Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zlatá medaile je těžká a studí

Medaile pro MS 2004 - Zbyněk Kusý s medailemi pro pražský šampionát. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

10 2004
Praha - Ty masivní kulaté placky jsou těžké a studí. Za ouško si klidně visí na žlutomodré stuze a nevypadají jako vzácný hokejový poklad. Přesto jsou medaile pro mistrovství světa většinou pečlivě schované v sejfu. V severních Čechách se na nich pracovalo devět měsíců. A reprezentanti šestnácti zemí se kvůli nim na turnaji v Praze a Ostravě třeba i přetrhnou.

Zlato, stříbro, bronz. Na jedné straně siluety hráčů a znak šampionátu.

Na druhé logo IIHF. Za měsíc se s těmito trofejemi budou mazlit strhaní a upocení sportovci, za burácení napěchované Sazka Areny.

„Jsou docela velké a těžké, ale k těm silným chlapům se hodí,“ řekl o medailích Jan Vízek, ředitel české mincovny v Jablonci.

Tady se docela složitým způsobem vyráběly. Liberecký výtvarník Petr Horák nejprve nakreslil nápady na papír, pak vymodeloval sádrovou předlohu. V mincovně poté zhotovili ocelové razidlo, jímž se kulatým a plochým kouskům mosazi vtiskla tvář. To je však velmi zjednodušený popis komplikovaného procesu.

Fakta o zlaté medaili

tvar: kulatá placka
průměr: 7 cm
tloušťka: 0,5 cm
váha: 200 gramů 
materiál: mosaz, potažená tisícinou milimetru zlata
cena: stovky korun

Design musela v Ženevě schválit Mezinárodní hokejová federace IIHF a vzorky muselo odkývat vedení českého svazu.

IIHF má pro medaile na šampionát přísná kritéria. Průměr sedm centimetrů, váha 200 gramů, tloušťka půl centimetru.

„Taky logo IIHF na rubu musí dominovat,“ uvedl výtvarník Petr Horák. „I na téhle straně jsem chtěl mít rozfázované pohyby hokejových postav, už kvůli výtvarné jednotě...“

Jenže IIHF je vrchním objednavatelem zakázky a také dozorcem. „Za jednu medaili zaplatila mezinárodní federace stovky korun,“ řekl Jan Vízek z mincovny, která jinak produkuje také oběživo čili peníze.

Coby šperk by zlatá „placka“ neměla valnou hodnotu. Mosazné jádro se potahuje tenoučkou vrstvičkou drahého kovu, silnou tisícinu milimetru.

Jenže v hokejovém světě je vzácnost takové medaile nesmírná. „Nejsou jenom suvenýrem,“ tvrdí Zbyněk Kusý, šéf organizačního výboru šampionátu.

„Mají cenu sportovní a uměleckou, proto je střežíme.“ Sady šedesáti zlatých, čtyřiceti stříbrných a čtyřiceti bronzových „šperků“ jsou schovány v trezoru s metrovými dveřmi.

Proč je zlatých vyrobeno nejvíc? „Dostává je celý realizační tým, který má třeba Kanada široký - pět masérů, pět asistentů...“ řekl Kusý.

Generální sekretář českého svazu Martin Urban má jiné vysvětlení: „Jako pozornost se na přání IIHF rozdávají členům její rady.“

Není známo, zda se tyto klenoty skrývají v bance nebo jiné pevnosti. „Jsou za dveřmi tlustými metr. Nemusíte vědět všechno,“ tají Kusý.

Větší množství lidí spatří medaile až 9. května, kdy se v Praze hraje finále a zápas o bronz. Repliky ve stříbře se však dají koupit v jablonecké mincovně.

Autor:


Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze