Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zlín a hokejová Liga mistrů? Kvalitní, ale draze získaná zkušenost

Radost hokejistů Zlína v utkání Ligy mistrů proti Djurgaardenu. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

9 2014
Hokejisté Zlína skončili ve skupině Ligy mistrů druzí, postup jim unikl. Trenér Rostislav Vlach si pochvaluje kvalitní zápasy, vadí mu ale rozvláčnost soutěže, vysoký počet týmů a ekonomické náklady.

Zatímco kanadský trenér berlínských hokejistů Jeff Tomlinson si účast v obrozené Lize šampionů pochvaloval i navzdory poslednímu místu ve skupině, zlínský kouč Rostislav Vlach jeho nadšení nesdílí.

„Čtyřiačtyřicet týmů je příliš a soutěž je časově moc roztažená,“ míní Vlach. Na novém projektu našel trenér českých mistrů nejen negativa, ale také pozitiva. MF DNES shrnula klíčové aspekty soutěže ze zlínského pohledu.

Konfrontace s kvalitními soupeři

Organizátorům se sice nepodařilo zapojit celky z Kontinentální ligy, v Lize mistrů participují týmy z 11 různých evropských lig a 12 zemí.

„Byla to kvalitní příprava proti kvalitním soupeřům,“ říká Vlach o konfrontaci s Berlínem, švýcarským Fribourgem a hegemonem švédského hokeje Djugardenem. „Před startem extraligy měly duely nasazení a tempo.“

Ačkoliv Zlín utržil v Djugardenu debakl 0:8, skončil s 10 body druhý za Fribourgem. Z šestice českých klubů patřil k těm úspěšnějším.

Zkušenosti pro mladé hráče

Tuzemský hokej stagnuje a třeba takové Švýcarsko, které Češi dříve pravidelně poráželi, výkonnostní mezeru téměř zlikvidovalo. Častější mezinárodní konfrontace může obohatit především mladé hráče.

„Týmy jsou národnostně promíchané. Poznávají různé styly hokeje, v ofenzivě i v defenzivě. Pro mladé kluky je to obrovská zkušenost. Někteří můžou jít díky tomu výkonnostně nahoru,“ řekl Vlach, který dal v Evropě prostor hráčům, které jinak v extralize nenasazuje. „I tak jsme ale měli úzký kádr.“

Nešikovný systém soutěže, příliš mnoho týmů

Zápasy v základních skupinách začaly 21. srpna a skončily po sedmi týdnech v době, kdy už se dávno rozběhly všechny soutěže.

„Na hráčích bylo vidět, že jim dochází šťáva a v prvním kole extraligy nebyla vidět taková chuť jako předtím. Nakonec jsme na to doplatili,“ zmínil Vlach aktuální poslední místo v extralize. „Chce to aspoň pět nebo šest pětek, aby se dali hráči prostřídat.“

Naopak 44 účastníků považuje za přehnaný počet: „Z každé země bych nechal hrát jenom ty nejlepší. Pak bude mít Liga mistrů parametry špičkové soutěže a zajímavější bude i pro diváky.“

Náklady převyšují příjmy

Je jasné, že hokejová Liga mistrů se ani zdaleka nemůže rovnat svojí starší fotbalové sestře. Faktem ale zůstává, že kluby nejenže na účasti nevydělávají, ale navíc na ní tratí. „Peníze za postupy by byly pro kluby a hráče motivující,“ prohodil Vlach.

Startovné půl milionu korun nestačilo Zlínu ani na uhrazení základních výdajů, který byly kvůli dvěma leteckým přesunům přibližně trojnásobné. Ztrátu se klubu aspoň částečně podařilo snížit díky nadprůměrné návštěvě na prvních dvou domácích utkáních.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze