Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel legendární hokejový obránce František Tikal

Hokejový internacionál František Tikal, leden 2008. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

10 2008
Nedlouho poté, co se dožil 75 let, zemřel dnes ráno v Praze po dlouhé a těžké nemoci legendární hokejový obránce František Tikal.

Jihočeský rodák patřil na přelomu 50. a 60. let mezi nejlepší obránce nejen v Československu, ale i na světě. Proslul jako velký bojovník, houževnatý a obětavý hráč, velmi důrazný, ale vždy korektní. Jako jeden z prvních padal do střel a v osobních soubojích při mantinelu se dokázal uvolnit originální, málo vídanou kličkou.

V lize odehrál tento nesmlouvavý zadák, přezdívaný Mrkavka, celkem 15 sezon, převážně v dresu Sparty. Jen vojnu si odsloužil v armádním klubu Tankista Praha. V nejvyšší soutěži odehrál kolem 370 utkání a vstřelil 80 gólů, dalších 146 zápasů a 30 branek zaznamenal v národním týmu.

Československo reprezentoval na sedmi světových šampionátech a dvou olympijských hrách, jejichž součástí tehdy bylo i mistrovství světa.

Přivezl si z nich řadu stříbrných a bronzových medailí a na dvou světových šampionátech byl vyhlášen nejlepším obráncem. V obranné dvojici se dlouhá léta skvěle doplňoval s Karlem Gutem, a to jak v reprezentaci, tak ve Spartě.

V roce 2004 byl Tikal jako čtrnáctý Čech uveden do hokejové Síně slávy IIHF a je i v historickém All Star týmu Sparty.

. Čtěte jeden z posledních rozhovorů: Tikal: Polykám spoustu prášků, ale žiju

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze