Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlaté utkání? Vyprodaná jihlavská hala, ale i náklady 1,6 milionu korun

Pro sběratele budou při Zlatém utkání v Jihlavě k dostání také unikátní pamětní puky. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

10 2014
Největší hokejová událost na Vysočině od roku 2005, tedy od doby, kdy se v Jihlavě nehraje extraliga. Tak lze už nyní označit Zlaté utkání - exhibiční duel, v jehož rámci se 30. srpna na Horáckém zimním stadionu střetnou výběry olympijských vítězů z Nagana a mistrů světa z období Zlatého hattricku v letech 1999 - 2001. Ti si společně připomenou smutné výročí deseti let od smrtelné havárie bývalého reprezentačního útočníka a později trenéra Ivana Hlinky.

"Je to výjimečná a náročná akce, jakou jsme tady ještě neměli," uvedl jednatel Dukly Bedřich Ščerban. "Určitě to nebude jednoduché. A bude nás z toho bolet hlava," doplnil jeden z duchovních otců této události – bývalý reprezentační útočník a později trenér Josef Augusta.

Zlaté utkání

■ Exhibiční duel olympijských vítězů z Nagana a mistrů světa z období Zlatého hattricku (let 1999 – 2001) k připomenutí deseti let od úmrtí bývalého reprezentačního útočníka a trenéra Ivana Hlinky (26. ledna 1950 – 16. srpna 2004).
■ Uskuteční se v sobotu 30. srpna na Horáckém zimním stadionu v Jihlavě.
■ Program: zahájení 12.00, autogramiáda hráčů 14.00–15.30, slavnostní nástup 17.25, zahájení zápasu 17.30.
■ Vstupenky se v minulém týdnu prodávaly za 150 – 590 Kč na internetu a později také na sekretariátu klubu, v tuto chvíli je už vyprodáno.

Účast na akci přislíbilo zhruba šest desítek reprezentantů. "Přivést šedesát olympijských vítězů nebo mistrů světa, to se už nikomu nemůže podařit," usmívá se další hokejová legenda Vladimír Martinec. "Kluci jsou všude po světě, i v Americe. Takže když tu třeba dva tři nebudou, pořád půjde o vynikající akci," pokračuje šéftrenér extraligových Pardubic.

Organizátoři už v minulém týdnu, kdy o akci poprvé informovali, uvedli, že účast přislíbilo devadesát procent pozvaných hráčů. Dvě opory ze zlatého Nagana však budou na ledě zřejmě chybět. "Dominik Hašek účast přislíbil. Ale s tím, že chytat nebude, protože loni v Pardubicích ukončil kariéru," vysvětluje Augusta. "Stejně tak Vladimír Růžička řekl, že hokej už nehraje. Takže nastoupí těžko. Ale přijede."

Otazníky visí nad příjezdem obránce Petra Svobody a útočníka Jaromíra Jágra. "Petrovi jsme už poslali tolik mailů, že věřím, že se zúčastní," tipuje Augusta. "Hodně mailů, telefonátů od nás dostal i Jarda Jágr. Kontaktuje ho hodně lidí, zpětnou odpověď zatím nemáme. Ale myslím, že přijede," dodal trenér trojnásobných mistrů světa.

Všechny vstupenky jsou pryč, opozdilcům zbývá jen televize

Případní zájemci o vstupenky na utkání už mají smůlu. Všechny lístky zmizely během minulého týdne. "Hodně mě to překvapilo, během 36 hodin jsme měli vyprodáno," usmívá se Ščerban.

"Zájem byl obrovský, ale stadion se nafouknout nedá," litoval Augusta. "Vše ale vyřeší televizní přenos. Kdo se sem nedostane, bude moct utkání sledovat doma," připomněl Augusta, že o utkání projevila zájem Česká televize.

"Jsem moc rád, že se ta akce zalíbila i médiím. Moc mě těší, že generálním mediálním partnerem je Česká televize, protože to dodalo punc výjimečnosti. Osobně se na hodně těším," pochvaluje si Ščerban.

Organizátoři Zlatého utkání už mají přichystán dres i pro Jaromíra Jágra. Zda...

Organizátoři Zlatého utkání už mají přichystán dres i pro Jaromíra Jágra. Zda však do Jihlavy dorazí, zatím neví.

Každá "legrace" však něco stojí. A jinak tomu není ani tentokrát. "Ve finanční rozvaze je v této chvíli na straně nákladů kolem 1,6 milionu korun," vysvětluje Ščerban, který je proto velmi rád, že se do pořadatelského týmu podařilo přivést i úspěšného podnikatele Rudolfa Penna. "Vzali jsme si na starost částečné spolufinancování," potvrdil majitel Clubu Xanadu, který se postará také o občerstvení.

"Připravíme nejen páteční VIP akci v zahradě restaurace Buena Vista a sobotní oběd, ale i divácké zázemí v parku, které bude komplet oploceno," popisuje Penn. "Chystáme nejen klobásy a steaky, ale catering na vyšší úrovni. A budeme se maximálně snažit, aby bylo hodně krásně chlazeného piva. Možná zde bude dvacet výčepů," prozradil.

V Litvínově se nenašli správní lidé. A tak si Hlinku připomene Jihlava

DÍKY, KAPITÁNE. Trenér českých hokejistů Ivan Hlinka děkuje kapitánovi Robertu...

Narodil se v Mostě, celou svou hráčskou i trenérskou kariéru v bývalém Československu strávil v Litvínově. Přesto si deset let od úmrtí legendárního hokejového centra a později trenéra Ivana Hlinky připomene Jihlava. Přijde vám to jako svatokrádež? Někteří fanoušci litvínovské "chezy" by to tak vnímat mohli. Ale...

"Robert Reichel toto utkání do Litvínova nabídl, ale nenašli se tam takoví lidé jako v Jihlavě, kteří by si tu akci vzali za svou a chtěli ji uspořádat," vysvětluje Josef Augusta, jeden z řady otců myšlenky na Zlaté utkání.

A tak si úspěšného kouče, který získal nejen olympijské zlato v Naganu a mistrovský titul v roce 1999 v Norsku, ale jako druhý Evropan v historii vedl co by hlavní trenér tým slavné NHL - Pittsburgh Penguins, připomenou na Vysočině.

"Na takového člověka se musí vzpomenout," říká Augusta, který Hlinkovi při zlatém šampionátu v Lillehammeru dělal asistenta a poté ho v pozici hlavního trenéra reprezentace vystřídal. "Nastartoval něco, co asi těžko historie českého hokeje překoná," skládá Hlinkovi poklonu. "A myslím si, že to byl člověk, kterého měl rád celý národ. Tím, že utkání na jeho památku sehrajeme v Jihlavě, ve středu republiky, to bude pro všechny fanoušky podobně daleko. Jak z Moravy, tak z Čech."

Úspěchy na olympiádě v Naganu a na třech mistrovstvích světa v letech 1999 - 2001 spojuje osoba Vladimíra Martince. Bývalý skvělý útočník byl u všech zmiňovaných akcí v pozici asistenta. "Ivan začal hrát nejvyšší soutěž už v šestnácti letech. A hned to byl typický šéf, který se rodí málokdy," vzpomíná Martinec na Hlinku. "Neznám takového člověka, jako byl on. Byl schopen všechno řídit. A vždy měl poslední slovo. Ale dalo se s ním o tom mluvit. I když s postupem večera to bylo hlučnější a hlučnější," usmívá se.

S osobou trenéra, který zahynul při automobilové nehodě, je spojena i charitativní část akce Zlaté utkání. "Pokud bude akce plusová, v což doufáme, část výtěžku věnujeme Nadačnímu fondu Ivana Hlinky. A další část do Nadačního fondu Českého klubu olympioniků regionu Vysočina," prozradil jednatel spolupořádající Dukly Jihlava Bedřich Ščerban.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze