Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zlato bude těžší než vyhrát Stanley Cup

8 2004
Praha - Loni byl nejlepším českým obráncem na mistrovství světa, teď se zkušený hokejový harcovník začne v Praze chystat na další šampionát. "Chci medaili!" tvrdí Jaroslav Špaček. "Ale získat zlato bude těžší, než vyhrát Stanley Cup. To si můžu dovolit říct, když náš tým skončil v Konferenci předposlední," zasmál se.

"Reichel, Straka, Špaček. Ty bych bral skoro za každé situace," prohlásil reprezentační kouč Slavomír Lener na začátku této sezony. Podsaditý obránce Columbusu je už léta součástí národního týmu při olympiádách i světových šampionátech.

"Naposledy jsme dvakrát neuspěli, já si takové věci pamatuju," připomněl Špaček vyřazení ve čtvrtfinále v roce 2002 a čtvrté místo z loňského turnaje. "Tentokrát chci rozhodně medaili."

Zkušený obránce si je vědom toho, že se v moderní hokejové éře domácím týmům na šampionátech nedaří, na domácí půdě vyhrála naposledy sborná v roce 1986. "Bude to svazující," říká Špaček. "Ale strašně se těším, že se bude hrát doma. Nikdo z naší generace to nezažil," připomíná olympijský vítěz z Nagana a dvojnásobný mistr světa.

Kvůli touze reprezentovat před českým publikem se dokonce bál, aby ho z Columbusu nevyměnili do jiného klubu NHL, který měl šanci dostat se do play-off. "Jsem rád, že se žádný trejd nekonal a můžu proto hrát na šampionátu," řekl.

Loni byl jasně nejlepším českým bekem na mistrovství světa, s deseti kladnými plus/minus body za účast na ledě při vstřelených a obdržených brankách kraloval defenzivě a zastínil i Tomáše Kaberleho, který rostl ve hvězdu NHL. I letos by měl být klíčvoým obráncem. Těch pozval kouč Lener z NHL do přípravného kempu celkem šest. Vedle Špačka ještě Modrého, Škoulu, Melichara, Rachůnka a Františka Kaberleho.

Jen poslední jmenovaný patří vedle Špačka k tolik chválené zlaté generaci českého hokeje, jejíž nasazení v dresu národního mužstva dává trenér Slavomír Lener za příklad mladším hráčům. "Nemůžu být unavený, když se blíží šampionát," dokládá rokycanský rodák svou lásku k reprezentaci.

Tlaku médií a fanoušků při mistrovství v Praze se nebojí. "Rozhodně nebudu vypínat telefon jako Zlínští hráči teď při finále extraligy. Leda, než půjdu spát. Jinak mi můžete kdykoliv zavolat," řekl přívětivě novinářům na ruzyňském letišti po příletu za zámoří. "Na tlak jsem připravený, s tím se musíme umět vyrovnat."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze