Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odešla tichá legenda. Danda se udržoval v kondici i po osmdesátce

Bývalý hokejový reprezentant a později trenér Bronislav Danda. | foto: ČTK

6 2016
Hokejová Kometa se zahalila do smutku. Ve věku 85 let zemřel poslední prosincový den po delší nemoci jeden z nejlepších hráčů brněnské historie, Bronislav Danda.

Zprávu v úterý přinesla ČTK, kterou informoval jeho někdejší spoluhráč Jaromír Meixner. „Byl to vynikající hokejista. Udělal dva tři kroky a byl pryč. Přitom to byl strašný kliďas, dobrý a spolehlivý kluk,“ zavzpomínal na dlouholetého spoluhráče i brněnský brankář Vladimír Nadrchal.

Bývalý československý reprezentant byl jedním ze šesti hokejistů, kteří s Brnem získali všech jedenáct mistrovských titulů. Ačkoli legendární Danda patřil mezi nejlepší útočníky brněnské historie, publicitu nikdy nevyhledával.

„I v kabině se málo zapojoval do diskusí, spíš vyčkával. Přitom to byl velice společenský chlap. Měl takový notýsek, ve kterém měl nepřeberné množství vtipů, a když se do toho dal, strašně dlouho nás bavil,“ popsal Nadrchal.

Danda, jenž se narodil v Hradci Králové, patřil do generace mimořádně nadaných sportovců. Kromě nejvyšší hokejové soutěže hrál i fotbalovou ligu za Zbrojovku Brno. Podle jeho kolegů moc nescházelo a mohl přestoupit i do fotbalové Sparty Praha.

1954. Takhle vypadal tým Rudé hvězdy krátce po svém vzniku (nahoře třetí zleva...

1954. Takhle vypadal tým Rudé hvězdy krátce po svém vzniku (nahoře třetí zleva Vlastimil Bubník, po jeho levici Slavomír Bartoň a Bronislav Danda).

Danda, jenž reprezentoval Československo v hokeji na šesti světových šampionátech a třech olympiádách, se udržoval v kondici i po osmdesátce. „Do posledních chvil údajně hrával nohejbal. Mně nebo některým mým kolegům se o tom může jenom zdát,“ podotkl 77letý Nadrchal.

Na pravidelná setkání s kamarády, se kterými pro hokejové Brno vybojoval v padesátých a šedesátých letech slavné triumfy, Danda příliš často nechodil. Skromný a tichý hrdina měl rád svůj klid. „Vždycky se objevil nenápadně,“ vzpomínal Nadrchal.

Jednu z posledních příležitostí, kdy Dandu mohli jeho bývalí kolegové vidět, byl loňský pohřeb legendárního Vlastimila Bubníka. Právě s ním Bronislav Danda vytvořil jednu z nejsehranějších dvojic v historii tuzemského hokeje. Nyní se slavné brněnské duo potká v hokejovém nebi. Kometa uctí Dandovu památku při nejbližším utkání v DRFG Areně - v úterý proti Chomutovu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze