Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Židlický se zaskvěl pěti asistencemi

20 2004
Nashville, Praha - Hokejista Marek Židlický pokračuje ve smělém dobývání NHL. Při středečním vítězství Nashville Predators nad San Jose Sharks 7:3 posbíral pět asistencí a stanovil tak nový rekord klubu. Takový výjimečný čin předvedli v téhle sezoně NHL zatím pouze dva další hráči, Drake ze St. Louis a Souray z Montrealu.

"Skvělý den. Perfektně nám šlapala přesilovka," řekl Židlický zámořským novinářům v kabině stále ještě opatrnou angličtinou.

V zámořské soutěži účinkuje teprve prvním rokem. Okamžitě se však vyšvihl mezi elitní ofenzivní zadáky. Po středečním čarovném představení proti San Jose je v produktivitě beků pátý s 38 body (11+27).

Až za ním najdete v tabulce známá jména Leetch, Lidström či Zubov. Nikdo z krajanů se mu ani neblíží. Přitom lovci talentů ho v Kladně i při jeho angažmá ve Finsku kvůli menší postavě dlouho přehlíželi. Teprve v šestadvaceti mu projevil důvěru Nashville.

"Proč je Židla taková hvězda? No protože je z Kladna!" šprýmoval nedávno Jaromír Jágr z New York Rangers, sám kladenský rodák.

Jenže ve skutečnosti se Židlický narodil v jiném hornickém městě Mostu a v NHL se samozřejmě prosadil nejen kvůli dovednostem nabytým v kladenském hokejovém učení.

Kouč Barry Trotz rozpoznal jeho nadání pro kombinaci. Využil jeho trpělivosti s pukem a nechal ho komandovat speciální formaci pro početní výhodu. Právě při ní Židlický nastřádal všech pět svých rekordních nahrávek.

Na modré čáře si bezvadně rozumí s podobně hokejově vybaveným Finem Timonenem. "Tihle dva jsou při přesilovce možná nejlepšími obránci v NHL," klaněl se Evropanům forvard Steve Sullivan, jenž do Nashvillu přestoupil začátkem týdne z Chicaga a hned v premiéře třikrát skóroval.

Všechny trefy mu připravil Židlický. "Cítil jsem se na ledě náramně s hráči, co tak dobře dovedou číst hru," řekl přítomným reportérům Sullivan.

Židlický se dosud v NHL projevuje jako vyhraněný typ. Coby tvůrce útočných výpadů je výtečný, v defenzivě však v hodnocení expertů tak tak uniká propadnutí.

Ve statistické kolonce plus/minus, hodnotící účast při vstřelených a obdržených gólech, se mu šklebí nevzhledná cifra -16. Čeští fanoušci přesto v sezoně NHL asi neobjeví milejší překvapení.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze