Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlatou hokejku vyhrál David Krejčí. Hráč, který změnil její pravidla

KRÁL BODOVÁNÍ. Nejproduktivnější muž play-off David Krejčí odpovídá novinářům den před finále Stanley Cupu. | foto: Reuters

22 2013
Vítězem 45. ročníku ankety Zlatá hokejka se stal David Krejčí. Útočník, který v současné době bojuje s Bostonem ve finále Stanley Cupu, předstihl o 60 bodů svého týmového spoluhráče Jaromíra Jágra.

Když před dvěma lety dotáhl vynikajícími výkony Boston k nejslavnějšímu hokejovému poháru, skončil v prestižní anketě až na sedmém místě. Byla to ostuda, za všechno mohla pravidla soutěže, podle kterých byla uzávěrka hlasování už 23. května.

V té době přitom v zámoří vrcholilo play-off, v němž Krejčí zářil a stal se jeho nejproduktivnějším hráčem. Organizátoři proto konečný termín hlasování posunuli, aby byly výsledky spravedlivější. A především díky tomu Krejčí triumfoval letos.

Rodák ze Šternberka totiž zažívá téměř identickou sezonu jako před dvěma lety. V průběhu roku nehrál špatně, ale zároveň nevyčníval. A to jak v Pardubicích, kde působil během výluky, tak následně během základní části NHL. Jeho chvíle přišla opět až v play-off.

Výsledky Zlaté hokejky 2013

1. David Krejčí (Boston) - 617 bodů
2. Jaromír Jágr (Boston) - 557 bodů
3. Tomáš Plekanec (Montreal) - 492 bodů
4. Jakub Voráček (Philadelphia) - 400 bodů
5. Martin Straka (Plzeň) - 395 bodů
6. Marek Židlický (New Jersey) - 340 bodů
7. Ondřej Pavelec (Winnipeg) - 309 bodů
8. Patrik Eliáš (New Jersey) - 277 bodů
9. Alexander Salák (Färjestad) - 185 bodů
10. Martin Růžička (Třinec) - 168 bodů

"Kdybych vyhrál, jako satisfakci bych to nebral. Na druhou stranu udělali dobře, že to posunuli na později. Zlatá hokejka je o hráči sezony, a když se to uzavře ve chvíli, kdy sezona ještě probíhá, tak to bylo divné. Někdy má hokejista dobrý začátek ročníku, jindy se zase rozehrává postupně. A pak to má samozřejmě vliv na celkové umístění," řekl Krejčí v pátek zpravodaji iDNES.cz, který v zámoří sleduje finále Stanley Cupu.

V době, kdy v Karlových Varech probíhalo slavnostní vyhlášení, se v Chicagu připravoval na pátý finálový duel, a tak ho výsledek Zlaté hokejky příliš nezajímal. "V zápasový den se nechci ničím rozptylovat. Ale v neděli se na to kouknu," poznamenal.

Nyní je jasné, že se podívá určitě, protože triumfoval vůbec poprvé a navždy se tak zapsal mezi největší legendy českého hokeje.

Tomáš Plekanec (vlevo) obsadil v anketě Zlatá hokejka 2013 třetí místo, Patrik

Tomáš Plekanec (vlevo) obsadil v anketě Zlatá hokejka 2013 třetí místo, Patrik Eliáš skončil osmý.

"Samozřejmě jsem si vědom, že mám asi největší šanci, co jsem kdy měl. Ale to je jen taková postranní cena. Je to hezké, ale hokej je týmový sport a jsou v něm důležitější ocenění. Hlavně ta jedna, o kterou teď bojujeme."

Do lázeňské metropole na západě Čech nakonec dorazila jen čtveřice finalistů ve složení Patrik Eliáš, Tomáš Plekanec, Alexander Salák a Marek Židlický.

Kromě Krejčího se ceremoniálu nemohl z pochopitelných důvodů zúčastnit ani Jaromír Jágr, chyběl také Jakub Voráček s Ondřejem Pavelcem, kteří měli jiné povinnosti, extraligový rekordman Martin Růžička, jenž se připravuje na další sezonu tradičně v Montrealu, a omluvenku poslal také Martin Straka.

Za Krejčím a Jágrem obsadil třetí místo Plekanec, čtvrtý skončil neproduktivnější Čech v základní části NHL Voráček, pátý je plzeňský patriot Straka a šestý Židlický, jediný obránce v elitní desítce. Sedmá příčka patří Pavelcovi, jenž tak vyhrál brankářský minisouboj se Salákem, jenž je devátý. Loňský vítěz Eliáš končí osmý a pořadí uzavírá Růžička.Najdete na iDNES.czmobilní verze