Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zkušenost nestačila, Turek cítil nervozitu

6 2004
České Budějovice - Proti Opavě už se po přípravě Roman Turek postavil do branky. Zase za České Budějovice chytal mistrovský zápas. Po devíti letech. Stejně jako další hokejisté nepřemýšlel o tom, že bude hrát jen I. ligu. Sklidil za to obdiv i u Kanaďana Andrewa Ference, který ho do Českých Budějovic následoval.

"Byl to zvláštní pocit nastoupit zase před budějovickými fanoušky," popsal první dojmy z utkání brankář Turek. "Mohl to ale pro mě být lepší zápas." Měl snad deset výraznějších zákroků. "Takové zápasy nevyhovují žádnému gólmanovi. Čeká se jen, kdy ujedou, kdy se udělá chyba. A z toho často padají góly."

Bral by více střel, aby se dostal do pohody. Jak se cítil po první inkasované brance? Nepovedla se mu rozehrávka a soupeř ho nadvakrát ztrestal.

"Jsem zvyklý po inkasované brance myslet na další zákrok," uvedl. "Nemyslet na to, co se stalo."

Chyboval a uznal to.

 "Byla tam i nervozita, zvláštní pocity. Trochu se mi při té rozehrávce zamotaly ruce." Nahrál soupeři přímo na hůl. "Chtěl jsem to zvednout a nahrát spoluhráči. Ale kotouč mi po hokejce sjel." Své rozhodnutí na poslední chvíli změnil a to se nemá.

"Když člověk udělá to, co chce udělat jako první, je to nejlepší řešení." Na konci třetiny kryl sólový nájezd. "Samozřejmě mi to pomohlo." Nějaká utkání v lize už viděl a ví, že jsou v ní silnější celky, než je Opava.

"Určitě bude v některých zápasech více střel." Velký rozdíl mezi hokejem za mořem a tady vidí v tom, že v I. lize nikdo nenapadá. "Čekají ve středním pásmu na naše obránce, kteří vyvážejí puk." 'Tam odtud' je zvyklý, že hra je rychlejší.

"Když vyjíždím, vím, co mám dělat. Jestli rozehrát, nebo jestli si puk bere obránce." Rychlé napadání je v zámoří řešeno často dvěma, ale i třemi hráči současně. "Jen zastavím puk za brankou a nechám to obráncům, aby ho vyvezli."

Nervozitu pozoroval i na spoluhráči z Calgary, úplnou premiéru měl bek Andrew Ference. "Byl to jeho první zápas s novými spoluhráči i v nové soutěži." Když měl posoudit výkon svého kanadského spoluhráče, připomněl, že styl hokeje je jiný a kromě jiného měl obránce Ference kolem sebe nové spoluhráče.

"Všechno kolem hry se musí ještě sladit a všechno se bude zlepšovat. Pohoda bude znát, víc si dovolí s pukem a celkově to bude lepší." Nespěchal, aby spoluhráče a kamaráda seznamoval s tím, co ho čeká za to, že dal první gól. "To je věcí kapitána mužstva," pravil Roman Turek.Najdete na iDNES.czmobilní verze