osobně neměl problémy ani s Koželuhem. "Vždy se mi jen něco doneslo. Jsou to ale spekulace. Hlavní osobou, která za výměnou stála, byl však asi on," podotkl.

Koželuh připomněl, že si Žemlička v některých formulacích protiřečí a naznačuje, že určité informace získal pouze z doslechu. Na druhou stranu připustil, že forma sdělení hráči o jeho novém angažmá nebyla ze strany sparťanského vedení zrovna ideální. "Spoléhali jsme na Richardův vztah s trenérem Výborným z jejich dřívějšího působení ve Spartě. Domnívali jsme se, že pokud mu to oznámí on, bude to pro hráče stravitelnější. S odstupem času ale vidím, že jsme ho o výměně měli informovat sami jako první. Byla to chyba, to musím uznat," přitakal sparťanský ředitel.

S nikým ze Sparty Žemlička od minulého týdne nemluvil. "Nemohl bych se jim podívat do očí," tvrdil bývalý kapitán, který se nyní hodlá plně soustředit na výkony v novém týmu. "Výměnu beru jako profesionál a vynasnažím se v Litvínově dokázat své hráčské kvality a pomoci mu do play off," slíbil útočník, který v úvodních dvou zápasech vstřelil jeden gól a připsal si dvě asistence. S 23 kanadskými body je také nejproduktivnějším hráčem týmu.

"Ve Vítkovicích byl našim nejlepším hráčem a táhl tým. Mám pozitivní pocit z toho, jak jej mužstvo přijalo," pochvaloval si kouč Výborný, Žemličkův známý z dob, kdy Sparta vyhrála ligový titul.

Již v pátek se Žemlička představí na Spartě a poprvé nebude hájit barvy domácího týmu. "Budu z toho mít rozporuplné pocity, ale musím to hodit za hlavu a udělám vše pro to, abychom získali body. Možná na mě budou lidé i pískat," připouští. V nedělním zápase proti Havířovu, prvním domácím duelu Sparty bez Žemličky, však fanoušci jeho jméno skandovali.

MANEKÝN ŽEMLIČKA. Potrpí si na značkové oblečení, chodí do solária, dlouhé hodiny nakupuje. Pompřestupu do Litvínova vzal nové spoluhráče do butiku v Praze, kde má slevu.

Autor:


Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
12. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
13. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze