Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zlatá parta z Nagana už asi odchází

7 2004
Praha - V českém hokeji po skličující porážce ve čtvrtfinále mistrovství světa nejspíš nastane zásadní revoluce. Reprezentační kouč Slavomír Lener jde do Sparty. Zakrátko odstoupí i předseda svazu Karel Gut. Zarmouceně se rozžehnává i hráčská parta třicátníků, kteří před šesti lety na olympiádě v Naganu dobyli epochální vítězství.

"Bylo jasné, že v týmu musí přijít generační výměna. Čas se nedá zastavit," prohlásil manažer národního mužstva Zbyněk Kusý.

Není to pro odcházející osobnosti veselé loučení
Česko poprvé v historii zůstane na domácím šampionátu bez medaile. Před třemi lety v Německu dovršilo fantastický hattrick tří titulů v řadě. Od té doby však po úspěších jen planě baží.

Žádný z hokejistů po devastujícím středečním večeru nevystoupil s oznámením, že u reprezentace končí. Nicméně centr Jiří Dopita v průběhu pražského turnaje prohlásil, že je s největší pravděpodobností jeho poslední akcí.

Bek Roman Hamrlík ani kapitán Martin Straka se nechystají na letní Světový pohár. "Potřebuju si hlavně odpočinout," pronesl Straka.

Vyhýbavě mluvil zjevně ztrápený Jaromír Jágr: "Na mistrovství jsem nastupoval s tím, že to možná budou moje poslední zápasy za nároďák. Ale ještě uvidíme. Nechci dělat žádné rozhodnutí ukvapeně."

Šlégr, Ručinský či Beránek cítí, že propásli báječnou příležitost. "Možná poslední," uvažuje trenér Lener. "Mohli dokázat, že skutečně jsou šampiony, co prolomí tradici nezdarů domácích týmů na mistrovstvích. Ale nečekal bych úplně radikální řez. Musí existovat nějaká plynulost."

Předseda Gut na sklonku své funkcionářské kariéry dokázal zařídit pro Česko pořadatelství vrcholného turnaje. V červnu se na hokejové konferenci rozhodne o jeho nástupci.

Jasným favoritem zůstává Vratislav Kulhánek, šéf automobilky Škoda.

Nový kouč: Hlinka, či Růžička
A kdo nahradí Lenera? Záhy se o tom začne jednat. "Musíme brzy nahlásit část soupisky pro Světový pohár," řekl Kusý. "Příští týden zasedá výkonný výbor svazu." Jakýsi zdrženlivý zájem o prominentní pozici projevil Ivan Hlinka.

Podle inforací pátečního deníku Sport už svazový předseda Karel Gut několikanásobného spasitele reprezentace Ivana Hlinku oslovil a považuje ho za hlavního kandidáta na uvolněný post.

Nicméně v roli hlavního favorita se v současnosti nachází dosavadní Lenerův asistent Vladimír Růžička. "Vláďa je můj osobní tip," řekl Zbyněk Kusý.

Jako svého ideálního následovníka ho zmínil i Lener. Růžička je uznávanou kapacitou, nicméně velmi jej vytěžují klubové starosti ve Slavii. Sám tvrdí: "Nic nevylučuju, ale o Slavii bych za žádnou cenu nechtěl přijít."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze