Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Židlický: Úspěch? Čekal jsem spíš farmu

18 2004
Karlovy Vary - Báječnou sezonu má za sebou hokejový obránce Marek Židlický. Před rokem odcházel do NHL jen na zkušenou, teď je jednou z hvězd Nashvillu. "A to jsem počítal i s tím, že budu hrát na farmě, nebo že mě pošlou zpátky do Evropy," připustil bek, který by mohl patřit k oporám české defenzivy na Světovém poháru.

Už úvod první sezony vám vyšel parádně. Čím si to vysvětlujete?
Hned od začátku jsem dostával hodně prostoru na ledě, chodil jsem na přesilovky. A ty nám vycházely.

Čekal jste, že se vám tam takhle bude dařit?
Určitě ne. Počítal jsem i s tím, že budu hrát na farmě, nebo že se vrátím zpátky do Evropy. Ale chtěl jsem to prostě zkusit.

Myslíte, že vám pomohlo, že jste šel do zámoří až v pozdějším věku, jako hotový hráč?
Těžko říct, kdybych šel do ligy dřív, skončil bych v New York Rangers, kteří na mě měli práva. A tam bych asi bych nedostal takovou šanci. Takže spíš bych řekl, že je to otázka týmu.

Říkáte, že jste čekal i farmu nebo vyhazov, místo toho jste se stal hvězdou mužstva Predators. Nezamotala se vám z tak raketového vzestupu hlava?
Jestli jsem byl za hvězdu? To jsem nevnímal, protože kdykoliv může přijít zranění a je po výkonech. Spíš jsem se soustředil na to, abych se jim vyhnul. A naštěstí to vyšlo.

V Nashvillu působí český gólman Tomáš Vokoun, obránce Tomáš Klouček a útočník Martin Erat. Jak vám v začátcích pomohli?
Ono nejde jen o Čechy, byli tam i Slováci. Třeba Vlado Országh. Udělali jsme takovou československou partičku. Chodili jsme spolu na večeře, na pivko. Ale v zápase šlo tohle stranou. Měli jsme týmového ducha, mužstvo bylo správně poskládané. Taky jsme se poprvé v historii klubu dostali do play-off.

V minulé sezoně jste získal víc bodů za góly a nahrávky než v jakékoliv dřívější. Přitom jste poprvé hrál v nejlepší lize světa. To vám styl NHL tolik sednul?
Mně hlavně šly přesilovky. Ono už dnes v zámoří při hře pět na pět moc gólů nepadá. Ale v přesilovce se to otevře, tam je prostor něco vytvořit.

Jak jste si zvykal na menší hřiště, fyzický hokej?
To mi nevadilo. Tvrdý hokej se hraje i ve Finsku, tam už je to podobné.

Porval jste se v NHL?
No, asi dvakrát jsem se do něčeho zapletl. Nikdy jsem ale nenarazil na školeného bitkaře, ten by mě asi zmrskal. (smích) Na to byli i v našem týmu jiní kluci.

Nashville je město hudby. Jaký tam má místo hokej?
Americký fotbal, basketbal, hokej je až za nimi. Ale když pak šlo o postup do play-off, byla pořád plná hala a skvělá atmosféra.

Co popularita? Poznávají vás lidé na ulici?
Ne, to ne.

V Nashvillu jste měl smlouvu na jednu sezonu. Dostanete novou?
Jednáme a vypadá to dobře. Měl bych podepsat během čtrnácti dnů. Není to stoprocentní, ale měli bychom se domluvit.

Jak se díváte na jednání NHL s hráčskou asociací o kolektivní smlouvě. hrozí opravdu dlouhá výluka?
To se uvidí, teď vám nikdo neřekne, jak to dopadne. Uvidíme až v prvním dnu přípravného kempu.

Co budete dělat, pokud liga v zámoří nezačne?
Asi bych se vrátil bych se do Finska, jsem už předběžně domluvený s IFK Helsinky, kde už jsem působil před odchodem do zámoří.

O návratu do Kladna neuvažujete?
To je lákavá představa, s bratry Kaberleovými, Paterou, Procházkou a možná i Jágrem by to nabitá sestava: Ale ono je to složitější. Jsou tam oba Kabelkové, kdybych tam šel ještě já, bude polovina obrány z NHL. A pak odejdeme ze dne na den, to by pro klub nebylo dobré.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze